H

Henrik Ibsen

Henrik Ibsen Biyografisi

Henrik İbsen Norveçli ünlü bir tiyatro yazarı ve şairidir. 1828 – 1906 yılları aralarında yaşamıştır. “Eleştirel realist` edebiyat anlayışının tiyatrodaki öncüsü, çağdaş tiyatronun kurucularındandır.

Henrik Ibsen, 20 Mart 1828 tarihinde Skien, Norveç’de Knud ve Marichen Ibsen çiftinin beş çocuğunun en büyüğü olarak doğmuştur. Babası Norveçli bir tüccar idi. Fakat İbsen sekiz yaşındayken babası parasal bir güçlüğe girdi; bütün servetleri yok oldu. Zengin evlerini ve kasabayı terk edip yoksul bir konuta taşındılar. 16 yaşındayken kimsesiz kaldı; hayatını çalışarak kazanmaya başladı. Bir başka kasabada çırak oldu. Bir eczanede haplar, şuruplar hazırlamaktaydı ve edebiyatla ilgilenmekteydi.

Norveç o zamanlar Danimarka egemenliği altındaydı. 1624 – 1878 arasında adı Christiania olan Norveç‘in başkenti Oslo’ya gitgide artarak üniversite adayları için düzenlenen eğitim kurslarına katıldı. Tıp öğrenimi için 1850 yılında gittiği (Christiania) Oslo’da daha fazla felsefe ve edebiyat dersleriyle ilgilendi. 1849 yılında birincil oyunu “Katelina”‘yı yazdı. Devrimci çevrelerle ilişki kurdu. 1851 yılında Bergen’de kurulan yeni bir tiyatronun Den Nationale Scene’ye sanat yönetmenliğine getirildi.

Norveç‘in güneybatı kıyısında, Hordaland eyâletine emrindeki bir kent olan Bergen‘de kaldığı beş yıl içinde köklü bir tiyatro kültürü edindi, kendi oyunlarını sahneledi ve onların uyandırdığı etkiyi izledi. 1863’te Norveç’te Kristiana Tiyatrosu’nda sanat danışmanı oldu. Aradığı özgürlük yaratı ortamını ülkesinde bulamayınca 1864 yılında yurt dışına artan bir şekilde, dört yıl Roma‘da, 1891’e dek Dresden ve Münih‘te kaldı. zaman zaman Norveç’e dönse de 27 sene yurt haricen kaldı.

Yazdığı tiyatro oyunlarının konularını Norveç destanlarından ve tarihinden aldı. İlk büyük oyunu, Roma’da 1866 yılında yazdığı “Brand”dır. Oyun, dinsel bağnazlığı yüzünden sevmeyi ve görevlerini unutan Brand adlı genç bir rahibin trajedisini sergiler.1867 yılında yazdığı “Peer Gynt” ise İbsen’in ününü sağlamlaştırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hayri Kozakçıoğlu

Burjuva dünyasını eleştiren, onun dış görünümüyle iç yapısı arasındaki çelişkiyi yansıtan oyunlarıyla İskandinavya ve Almanya‘da doğalcılık akımının yolunu açtı.

Toplumsal ikiyüzlülük, bireysel çıkarlar adına baskı yöntemlerine ve geleneksel yalanlara sarılmak, kadının özgürleşme çabası, genetik ve çevrenin kişi üzerindeki etkileri, öbür biçimlerde defalarca işlediği temalardır.

19. yüzyılın diğer büyük oyun yazarları gibi romantik, bireyci ve anarşi yanlısı bir dünya görüşünün etkisinde yapıtlar vermiş olan İbsen, yazdığı eleştirel realist oyunlarda toplum bireylerinin yanılsamalarını, nevrotik ve ruhsal çalkantılarını açığa sermiş; bireyin boş yere çıkan hayat uğraşını, toplumun dış yüzü ile iç yüzü arasındaki karşıtlığın yol açtığı çelişkilerin üstesinden gelemeyişini irdelemiştir.

Onun hakkında şöyle denilmiştir: “Ibsen’in tiyatrosu, çağdaş tiyatronun Roma’sıdır. Tüm yollar ona çıkar, tüm yolların başlangıcında o vardır.”

1877 yılında, ulus görevi üstlenmiş bir dizi yöneticinin kokuşmuşluğunu ve yalan üzerine kurulu dünyasını sergileyen “Pillars of Society” (Toplumun Destekleri) adlı oyununu yazmıştır.

Henrik Ibsen, 1858 yılında ünlü bir yazarın kızı Suzannah Daae Thoresen ile evlendi. 1859 yılında Sigurd adında bir oğlu oldu. Oğlu Norveç’in Stockholm’deki ilk bakanıdır.

Henrik Ibsen, 23 Mayıs 1906 tarihinde Oslo, Norveç’de 78 yaşında ölmüştür.

Henrik Ibsen, 300 civarında da şiir yazmıştır.

Eserleri:
1849 – Katelina
1850 – The Burial Mound
1850 – Defin Höyüğü (Savaşçı Barrow)
1851 – Norma
1852 – St. John Gecesi
1854 – Oestraat Lady Inger
1855 – Solhaug Bayramı
1856 – Olaf Liljekrans
1858 – Helgeland de Vikingler
1862 – Aşk Komedisi
1863 – 1863 Pretenders
1864 – Tatlı İsteyenler
1866 – Brand
1867 – Peer Gynt
1869 – Gençlik Cemiyeti
1871 – Digte (şiir kitabı)
1873 – İmparator ve Galile
1877 – Pillars of Society (Toplumun Destekleri)
1879 – A Doll’s House Nora, (Bir Bebek Evi)
1881 – Ghosts (Hayaletler)
1882 – Lahza Enemy of the People (Bir Irk Düşmanı)
1884 – The Wild Duck (Yaban Ördeği)
1886 – Rosmersholm
1888 – Denizden Gelen Kadın
1890 – Hedda Gabler
1892 – Inşa Ustası Solness (Master Builder)
1894 – Minik Eyolf (Lille Eyolf )
1896 – John Gabriel Borkman
1899 – When We Dead Awaken (Biz Ölüler Uyanınca)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Heraklitos

Henrik Ibsen Sözleri:

Gerçeğin ruhu ve özgürlüğün ruhu bunlar toplumun direkleridir. / Henrik Ibsen
Ben ilk ve en çok olarak bir kişi olduğuma inanıyorum, aynı senin olduğun gibi. / Henrik Ibsen
Günahsız insan dertsiz yaşar. / Henrik Ibsen
Görüyorsun, konu şu ama; dünyadaki en güçlü insan en yalnız duran o kişidir. / Henrik Ibsen
Gücün büyük gizemi başarabileceğinden fazlasını asla istememektir. / Henrik Ibsen
Sen ona inanç dersin, biz nefret edilen şey deriz. / Henrik Ibsen
Yeni bir evrenin yaratılışına katkısı olanların başında geldiğim söyleniyor. Bense, tam tersine, yaşadığımız çağın birçok nedenden ötürü oysa bir takım yeni şeyler doğurabilecek, sona ermiş bir çağ olarak nitelenebileceğine inanıyorum. / Henrik Ibsen
Hiçbir şey uğruna hiçbir şey kazanamazsın bu hayatta. / Henrik Ibsen
Hayatta en adaleli insan, en uzun süre yalnız kalabilendir. / Henrik Ibsen
Dövdüler, yıkılmadık. Sövdüler, yıkılmadık. İşkence ettiler, yıkılmadık. Alkışladılar, övdüler, yıkıldık. / Henrik Ibsen
Herhangi bir kişinin kalbine bir bak lütfen ve defalarca göreceğin şey en azından bir siyah nokta olacaktır o kişinin gizlemeye çalıştığı. / Henrik Ibsen
Binlerce kelime yapamaz bir tek gerçeğin bırakacağı şeyi. / Henrik Ibsen
Yaşamak kalpteki şeytanlarla olduğu gibi beyindekilerle de savaşmaktır. Yazmak bir kişinin kendi suçlama gününe başkanlık etmesidir. / Henrik Ibsen

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı