A

Ali Osman Boyner

Ali Osman Boyner Biyografisi

Ali Osman Boyner iş adamıdır. bununla birlikte Cem Boyner’in babasıdır.

Ali Osman Boyner, 1926 yılında Kastamonu ilinin Tosya ilçesinde tiftik ticaretiyle uğraşan geniş bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babası Osman Feyzi Boyner’dir (d.1870). Hasan Boyner, Fazıl Boyner (d.1922), Güzide Boyner kardeşleridir. istanbul’da Sultanahmet Ticaret Lisesi’nin gerisinde Yüksek Ticaret Okulu’nu bitirdi.

Ali Osman Boyner, 1952 yılında Ahmet Sadıkoğlu, Hasan Boyner ve Fazıl Boyner ile birlikte Altınyıldız‘ı kurdu. Bugün bir Boyner Holding kuruluşu olan Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları A.Ş., 26 Ocak 1952 tarihinde 1,5 milyon lira sermaye ile kuruldu. Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olma hedefiyle kurulan şirket ilk ihracatını 1956 yılında gerçekleştirdi.

Ali Osman Boyner, 60’lı yılların sonunda Türkiye’de olmayanı gerçekleştirmek amacıyla hazır giyim sektörüne girmek üzere çalışmalarına başladı. Uzun süren çalışmalar sonunda, modacı arkadaşı Kerim Kerimol ve İtalyan modaevi sahibi Silvano Corsini‘nin işbirliğiyle Beymen’in birincil tohumlarını attı. Beymen’in, kendi etiketiyle ürünlerini sunduğu ilk mağazası 1971 yılında İstanbul Şişli‘de açıldı. Büyük ilgi görebilen erkek koleksiyonuna sonradan bayan koleksiyonu ve 1985’te spor giyim anlayışına farklı bir ebat getiren Beymen Club koleksiyonu eklendi.

sıra sosyal yükümlülük bilinciyle de belli Osman Boyner, TÜSİAD‘ın da kurucuları aralarında yer aldı.

Ali Osman Boyner, kurulduğu günden 2010 yılına dek Boyner Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Eylül 2010 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığını oğlu Cem Boyner’e bıraktı.

Ali Osman Boyner, Ayten Boyner ile evlendi. Cem Boyner, (d.23 Eylül 1955) adında oğlu ve Neylan Dinler adında kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Eyüp Özgüç
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı