H

Harold Perrineau

Harold Perrineau Biyografisi

Harold Perrineau, 1963 doğumlu Amerika‘lı sinema ve dizi oyuncusu. Milyonlarca izleyici kadar merakla takip edilen, Emmy ödüllü dizi Lost’da ‘Michael Dawson‘ karakterini canlandırıyor.

Harold Perrineau Jr., 7 ağustos 1963’de Brooklyn, New York’da dünyaya geldi. Shenandoah Konservatuarı’nda (Shenandoah Conservatory) müzik ve tiyatro eğitimi aldıktan daha sonra bir fazla tiyatro oyununda başarılı performanslar sergileyen Perrineau, 1991-1993 yılları aralarında I’ll Fly Away adlı dizide Robert Evans’ı canlandırdı.

İlk sinema filmi 1995 yapımı Smoke olan Perrineau, 1996’da Leonardo Di Caprio ve Claire Danes’in başrollerinde oynadığı Romeo + Juliet filminde Romeo’nun en iyi arkadaşı Mercutio’yu canlandırdı. 1997’de Anthony Hopkins ve Alec Baldwin’in başrollerinde olduğu The Edge’de oynadıktan daha sonra, 1997-2003 yılları aralarında HBO televizyonunda yayınlanan, hapishane dizisi Oz’da canlandırdığı, tekerlekli sandalyedeki Augustus Hill karakteriyle şöhrete kavuştu.

Kabiliyetli sahne, sinema ve televizyon oyuncusu Perrineau, her rolü almaya hevesli oluşu ve fazla yönlü oyunculuğu baştan sona iyi bir itibar kazandı. The Best Man (1999), Woman On Top (2000) ve On Line (2002) filmlerinde rol aldıktan sonradan başrollerinde Keanu Reeves, Carrie Anne Moss ve Laurence Fishburne’ün oynadığı, kullandığı çekim teknikleriyle yeni bir çığır açan 1999 yapımı the-matrix’in her iki devam filminde (The Matrix Reloaded-2003 ve The Matrix Revolutions-2003) ‘Link’ karakterini canlandırdı. bununla birlikte bilgisayar oyunu Enter The Matrix’de yeraldı.

2004’de ABC’de yayınlanmaya başlayan Lost adlı Emmy ödüllü dizide, geçirdiği uçak kazasının arkasında oğlu ve onun köpeğiyle birlikte ıssız bir adaya düşen ‘Michael Dawson’ karakterini canlandırmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Halis Komili

Acil Servis (er), Kanun ve Harmoni (Law & Order) ve The Cosby Show’da da minik rollerde görünen Perrineau, sahne ve sinema kariyerini birlikte yürütüyor. Blue/Orange adlı oyunda, parçalanmış karakter bozukluğu (Borderline Personality Disorder) rahatsızlığı olan genç bir adamı canlandırdığı meydan okuyucu performansıyla, izleyicilerden büyük beğeni topluyor.

Auroro isminde bir kızı olan Perrineau, New York ve Los Angeles’da yaşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı