E

Engin Ardıç

Engin Ardıç Biyografisi

Engin Ardıç, 1 Şubat 1952 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Annesinin adı Vesile ve babasının adı Mustafa Şevki Ardıç’tır. Anne babası memur olarak Trabzon’da görev yaptıkları sırada orada doğmuştur. Ufak yaşlarında ailesinin tayinleri nedeni ile İstanbul’a taşınmışlardır. Çocukluğu Beşiktaş’da geçti. 1959 yılında Galatasaray okulunun ilkokul bölümünde tahsil hayatına başladı. 1970 yılında İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’nden, 1976 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden mezun oldu.
Gazeteciliğe 1970 yılında “Tiyatro ’70” dergisinde başladı. Reklam yazarlığı, BBC Türkçe yayınlar servisi spikerliği, Cumhuriyet ve Politika gazetelerinde tiyatro ve edebiyat eleştirmenliği, Nokta dergisi’nde yayın danışmanlığı, Dünya, Sabahtan, Star ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı, İnter Star televizyonunda yorumculuk yaptı. Halen Sabahleyin gazetesinde yazılarına devam etmektedir. Yazar, bilhassa yazılarında kullandığı sert üslup ve küfürlü kelimeler ile tanınmaktadır.

İngilizce ve Fransızca’yı mükemmel bilen, Almanca ve Yunanca’yı da konuşabilen Engin Ardıç, Elele, Tempo, Playmen dergilerinde de yazılar yazdı.

Engin Ardıç, 1978 yılında Perran Kutman ile nişanlanıp daha sonra ayrılmışlardır.

Engin Ardıç, 24 Şubat 2008 tarihinden itibaran Sabahtan gazetesinde yazmaktadır. Yazılarında yer yer mizahi ve ironik bir üslup kullanmaktadır.

Ödülleri :
1987 – Çağdaş Gazeteciler Derneği “Yılın Gazetecisi

Kitapları :
okuz Köyden…
1989 – Bayan Suretleri
1989 – İslâm Teksas’ta
1989 – Şengül Hamamı
1990 – Mustafa Kemal Sizin Gibi Kıro Değildi!
1990 – Daktilo Konçertoları
1991 – Turkobarok
1991 – Teğel Teğel Hüzün
1999 – Burjuvazi Şeyediyor Haa…

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Engin Günaydın
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı