H

Hilmi Özkök

Hilmi Özkök Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 24. Genelkurmay Başkanı’dır
Hilmi Özkök, 1940 yılında Manisa‘nın Turgutlu İlçesi’nde doğdu.1957 yılında Işıklar askeri lisesinde okudu.

Özkök, 1959 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1961 yılında Topçu Okulu’ndan mezun oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ast değişik topçu birliklerinde 1970 yılına değin pil subaylığı ve batarya komutanlığı yapan Hilmi Özkök, 1972‘de Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu.

Özkök, Kurmay Subay olarak 15’inci Eğitim Tugayı Harekat Eğitim Şube Müdür Vekilliği, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Subaylığı, Belçika-Mons’ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı Plan ve Prensipler Dairesi Şubesi Karargah Subaylığı, Kara Kuvvetleri Plan Prensip Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, Ulusal Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Tuğgeneralliğe 1984 yılında terfi eden Hilmi Özkök, bu rütbeyle Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı ve 70’inci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Özkök, 1988‘de tümgeneralliğe terfi etti ve 28’inci Piyade Tümen Komutanlığı ve Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Hilmi Özkök, 1992 yılında korgeneral oldu. Özkök, korgeneral rütbesiyle BelçikaBrüksel‘de NATO Karargahı’nda Türk Askeri Temsilcilik Heyeti (TMR) Başkanlığı ve sonradan da 7’nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneralliğe de 1996 yılında terfi eden Özkök, orgeneral rütbesiyle, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay 2’nci Başkanlığı ve 1’inci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000‘de Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildi.

Orgeneral Özkök, 30 Ağustos 2002 tarihinden itibaren Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. 28 Ağustos 2006 tarihinde emekli olarak görevini Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt‘a devretti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 24. Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Özkök, TSK Asalet, TSK Üstün Hizmet, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyaları ile ABD Komutanlık Liyakat Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiaz Madalyası, İspanya Büyük Haç Askeri Üstün Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Tong-İl Madalyası sahibi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hüseyin Cahit Yalçın

Hilmi Özkök, Özenç Moralıgil ile evlidir. Gürler ve Çağlar adında iki oğlu vardır.

19 Ekim 2016 tarihinde, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ü dinledi. FETÖ‘ye karşı hükümeti 2004 yılında MGK kararıyla uyardıklarını söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı