H

Hüsnü Güreli

Hüsnü Güreli Biyografisi

Hüsnü Güreli, avukat, yeminli parasal müşavir ve Türkiye Futbol Federasyonu‘nun eski başkanvekilidir.

Hüsnü Güreli, 1952 yılında İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini 1969 yılında Işık Lisesi’nde, yüksek öğrenimini 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

1973 – 1974 yılları arasında Avukatlık stajını tamamlayarak Baro Avukatlık sertifikasını aldı. Hüsnü Güreli, avukat olduktan daha sonra meslek hayatına hesap uzmanı olarak başladı. 1974 yılı sonlarında açılan Maliye ve Gümrük Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu sınavını birincilikle kazanarak Ocak 1975 yılında Hesap Uzmanı oldu. Üç yıl muavinlik döneminden sonra 1978 yılı başında açılan yeterlilik sınavını birincilikle kazanarak Hesap Uzmanı oldu. Yaklaşık beş yıl Hesap Uzmanlığı yaptıktan sonradan istifa ederek özel sektörde meslek hayatına atıldı. 1980 yılı başından itibaren Prof.Dr. Salih ŞANVER ile takriben beş yıl ortak olarak çalıştı. daha sonra 1984 yılında kendisine ait Güreli Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’yi kurdu ve yeminli parasal müşavir ve ortak baş kontrol eden unvanlarını kazandı.

İngilizce bilen Hüsnü Güreli, uluslararası bir danışmanlık firması olan Baker Tilly International’ın Türkiye temsilcisi ve ortağıdır.

Hüsnü Güreli, Futbol kulüplerinin şirketleşmesi ve halka açılması ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nde ve Türkiye Futbol Federasyonu’nda üstteki düzey görevler almıştır. Türkiye Futbol Federasyon Başkan Vekilidir.

Güreli Yeminli Parasal Müşavirlik ve Egemen Teftiş Hizmetleri A.Ş.’ nin Idare Heyeti Başkanı’dır. Kurmuş olduğu GÜRELİ YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE DENETİM ŞİRKETLERİ Topluluğu şimdi Türkiye çapında takriben 900 firmaya hizmet vermektedir. Bünyesinde 9 Yeminli Finansal Müşavir, 38 Hür Muhasebeci Mali Müşavir, 7 Avukat ve 53 Lisans ve Lisansüstü eğitimli Denetçi ve çalışanları olmak üzere toplam 220 birey çalıştıran GYM, dünya 8.cisi olan Danışmanlık firması Baker Tilly International’ın da Türkiye temsilcisi ve ortağıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hüsamettin Özkan

Önceki dönemlerde Beşiktaş yönetim kurullarında görev alan Hüsnü Güreli, Asuman Olgun ile evli ve Sinan ve Yosun adlarında bir erkek, bir kız iki çocuk babasıdır.

31 Ocak 2012 tarihinde Mehmet Ali Aydınlar‘ın istifası üstüne vekaleten Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı görevini devraldı. 27 Şubat 2012 tarihinde görevini yeni başkan seçilen Yıldırım Demirören‘e devretti.

28 Şubat 2019 tarihinde Şimşek Demirören‘in Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı görevini bırakmasının arkasından, 2019 Haziran ayında yapılacak seçime değin TFF Başkanlığı görevini Başkanvekili Hüsnü Güreli yürüttü.

1 Haziran 2019 tarihinde yapılan TFF Klasik Seçimli Genel Kurulu’na tek başkan adayı olarak giren Nihat Özdemir, 174 oyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanı seçilince görevi ona teslim etti.

Üye Olduğu Mesleki Örgüt Ve Kuruluşlar:
Yeminli Mali Müşavirler Odası üyesi
T.C. Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi Üyesi
Egemen Teftiş Derneği üyesi
Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği üyesi
Darüşafaka Yüksek İştişare Konseyi Üyesidir.
Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekilidir
Türkiye Ulusal Paralimpik komitesi 2. Başkanıdır.
Fevziye Mektepleri Vakfı Idare Heyeti Üyesidir.
Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı