H

Hugo Boss

Hugo Boss Biyografisi

Alman moda tasarımcısı

Hugo Boss, 8 Temmuz 1885 tarihinde Metzingen, Stuttgart, Almanya’da Heinrich Boss, Luise Münzenmayer Boss çiftinin beş çocuğundan en ufak oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Hugo Ferdinand Boss’dur.

Hugo Boss, 1903 yılamamladıktan sonradan Konstanz şehrinde bir dokuma fabrikasında çalışmaya başladı. 1908 yılında Metzingen şehrinde ailesinden miras kalan iç çamaşırı dükkânını devir aldı.

1923 yılında Metzingen’de kendi giyim şirketini kurdu ve gömlek ve ceket, spor giyim, yağmurluk üretimine başladı. 1924 yılında kendi adını taşıyan ve 30 kişi çalıştıran ufak firmasını kurdu. 1931 yılında Nazi partisi’ne üye oldu. Nazi parti örgütlerine lisanslı üniforma devlete ait tedarikçisi oldu. 1933 yılında Adolf Hitler‘in yükselişi ile birlikte, Boss’un işi de gelişmeye başladı. 1932 yılında Nazi Almanyasının silahlı kuvvetleri olan Wehrmacht için ve Adolf Hitler‘e doğrudan emrindeki olan SS (Schutzstaffel) özel kuvvetlerinin siyah üniformalarının ve SA (Sturmabteilung) nasyonal sosyalistlerin yükseliyarı askerî örgütünün kahverengi üniformalarının üretim işini üstüne aldı. İkinci Dünya Savaşı] sırasında Fransız ve Polonyalı savaş esirinden bir kısmını cebren fabrikasında çalıştırdı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Nazilere verdiği takviye yüzünden yargılandı, 80.000 Mark para cezasına çarptırıldı.

Hugo Boss, 1908 yılında Anna Katharina Freysinger ile evlendi. Siegfried Boss adında bir oğlu vardır.

Hugo Boss, 9 Ağustos 1948 tarihinde Metzingen, Almanya’da 63 yaşında diş apsesi yüzünden ölmüştür. Firma kurucusu Hugo Ferdinand, Boss’un bir dünya markası haline gelişini göremedi. Oğulları firmayı 1960’lı yıllarda ekip elbiseleriyle küresel pazara taşımayı başardılar. BOSS 1977 yılında marka olarak tescil edilmiştir.

Hugo Boss, Almanya’da erkek ve kadın giyim konusunda uzmanlaşmış hazırlanmış giyim üreticisidir. Hugo Boss’un şu anda 110 ülkede asgari 6100 satış noktası vardır. Hugo Boss AG 1000’den artı mağaza ve franchise dükkanı ile yaklaşık 330 perakende mağazalarına sahiptir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hikmet Çetinkaya

1999 yılında İzmir özgürlük bölgede Hugo Boss ekip elbise fabrikası kuruldu. 2005 yılında da gömlek ve kadın giyim fabrikaları kuruldu. Dünyada üretilen Hugo BOSS ekip elbiselerinin %80’i Türkiye’de üretilmektedir.

Hugo Boss firmasını 1991 yılından bu yandan İtalyan dokuma şirketi Marzotto satın almıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı