C

Clive Owen

Clive Owen Biyografisi

İngiliz oyuncu. Tiyatro temelli olarak Owen, şahsiyet oyuncusu olarak ün yapmış, TV dizilerinden Hollywood’a geçiş sürecinde epeyce başarılı performansları olmuştur. Tiyatro oyununda da rol aldığı Closer’ın Mike Nichols yönetimindeki film versiyonunda canlandırdığı Larry karakteriyle oskara aday olmuş, BAFTA ve Golden Globe ödüllerini kazanmıştır.
3 Ekim 1964’te beş erkek çocuğun dördüncüsü olarak Keresley, Coventry, Warwickshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Hannah ve Eve isimlerinde iki ablası da vardı. Country şarkıları söyleyen bir müzisyen olan babası, Owen hemen şimdi üç yaşındayken evi terk etti. Demiryollarında yazman olan üvey babası ve annesi kadar büyütülen Owen, 19 yaşında öz babasıyla her yerde karşılaşacaktı.

Binley Park Comprehensive School’da öğrenim görebilen Owen, Artful Dodger’ın “Oliver!” adlı oyununda gösterdiği başarılı performansla 13 yaşında genç tiyatrocular topluluğuna seçildi. Ilk Olarak oyunculuk eğitimi olmak istemeyen, oysa 1984’te kararını değiştiren Owen, uzun süre meslek aradıktan daha sonra Royal Academy of Dramatic Art’a kaydoldu. 1987’de mezun olduğu okulda Ralph Fiennes ve Jane Horrocks gibi ünlü isimler de öğrenim görmüşlerdi. Mezuniyetinin anında gerisinde Young Vic Theatre Company’ye katılan ve William Shakespeare’in birkaç oyununda rol bölge Owen, Romeo ve Juliet’te birlikte rol aldığı ve Juliet rolünü canlandıran Sarah-Jane Fenton’a aşık oldu.

Rockliffe’s Babies isimli TV dizisiyle oyunculuk kariyeri başlangıç bölge Owen’ın ilk filmi 1988’de Beeban Kidron’ın yönetmenliğini yaptığı ve David Thewlis’le başrolleri paylaştığı Vroom adlı yapımdı. 19901991 aralarında TV izleyicisinin evine misafir olduğu ve onu tüm İngiltere’de ünlü yapan TV dizisi Chancer’da Derek Love karakterini canlandırdı. Aynı yıl Stephen Poliakoff’un yönetmenliğini yaptığı Close My Eyes isimli filmdeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden büyük iltifat bölge Owen, kazandığı başarıya rağmen, medyanın ilgisinden o kadar hoşnut değildi ve uzun vakit TV programlarına çıkmama kararı aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Canan Hoşgör

İngiltere’de hatırı sayılır bir popülarite elde eden Owen, Century, The Turnaround, Privateer 2: The Darkening gibi uzun metrajlı filmlerde ve çoğu TV dizisinde rol aldıktan sonra filmografisindeki birincil Hollywood yapımı için kamera karşısına geçti. Başrollerini Halle Berry’yle birlikte paylaştıkları The Rich Man’s Wife’tan sonradan tekrar olumlu eleştiriler alan Croupier’de performans gösterdi.

BBC’deki birincil dizi tecrübesi Split Second’dan daha sonra, The Echo ve Second Sight gibi tekrar BBC yapımı dizilerle oyunculuğa sürekli Owen, Robert Altman‘ın yönettiği ve Helen Mirren’la birlikte Ryan Phillipe’le başrolleri paylaştığı Gosford Park’la sinemaya geri döndü.

1997’de sonra filminde de başrolde oynayacağı Closer isimli oyun için Londra sahnelerine geri dönen Owen, Dan rolünü canlandırdı.

2002’de büyük gişe başarısı yakalayan Hollywood prodüksiyonu The Bourne Identity’de Matt Damon’la birlikte kamera karşısına geçen aktör, Hostage, Beat the Devil ve Ticker gibi TV dizileriyle sinemaya yine bir süre ara verdi. 2003 yılında İngiliz yapımı I’ll Sleep When I’m Dead’de başrolde oynadıktan daha sonra benzer yıl Angelina Jolie’yle birlikte Beyond Borders için kamera karşısına geçti. Antoine Fuqua’nun yönetiminde, beyazperdedeki en iddialı rollerinden biri olan king-arthur’daki oyunuyla destansı türünün de altından başarıyla kalktığını belirten aktör, 2004’te daha önce tiyatroda oynadığı Closer’ın film versiyonu için kolları sıvadı. Bu kez öteki erkek kişilik Larry’yi canlandıran aktörün eski rolünde Jude Law görülüyordu. Closer’daki oyunuyla akademinin de takdirini şampiyon Owen, en iyi muavin erkek oyuncu dalında oskara namzet oldu. Fakat benzer dalda verilen Golden Globe ve BAFTA ödüllerini kazanarak oyunculuğu tescillendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cuba Gooding

Owen, Sin City, Derailed, The Pink Panther, Inside Man ve Children of Men’den sonra Owen, 2007 tarihli The Golden Age ve Shoot ‘Em Up filmlerinde performans gösterdi.

Koyu bir David Bowie hayranı olan Owen, şarkıcının kendisine büyük ilham verdiğini belirtmiştir. Owen, Liverpool taraftarıdır. 2006’da GQ magazine kadar en iyi giyinen aktör seçilen Owen’ın 1995 yılında evlendiği eşi Sarah-Jane Fenton’dan 2 kız çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı