D

Doğu Ergil

Doğu Ergil Biyografisi

Özellikle TOBB için hazırladığı Doğu Raporu ile tanınmaktadır.
Doğu Ergil, 19ğmuştur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi sosyoloji bölümünü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini Oklahoma Üniversiesi’nde sosyoloji ve sosyal psikoloji alanlarında yaptı. Ardından New York State Üniversitesi’nde sosyoloji, siyaset bilimi ve ekonomi politik alanlarında doktora yaptı. Bir yana da, 1980-84 yıllarında TODAİE Sevk ve İdare Yüksek Okulu’nda, 1985-86 yıllarında ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Yüksek Okulu’nun Washington DC′de yer alan yüksek lisans okulu School for Advanced International Studies ve London School of Economics and Political Science′ta misafir öğretim üyeliği yaptı. Akademik kariyerinin büyük kısmını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi′nde (Mülkiye) sürdürdü.

Doğu Ergil, 1997-1999 yılları arasında Toplum Sorunlarını Araştırma Vakfı (TOSAV)’na başkanlık görevinde bulundu. Demokrasi ve barıştırma çalışmaları sebebiyle değişik uluslararası kuruluşlardan ödüller aldı.

Doğu Ergil, Avrupa Gilatı Uzmanlar Kurulu üyesi, Toplum Sorunlarını Araştırma Merkezi Başkanlığı üyesi ve Fatih Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

BBC′den El Jazeera′ya uzanan uluslararası ve ulusal TV kanallarında ve köşe yazarlığı yaptığı Today’s Vakit’da geniş bir izleyici kitlesiyle paylaşan Ergil’in Türkçe ve yabancı dillerde yayımlanmış 24 kitabı, çoğu makalesi, değişik dillerde kitap bölümleri ve bölge araştırmaları vardır.

Doğu Ergil, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barışma sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil halk listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

Kitapları :
100 Soruda Fethullah Gülümseyen ve Hareketi
Kürt Raporu – Güvenlik Politikalarından Kimlik Siyasetine
Doğu Sorunu: Teşhisler Tespitler
Realities Of Turkey
Demokrasi ve Yurttaşlık Kültürü
Siyasetini Arayan Ülke
Bir Zıt Bir Düz
Kırık Aynada Kendini Arayan Türkiye
Atatürkçü Toplum ve Siyaset Felsefesi Açısından Laiklik Idareli ve Sosyal Çalışmalar
Körfez Bunalımı
Toplum ve İnsan
Ulusal Mücadelenin Sosyal Tarihi

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Duru Kurt
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı