H

Hikmet Feridun Es

Hikmet Feridun Es Biyografisi

Hikmet Feridun Es: Edebiyatı magazinle birincil o buluşturdu.

Hikmet Feridun Es, 1909 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi İhsan Hanım, babası Yemen’de 21 yaşında ölen süvari subayı Şükrü Feridun Bey’dir. İstanbul’da İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde öğrenim görürken, okulunu yarım bırakıp, 1926 yılında Akşam gazetesinde çalışmaya başladı.

Hikmet Feridun Es, Süre ve Akşam gazetelerinde çalıştı. 1944 – 1946 yılları arasında Akşam gazetesinde çalışırken edebiyatçıların, ünlü isimlerin yaşamlarını, onların arkadaşlarıyla, akrabalarıyla konuşup gazetede tefrika etti.

O yıllarda daha sonra birincil bayan savaş muhabiri olacak olan Semiha Es ile evlendi.

Yedi Gün, Yıldız ve Hayat dergilerinde çalıştı. Yedi Gün dergisinin ABD muhabirliği görevini üstlenen Hikmet Feridun Es, Bağımsızlık gazetesinde de çalışarak yolculuk röportajları yaptı. Hollywood’da film yıldızları ile yaptığı röportajlar Yıldız dergisinde yayımlanınca üne kavuştu.

1950- 1953 yılları aralarında Kore‘de görevli Türk tugayında eşi Semiha Es ile beraber savaş muhabirliği yaptı.

Kore ve Japonya ile Asya ve Güney Amerika’da çoğu ülkeyi dolaştı, gezi ve röportaj yazıları ile tanındı. Vietnam Savaşı ve Kongo iç savaşında foto muhabirliği yaptı. Bu konu üstüne yazdıklarının birçok bir vakit yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Hayat dergisiyle Özgürlük gazetesinde yayımlandı.

Akbaba ve Çarşaf dergilerinde espri yazıları yazdı. Kore, Kongo ve Vietnam’da savaş muhabirliği yaptı. Edebiyatçılarla yaptığı röportajlarını ve yolculuk notlarını kitaplaştırdı.

Hikmet Feridun Es 1983 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü almıştır.

Hikmet Feridun Es, 6 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında ölmüştür. İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gömülüdür.

Kitapları :
Kaybolan İstanbul’dan Hatıralar
1946 – Tanımadığımız meşhurlar

Yaptığı Röportajlar :
1932 – Bugün Ne Diyorlar ancak

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Halil İnalcık

Gezi:
1953 – Aşk Tamtamları

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı