B

Barış Doster

Barış Doster Biyografisi

Uzlaşma Doster, 1973 yılında Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Besir Doster, annesi yazan Neşe Doster’dir.

Kars Gazi İlkokulu’nu bitirdikten sonradan istanbul’a taşındılar. 1990 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Benzer üniversitenin İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, Türk siyasal yaşamı üstüne yazdığı tezle yüksek lisansını, Atatürk‘ün Kurtuluş Savaşı’nda izlediği dış politikayı, Türk dünyasına ve mazlum milletlere dönük yaklaşımını incelediği çalışmayla doktorasını tamamladı.

2011 yılında siyasi tarih alanında doçent oldu. Üniversitede okurken gazetee Nokta dergilerinde, Cumhuriyet Gazetesi’nde 15 sene gazetecilik yaptı. Türk siyasî hayatını, Türk dış politikası, milletlerarası ilişkiler konularında çok sayıda haber, söyleşi, tefrika hazırladı. Dağıtılmış dergi ve kitaplarda makaleleri yayınlandı, konferans ve seminerler verdi.

Barıştırma Doster, gazeteciliğe 1994 yılında başladı, 1996- 2006 yılları aralarında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. İç ve dış politika üzerine çok sayıda haber, söyleşi ve yazı dizisi yaptı. Türk siyasal yaşamı, Türk dış politikası ve uluslararası ilişkiler konularında çeşitli dergi ve kitaplarda fazla sayıda makalesi yer aldı. Latin Amerika, ABD ve İngiltere‘de uzun süreli araştırmalar yaptı.

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş üniversitelerde ve askerliğini yaptığı sırada Kara Harp Okulu’nda Uluslararası İlişkiler, Türk Devir Tarihi, Türk Dış Politikası, Türk Siyasal Hayatı ve Kitle İletişim Sosyolojisi dersleri verdi. Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’nde (SAREN) Milletlerarası İlişkiler, Türk Köklü Değişiklik Tarihi, Türk Dış Politikası, Siyaset Bilimi, Güvenlik Stratejileri, Mahallî Bazlı Devletler Analizi, Kamuoyu Oluşturma Teknikleri, Habercilik, İhtisas Gazeteciliği dersleri verdi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi görevi yaptı. Jeopolitik, Dış Sayfa ve Bildiren dergilerinin yazı kurulu üyeliği yaptı. “Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler” adlı kitabın yazarıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Yıldız

Uzlaştırma Doster, 27 Ekim 2007 tarihinde Hülya Arıksoy ile İstanbul’da evlendi.

Kitapları :
2016 – Sopanın Ucundaki Müttefik
2014 – Yayılımcılık ve Türkiye
2011 – Soros, CFR ve Arap Ayaklanması: (Orhan Koloğlu, Mehmet Ali Güller ve Haluk Hepkon’la birlikte)
2009 – Müfid Ekdal – Tanıdığım İnsanlar, Yaşadığım Olaylar
2009 – Şu İngilizler Canımı Fazla Sıkıyor -Bir Enver Paşa Kitabı (Uzlaşma Doster, Bingür Sönmez, Murat Çulcu, Orhan Koloğlu, Taylan Sorgun)
2009 – Orhan Koloğlu – Bilimselden “Medyatik”e Tarih
2008 – Türkiye ve Karanlık Savaş
2007 – Abluka Altındaki Türkiye
2004 – Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Milletler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı