Ö

Oktay Kaynarca

Oktay Kaynarca Biyografisi

Aktör ve Tiyatro Oyuncusudur.
Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965‘te Malatya‘da doğdu. Babası Malatyalı, annesi Elazığlı olan oyuncu genç yaşta anne ve babası Almanya’da çalıştıkları için Üsküdar’da anneannesinin yanında büyüdü. Ortaokulda bir sene kalan Kaynarca, liseyi de altı senede bitirdi. Üsküdar Lisesi’nde başlayıp, en son Hopa Lisesi’nden mezun oldu. Fiat fabrikasında elektrik işçisi olarak çalıştığı sırada, Konservatuvar sınavlarına girdi.

İlk kere Ege Tiyatrosu’nda Turgut Özak‘ın “Duvarıların Ötesi” adlı oyunda yer aldı. Gerisinde da birkaç çocuk oyununda bulunan Oktay Kaynarca, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü’nü bitirdikten sonra 1990 ile 1997 yılları arasında dağıtılmış kanallarda müsabaka ve eğlence programı sunuculuğu yaptı. Konservatuvar zamanında TRT’de birkaç dizide yer aldı. İlk profesyonel oyunu Ali Atik ve Ayşegül Atik ile birlikte yer aldığı bir çocuk oyunu oldu.

Mezun olduktan sonradan 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu’nda “Kan Kardeşleri” adlı müzikalde Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Derya Alabora ve Ahmet Levendoğlu gibi oyuncular ile rol aldı. 1993 ve 1994 yılında sahnelenen “Derin Bir Soluk Al” adlı adlı oyun ile Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

İlk sinema çalışması “Suyun Öte Yanı” olan oyuncu sonra “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni”, “Yengeç Sepeti”, “Bir Kadının Anatomisi” ve “Deliyürek” gibi sinema filmlerinde rol aldı. “Yengeç Sepeti” ve “Bumerang Cehennemi” adlı filmleriyle de Altın Portakal En İyi Tezgâhtar Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Daha sonraki dönem teleziyon dizilerine ağırlık veren Oktay Kaynarca, “Kurtlar Vadisi” adlı dizice canlandırdığı “Süleyman Çakır” karakteri ile çıkış yaptı.

“Kurtlar Vadisi” adlı diziden sonra “Aşkımızda Vefat Var”, “İlk Aşkım” ve “Geniş Zamanlar” adlı dizilerde rol aldıysa da bu diziler uzun soluklu olmadı. 2007 yılında “Beynelnilel” ve “Sıfır Dediğimde” adlı filmlerde rol aldıktan sonra ayını yıl “Kuzey Rüzgarı” adlı dizide Poyraz karakteri ile karşımıza çıktı. “Ölümden Öte Köy Değil” isimli üstelik şiir albümü bulunmaktadır. Oktay Kaynarca, 6,5 yıldır birlikte olduğu sevgilisi Özgü Namal’dan 2008 yılında ayrıldı.

Oktay Kaynarca, TV8’de Zara ile “Salı Sefası”isimli programı ve ATV’de”Türkünü Söyle” isimli müsabaka programı sundu.

2015 yılında Çolpan İlhanSadri Alışık Tiyatrosunda sahnelenen ve Deniz Uğur ile başrolünü paylaştığı “Guguk Kuşu” adlı tiyatro oyununda oynadı.

Oktay Kaynarca ile üretilmiş bir röportaj :

Ilk Kez yeni diziden laf edelim mi?
İçinde aşk, sadakat, dostluk, vefa, komplo ve aksiyon olan bir dizi. İddialı ve büyükçe bir meslek. Fakat hani böylece diziler vardır ki; suya sabuna dokunmadan 2-3 sene sürer, lakin bazı işler de vardır ama, bir iddia olmadan o işi yapamazsınız. “Kuzey Rüzgarı” iddiası olan bir dizi. Bu dizinin izlenme oranlarının birincil beşin içerisinde yer alması bu diziyi kurtarmaz. Yani bu ‘irtifa işi’. Eğer zirvede uğraş edemiyorsa zaten başarıya ulaşmamış sayılır. İlk bölümün anlatım bölümü olmasına rağmen dizimizin çok seyredildiğini gördük. Özellikle beni en çok sevindiren sokaktaki insanların tepkisi, fakat bu işe profesyonel olarak bakanların tepkisi ve telefonları da mutlu etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Güven Hokna

Poyraz karakteri nasıl biri?
Poyraz, kendine has bir adam. İstanbul’da doğmuş, babası eski bir külhanbeyi, yargı duygusuna sahip, etrafındakilere de bunu hissettiren biri. Poyraz bu edep ile yetişmiş, haksızlığa dayanamayan, adaletli, yararlı, hakikaten insanlara içten yerden bakmayı becerebilen, âşık olmayı haberdar olan bir adam. Natürel, sonuçta hayatın aslında kendisine anlatıldığı ve öğretildiği gibi olmadığını görüyor. Ansızın kucağına bombalar düşüyor ve kucağında patlıyor resmi olarak.

Poyraz için “adam gibi adam” demişsiniz. Nedir bu “adam gibi adamlık”?
Evet, adam gibi adam portresi içerisinde Poyraz’ı yoğurmaya çalıştık. Bu karakteri belirlerken bir misal timsali yaratalım istedik. Çünkü memlekette fazla erozyon olmaya başladı. Elimden geldiğince kafamdaki ‘adam gibi adam’ı oynamaya çalışıama bunu gizleyen, etrafıyla ilgili, mert, gözü o kadar, korkmayan, eşine, dostuna, sevgilisine, sevdasına sahip meydana çıkan ve dikey durmayı becerebilen bir adam portresi çıkarmaya çalışıyorum.

Peki, Oktay Kaynarca nasıl biridir?
İşte bu şiddet soru. İnsanın kendini anlatması zorlama.

Poyraz’a benzer yönleri var mı desem?
Evet, var. Ben de Poyraz gibi tez sinirleniyorum, fazla tepki gösterip anında parlıyorum daha sonra da bunların peşinde ara sıra pişmanlıklar yaşıyorum ve “azıcık daha serinkanlı olsaydım” diyorum. Fazla merhametliyim. Aslında bu huyuma fazla kızıyorum. Merhametim yüzünden başıma fazla bela gelmiştir yani her zaman bir layık, daima bir diyet ödemişimdir… Çoğu şeyi sırtınızda taşıdığınız sepetin içinden çıkarıp yeni bir şey yaratıyorsunuz fakat daha sonra siz onları kendi süzgecinizden geçirip her tarafta ortaya koyuyorsunuz. Yani size dair şeyler oluyor. O yüzden Poyraz karakteri çok da yabancı yok bana.

Aşk ilişkisinde kıskanç mısınız?
Kıskanırım natürel. Lakin saçma sapan kıskançlıklarım yoktur. Kendime güvenirim. Kıskançlık birazcık kendine güvensizlerin işidir. Fakat hiç kıskanmadan da olmaz. Hatta bu insanın karakterine özgü ve güzel bir parçası. Karşısında tarafın da sizi hiç kıskanmıyor olması biraz üzebilir, hatta ayrı düşündürebilir. İnsanın hamurunda birazcık kıskançlık olmalı bana kadar. Lakin abartmamak şartıyla. Kıskanırsam bunu açık açık da söylerim.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Oğuz Atay

“Geniş Zamanlar” dizisinde Zuhal Olcay‘la öpüşme sahnenizden çok etkilendiğinizi söylemişsiniz… Bu asparagas bir haber mi?
Fiilen uydurma bir haber. Rol icabı olan bir şey. 40 takvim arkadaşımdan niye etkileneyim fakat? Manyak mıyım ben? (Gülüşmeler)

Oktay Kaynarca çapkın mıdır?
her zaman çapkın olduğumu söylemişimdir. Benim hayata dair çapkınlıklarım vardır. Zaten, çapkın olmayan insan, yaşamıyor demektir. İlla aleyhinde cinse içten akan bir çapkınlıktan bahsediyorsanız, benimki pek değil. Biz işimiz gereği de çapkın olmak zorundayız. Bir sürü insan bize yakınlık duyuyor, en azından göz göze bile olsa bir ilişki koymak, elini tutmak ve temas ayarlamak istiyor. Bunları hayata dair çapkınlık olarak yorumluyorum. Oyuncu elde etmek istediğimiz için zaten çapkın olarak doğmuşuz.

Kadir İnanır’la ilk kez bir projede birliktesiniz. Nasıl bir şey?
İyi bir şey! Herkesin Kadir İnanır’dan öğrenmesi gereken çok şey var. Ilk Önce fazla disiplinli ve işine fazla egemen. Bugüne kadar sayısız filmde oynamış birinin tecrübelerinden yararlanmak fazla kayda değer. Bana göre reel star. Çünkü ırk, o kuşağı televizyondan değil, gişe kuyruklarında para verip bilet alarak sinemada izledi. Ancak şu anda biz televizyon seyircisine “bizi izleyin” diye gidiyoruz.

Aksiyon sahnelerinde zorlanıyor musunuz? İzlediğim bölümdeki kovalamaca sahnelerinde arabayı siz mi kullandınız?
Zorlanıyorum tabii. Lakin aksiyon sahnelerinde kendi arabamı ben kullandım. Dublör kullanılmadı. Kuvvet tarafları var olur ya lakin o anda salgıladığınız adrenalin de işinize dair ve olması gereken bir şey. Olmazsa olmaz. Çünkü sizi ayakta tutuyor.

Bir Takım oyuncular makyaj ve özellikle kostüm konusunda fazla titizlenirler. Peki siz?
Elimden gelse makyaj bile yaptırmayacağım. Önceden herkese fazla makyaj yapılırdı ama şimdi sistem değişti. Bana tarafından de dürüst olan, doğal makyajlar yapılıyor. Lakin kostümde biraz titizlenirim. Çünkü paçamın birazcık uzun olması kafamın oraya takılmasına neden oluyor. Eğer ben buna takılıyorsam diğer birileri de bunu ayrım ediyordur.

Oktay Kaynarca, TV8’de Zara ile “Salı Sefası”isimli programı ve atv’de”Türkünü Söyle” isimli müsabaka programı sundu.

Oktay Kaynarca, 1 Temmuz 2012 tarihinde reklamcı Melek Angun (d.1981) ile evlendi. 2013 yılının Mayıs ayında boşandı.

2012 yılında “Ustura Kemal” dizisine başlamış lakin gereken reytingleri yakalayamadığı için dizi yayından kaldırıldı.

7 Eylül 2015 tarihinde Atv’de başlayan ve başrollerinde Oktay Kaynarca ve Deniz Çakır‘ın yer aldığı Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ozan Akbaba, Müjde Bilirkişi, Tarık Ünlüoğlu, Yunus Emre Yıldırımer, Sabina Toziya, Tuna Orhan, Sinan Demirer, Hakan Karsak, Yüksel Arıcı, Emre Törün, Savaş Özdemir, Hakan Karahan, Sevinç Gürşen, İncinur Daşdemir, Benian Dönmez, Bahattin Doğan, Oktay Gürsoy, Galip Erdal, Selen Korkutan, Sevcan Yaşar, Demet Sevim, Ece Etken, Can Bartu, Buminhan Dedecan, Yasemin Sakallıoğlu ile birlikte rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kaan Yıldırım

Ödülleri :
2002 – 39. Antalya Film Şenliği’nde, Çılgın Yürek-Boomerang Cehennemi filmi ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.
1994 – Derin Bir Bitik Al ( Gapting )-Avni DİLLİGİL ( En iyi erkek oyuncu )

Tiyatro :
1991 – Kan Kardeşler (Blood Brothers)-Müzikal
1994 – Derin Bir Bitik Al (Gapting )-Avni Dilligil( En iyi erkek oyuncu )
2015 – Guguk Kuşu : Ken KeseyÇolpan İlhanSadri Alışılmış Tiyatrosu

Sinema Filmleri ve dizileri :
1989 – Gençler
1991 – Suyun Öte Yanı
1990 – Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
1995 – Bir kadının anatomisi
1994 – Yengeç sepeti
1999 – Köstebek (TV Dizisi)
2000 – Yarın Geç Olmayacak (tv dizisi)
2001 – Yeditepe İstanbul (TV Dizisi)
2001 – Deli Kalp: Bumerang cehennemi – Cemal
2001 – Tek Celse (tv dizisi)
2002 – Bayanlar beyler (TV Dizisi)
2002 – Lahmacun ve pizza (TV Dizisi)
2003 – Tutsak şehrin insanları (TV Dizisi)
2003-2004 – Kurtlar Vadisi (TV Dizisi)- Süleyman Çakır
2004 – Aşkımızda vefat var (TV Dizisi)
2004 – Avrupa Yakası (TV Dizisi)
2004 – Kalbin zamanı
2004 – Adı Aşk Olsun (Yapımcı)
2006 – İlk Aşkım (TV Dizisi)
2007 – Geniş Zamanlar (TV Dizisi)
2007 – Beynelmilel
2007 – Sıfır Dediğimde
2007 – Kuzey Rüzgarı (TV Dizisi)
2008 – Alia
2008-2010 – Adanalı (dizi) (Tv dizisi) – Yavuz Dikkaya(Adanalı)
2008 – Hoşçakal Güzin (TV Filmi)
2008 – Kardelen (TV Dizisi)
2010 – Yahşi Cazibe (TV dizisi) – Komiser (Misafir Oyuncu)
2010 – Seyyal 3 (Kısa Film)
2011 – Nuri (TV Dizisi) – Nuri
2011 – Sakarya Fırat (TV Dizisi)
2011 – Çanakkale Ruhu
2012 – Ustura Kemal (Kemal) (TV Dizisi)
2012 – Nalet Oyun
2013 – Nizama Adanmış Ruhlar 3. Sezon(TV Dizisi)
2013 – İnadına Yaşamak (Emir Atasoylu)(TV Dizisi)
2014 – Kardeş Payı (TV Dizisi) – 22. Birim (Sezon Finali), (konuk oyuncu)
2014 – Vay Dost (Program sunuculuğu)
2015 – Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Hızır Çakırbeyli) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı