H

Herbert Clark Hoover

Herbert Clark Hoover Biyografisi

31. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. 4 Mart 1929 – 4 Mart 1933 tarihleri aralarında ABD Başkanı olarak atama yaptı.

Herbert Clark Hoover, 10 Ağustos 1874 tarihinde West Branch, Iowa, ABD’de doğmuştur. 1891 yılında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘nin birincil başlangıç yılındaki öğrencilerinden biri oldu. Jeoloji dalında eğitim yaptı.

1895 yılında mezun olduktan sonradan Nhendisi olarak çalıştı. daha sonra, Avustralya’da yeni açılan altın madenlerinde müşavir olarak bulundu, on beş sene dünyanın en ücra köşelerine dek giderek madencilikle ilgili incelemeler yaptı, çeşitli madencilik işletmelerinde tahsis aldı. 1917 yılında Birinci Dünya Savaşı çıkınca, Hoover, idarecilikteki bilgilerinden nedeniyle, Avrupa’daki Destek Komisyonu başkanlığına getirildi, Gıda İşleri’nin başkanı oldu. I. Dünya Savaşı yıllarında Amerika’dan gıda ve giyecek bağışı toplanarak Belçika ve Fransa’daki halka büyük yardımlar sağlandı. 1920-1928 yılları arasında ticaret bakanlığı yaptı.

1928 yılında Kasım ayında yapılan başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’den Başkan seçildi. Başkan olmasından kısa bir vakit sonra 1929 yılında idareli bunalımına çare bulamadı, New York borsası çöktü ve ABD tarihinin en büyük hesaplı krizine saplandı. Bu kriz Hoover’ın bütün başkanlık döneminde devam etti. Bir sonraki seçimi Franklin Roosevelt‘e büyük bir farkla kaybetti.

Kitaplar ve makaleler yazdı. Kendisinden daha sonra gelen başkanlara danışmanlık yaptı.

Yıllardan Beri siyaset hayatından uzakta kalan Hoover, 1946’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan daha sonra fakir düşmüş milletlere yardım işinin başına getirildi.

Herbert Clark Hoover, Lou Henry Hoover ile evlendi. Herbert Hoover, Jr. Ve Allan Hoover adlarında iki çocuğu oldu.

Herbert Clark Hoover, 20 Ekim 1964 tarihinde New York, ABD’de 90 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
Memoirs (Anılar) adlı (3 ciltlik)
Madencilik İlkeleri
Hürriyete Meydan Okuyanlar
Sürekli Barışma için Temeller

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ege (şarkıcı)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı