B

Banu Güven

Banu Güven Biyografisi

Banu Güven, 15 Mayıs 1969 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Gazeteci Mehveş Evin ile kuzenler. Annesi Heykeltıraş’dır. 6 yaşında iken babasını kaybetti. Abisi Mehmet Kerim Güven bodrum’da vefat etti.
Lise yıllarında mektep gaılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 1987’de liseden mezun olur olmaz gazeteciliğe başladı. 1991 yılında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Çağdaş Yayıncılık’ın çıkardığı Almanca-Türkçe bir dergide çalıştıktan sonradan İsviçreli bir gazeteciyle çalışmaya başladı. Bir İsviçre gazetesinin Türkiye bürosu sorumluluğunu yürüttü.

Yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde üç ay staj gördü. Milliyet gazetesinde dış haberler servisinde tam kadrolu olarak gazeteciliğe başladı. Ortadoğu ile ilgilendi.

1996 yılında İstanbul’da yapılan Habitat konferansına gelen Küba lideri Fidel Castro ile mülâkat yapmak için fazla çaba etti fakat başarılı olamadı.

1997 yılında NTV’de ödev yapmaya başlayan Banu Güven, birincil zamanlar muhabirlik yaptıktan sonra “Geçen Hafta – Bu Hafta” ve “24 Saat” programlarını hazırladı ve sundu. 2009’da benzer kanalın akşam haberlerini sundu. 2011 yılına kadar 14 yıl NTV’de çalıştı. 24 Saat’i önce Mirgün Cabas‘la, daha sonra tek başına hazırladı ve sundu. “Banu Güven’le Pozitif” programını hazırladı sundu. 2 Haziran 2011 tarihinde NTV’den ayrıldı.

2007 yılından beri Radikal gazetesinin cumartesi ekinde köşe yazıları yayınlanmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2011 yılında mimar Aykut Dokur ile evlendi.

2013 yılında kısa bir vakit Pozitif Bir Tv‘de Hafta Başı adlı bir programı sundu. 2014 yılından itibaren İMC tv‘de Artı Haber Programını sundu.

27 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) zarfında kapatılacak kanallar arasında İMC TV’nin de olması sebebi ile Banu Güven de işsiz kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Baran Erdoğan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı