B

Baha

Baha Biyografisi

Romantik prens olarak anılan Baha, aşk şarkıları denince birincil akla gelen isim olmuştur.

Baha, 17 Eylül 1969 tarihinde Kayseri‘nin Bünyan ilçesinde doğmuştur. Asıl adı Bahattin Gündoğdu’dur. Bir yaşında iken ailesi ile beraber Ankara’ya göç ettiler. Çocukluğu ve mektep hayatı Ankara‘da geçen Baha, Başkent Lisesinden mezun oldu. 1991 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı bölümünde viyola eğitimi alarak, mezun oldu. Ablası da müzik öğretmendir.

Baha, Gazi Üniversitesinde öğrenci iken kurmuş olduğu grup KDV ile birincil pop konserini gerçekleştirdi. daha sonra müzik öğretmenliği yapmış ve özel dersler vermiştir. bununla birlikte o dönemde profesyonel bir futbolcu olan Baha 8 sene süren bir futbolculuk döneminden daha sonra Galatasaray‘a transfer olacakken geçirdiği rahatsızlıktan nedeniyle futbolu teslim etmek zorunda kaldı ve iyice müziğe yöneldi.

1999 yılına değin ağabeyi Sait ile birlikte cafe-bar işletmeciliği yaptı.

Baha, albüm çıkarıncaya değin, yurdun değişik yerlerinde çok değerli müzisyenlerle alıştırma fırsatı bulmuştur. bununla birlikte besteci kimliği olan Baha’nın çoğu şarkısı öteki sanatçılar göre seslendirilmiştir.

Romantik prens olarak anılan Baha, aşk şarkıları denince birincil akla gelen isim olmuştur. 1999 Haziran ayında Aşkın Tebessümü adlı ilk albümünü çıkardı. Aşkın Tebessümü albümü yakaladığı yüksek satmak grafiğinden dolayı birçok ödül almıştır. bununla beraber Baha’ya da yılın sanatçısı ödülünü getirmiştir. Bu albümle birlikte İstanbul’a yerleşmiştir.

2003 yazında “Aşkın Tebessümü”, “Aşk Olmazsa” ve “Aşk Acısı Konserleri” adı aşağı Türkiye ve Avrupa turnesi gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs 2017 tarihinde, Yunanistan‘ın Rodop ilindeki, 17. Yassıköy Belediyesi Kiraz Festivali’ne katıldı.

Baha, ulusal bilardocu Semih Saygıner hayranlığıyla başladığı bilardoda kısa sürede gelişme kaydetti. Ulusal takıma alınan Baha, Aralık 2016 ayında Mısır‘ın Hurgada kentinde yapılan 3 Bant Bilardo Dünya Kupası şampiyonasına katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Buray

Albümleri :
1999 – Aşkın Tebessümü
2000 – Aşk Olmazsa
2003 – Aşk Acısı
2005 – Aşk Rüzgarı
2007 – Aşk Yemini
2008 – Kaçak Aşk
2010 – Aşkı Duymak İstediğin Defalarca
2013 – Aşk Baha’ne
2017 – Aşk’a Devam

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı