B

Barbaros Şansal

Barbaros Şansal Biyografisi

Barbaros Şansal, 1957 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Sungur Tekin Şansal ve annesi Güner Eczacıbaşı, Ankara NATO’da çalışıyorlardı. İlkokulu Şişli Özel Arkadaş İlkokulu ve Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulunda okumuştur. Liseyi ise İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi elde etmek üzere 5 bambaşka lisede okuyarak bitirmiştir. Liseden sonra Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimine başlamış ve Londra’da Royal Academi’de 4 yıllık eğitimini tamamlamıştır. Ardındaki keza ; İsviçre’de de moda, renk ve estetik üzerine iki sene eğitim görmüştür. Yurda döndüğünde Yıldırım Mayruk atölyelerinde tezgâhtar olarak çalışmaya başladı.
Eğitiminin son yıllarında, bir yandan tahta mandallardan sallanan sandalyeler ve seramik hedkazanırken bununla birlikte da “Vakko” (hediye), “Barışma Küce Limon” (koleksiyon) gibi kurumların yaratıcı bölümlerinde çalıştı. sonradan moda ve becerikli çalışmalarına, taksim’deki Eski Sinematek Salonunda Türkiye’nin birincil moda eğitim stüdyosunu kurarak devam etti.

1980 yılında kreatörlük hayat biçimini şekillendirirken, ülkenin siyasi belirsizliği ve devrim yüzünden İşletme Fakültesi’ndeki öğrenimi bırakarak, İngiltere’ye gitti ve Londra’ya yerleşti. 9 sene dönemedi Türkiye’ye. 4 sene Londra, 2.5 yıl İsviçre, Fransa, Almanya’da yaşad, İsviçre’de evlendi ayrıldı.

Halen “Şimşek Mayruk moda tasarım ltd.” in ortağı olarak, tasarım, işletme, idare, ithalat, ihracat ve milletlerarası ilişkiler görevlerini sürdürmektedir.

Barbaros Şansal’ın ustası Şimşek Mayruk kendisine terzi dediği için, O da kendisi için terzi yamağı demektedir. Yakın arkadaşları tarafından “Barbi” dioda tasarımcısıdır.

“Üç Kuruşluk Semt Dersleri” adlı tiyatro oyununda rol aldı.

Pembe Yaşam LGBT Derneğine aza olan Barbaros Şansal Bülent Ersoy’a karşın “Bizim kıyafetlerimiz ona uymaz çünkü kadın terzisiyiz” demiş ve bunun yanı sıra da “Ben hala kendimim, mavi nüfus kâğıdımı değiştirmedim. Ben kamburumu onun gibi zımparalatmadım!” cümlelerini kullandığı için dernek üyeliğinden çıkarılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bill Clinton

Eşcinsel olduğu gerekçesiyle askere alınmadığını gösteren Barbaros Şansal, ateist olduğunu da söylemiştir.

Barbaros Şansal, İngilizce ve Almanca okuryazarı, Fransızca haberleşebiliyor ve de gelişmiş bir Türkçe hâkimiyetine sahip. “2023’e Hikâyeler” adlı ağırlama zincirinin de ad babası olan Barbaros Şansal, bir yanlamasına milli markalaşmayı sürdürürken, şimdilerde ise Şimşek Mayruk Moda Laboratuarında Türkiye’nin en önemli moda arşivini planlamakta. Küresel organizasyonların yanı sıra, eğitim atamak üzere de marifetli stratejiler oluşturmuştur.

Habertürk’te “Toplu İğne” ve Skytürk’te “Çengelli İğne” adlı tv. programları yaptı.

Gençliğinde yapmış olduğu evliliğinden İsviçre’de yaşamış 1987 doğumlu doktor bir kızı var.

Sarıyer’deki evlerinde Şimşek Mayruk ile birlikte oturuyorlar.

Yazmış olduğu “3. Derslik Hamur Kâğıda Matbaa Mürekkebi Hayatlar” isimli kitabı var. Ayrıca Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera adlı yazarların yazdığı “Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey” adındaki kitabı türkçeye çevirip yayınladı. ‘Bugün Ne Giysem?’ adlı müsabaka proğramında atama yaptı.

Marmara Üniversitesi’nde ve Ankara Başkent Üniversitesi’nde “Moda Tarihi” derslerini verdi.

11 Nisan 2015 tarihinde Yıldırım Mayruk ile birlikte İstanbul’da Pera Mezat Müzayedecilik’in düzenlediği “Şimşek Mayruk Anılar Müzayedesi”ile evlerindeki eşyaları satışa çıkardılar. Arkasında Kıbrıs’ın Karni köyüne taşınmaya karar verdikleri için Türkiye‘den ayrıldılar.

Kitapları :
2016 – Prova Odası
2007 – 3. Derslik Hamur Kâğıda Basımevi Mürekkebi Hayatlar
Moda Okulunda Öğrendiğim 101 Şey (Yazan: Alfredo Cabrera, Matthew Frederick) çeviri yapan : Barbaros Şansal

Arananlar:
güner eczacıbaşıBarbaros Şansal Güner Eczacıbaşı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı