E

Engin Alan

Engin Bölge Biyografisi

Emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.
Engin Bölge, 31 Mart 1945 tarihinde doğmuştur. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe’dir.

1965 yılında Kara Harp Okulu‘nu bitirdi. Dağıtılmış birliklerde görev yaptı. sonra Kara Harp Akademisi‘ni bitirerek kurmay oldu.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak ödev yaptı.

1992’de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996’da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık‘ın ABD destekli uluslararası işlem ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

2000’de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini yaptı. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura’sında ödev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005’de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonradan Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvetlendirme Vakfı’nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz darbe planı davası’ndan “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, şiddet ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde MHP İstanbul milletvekili seçildi. 2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse hükümlü edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Bölge’ın cezasının Yargıtay göre onanması nedeniyle milletvekilliği düştü.

1 Haziran 2012’de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi göre, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı. 14 Haziran 2013’de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Engin Güner

çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce haberdar olan Bölge, “Emine Nevin” ile evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

15 Şubat 1999 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan yakalanmasından sonradan 1999 yılı Mart ayında, devlet yönetiminden fazla manâlı bir kişisine Engin Bölge şunu söylemişti : “Bir gün gelecek o Ankara’ya gelecek. Ben İmralı’ya gideceğim” demişti. Bir tek adresi şaşırmıştı. İmralı değil Silivri’ye gitti.

Balyoz davasında tutuklu bulunan ve Sincan Cezaevi’nde hapis yatmakta olan MHP milletvekili Engin Alan 19 haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin yargı ihlali kararının ardındaki tahliye oldu.

Madalyaları :
Kıbrıs Savaş Madalyası
TSK Üstün Yiğitlik ve Feragat Madalyası
TSK Başarı Madalyası

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı