D

Danny Trejo

Danny Trejo Biyografisi

Aralarında Desperado, Alacakaranlıktan Şafağa ve Grindhouse gibi böylece fazla kült yapımın da bulundğu öyle çok Holywood yapımında rol almış olan Kaliforniya doğumlu A.B.D.’li sinema oyuncusu. Ağırlıklı olarak anti-kahraman ya da kötü adam rolleriyle karşımıza çıkan Trejo, 25 takvim oyunculuk hayatındaki ilk başrolünü Robert Rodriguez göre yönetilen 2010 tarihli Machete filminde canlandırmıştır.
Danny Trejo, 4 Aralık 1944 tarihinde, Los Angeles, Kaliforniya, A.B.D.’de dünyaya geldi. Belli Başlı adı Dan Trejo, Jr. olan oyuncu, Meksika asıllı anne babasıyla beraber San Fernando Valley , Kaliforniya’da büyüdü.

Gençlik yıllarında amcasıyla beraber değişik suçlara bulaşan ve poliste kabarık bir sicili bulunan Trejo, keza bu dönemde eroin bağımlısı oldu. Gençlik yıllarındaki en büyük tutkusu boks olan Trejo’nun profesyonel boks kariyeri ilegili kurduğu hayaller, tutuklanarak uzun süreli hapis cezasına çarptırılmasıyla son buldu.

Hapishanede geçirdiği vakit baştan başa düzenlenen boks şampiyonalarına katılan Trejo, hafif ve orta sıklet dallarında Kaliforniya Eyalet Şampiyonu ünvanını uzun zaman elinde bulundurdu. Hapiste geçirdiği zaman her tarafında terapi seanslarına katılan Trejo, eğitim programını uyumlu takip ederek uyuşturucu sorunundan kurtulmayı başardı.

1985 yılında düzenlenen bir terapi seansı sırasında tanıştığı bir arkadaşı doğru sinema sektörüne giriş yapan Trejo, ilk olarak 1985 tarihli Runaway Train adlı sinema filminde rol aldı. Runaway Train filminde oyunculuğun yanı sıra filmin başrol oyuncusu Eric Roberts’a verdiği boks dersleri ile de belli Trejo, bu filmin başarısından sonradan Holywood’un vazgeçilmez isimleri arasına girdi.

Fazla itici ve sert yüz hatları, uzun Meksika’lı bıyığı ve vücudundaki dövmeler doğru Holywood’un en fazla aranan fena adamlarından birisi haline gelen Trejo, Van Damme, Al Pacino, Nicholas Cage ve Harrison Ford gibi böylece fazla meşhur isimle beraber kamera karşısına geçti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Dick Van Dyke

1995 yılında Desperado ve 1996 yılında From Dusk Till Down filmlerinde ressam yönetmen Robert Rodriguez ile beraber çalışmaya başlayan Trejo, setteki bir rastlantı sonucunda Rodriguez’in kuzeni olduğunu farketti. Desperado filminden bu yanlamasına Rodriguez ile beraber çalışan Trejo, sinemadaki başlıca ününü de usta yönetmenin filmlerinde oynadığı ve genellikle dövüş aleti olarak bariz metal objeleri veya fırlatma bıçaklarını tercih eden kötü adam karakterleri ile kazandı.

Trejo’nun başrolünde yer aldığı ilk film ise, 2010 tarihli Machete oldu. Grindhouse filminin çekimleri öncesi yayınlanan sahte bir fragmanın çok beğenilmesi sonucunda ortaya çıkan Machete, Robert De Niro, Jessia Abla, Michele Rodriguez gibi Holywood’un büyük isimlerini bir araya toplayarak dikkatleri üstüne çekti ve de kısa sürede kendi fan topluluklarını oluşturmayı başardı.

Debbie Shreve ile evli olan Danny Trejo, hepsi de daha önceki ilişkilerinden olan dört çocuğa sahiptir. Sinemanın yanı sıra farklı sektörlerde yaptığı yatırımlarla da aşina Trejo, son olarak ITN Giyim adını taşıyan markası ile Hip-Hop tarzı tshirt ve aksesuarlar üretmeye başlamıştır.

Trejo’nun gelecekteki projeleri arasında Death Race II ve Vengenance II adlı filmler yer almaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı