A

Abdulbaki Erol

Abdulbaki Erol Biyografisi

Merkezi Adıyaman‘da yer alan Menzil tarikatının (Nakşibendi tarikatı) “şeyh”idir.

Abdulbaki Erol, 2 Mayıs 1949 tarihinde Adıyaman‘da Kâhta ilçesinin Menzil Köyünde doğmuştur. Babası Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni’dir. Babasından daha sonra “şeyh” olan abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol (d.1930) 22 Ekim 1993 tarihinde ölünce Abdulbaki Erol Menzil tarikatının “şeyh”i oldu. Abdulbaki Erol’un Hz Muhammed’in 30’ncu göbekten torunu olduğu söylenmektedir. Köyündeki babasına ait medresede Arapça ve din ilimlerini öğrendi. Eğitimine Siirt‘te ve Van’da devam etti. Genç yaşlarında verem hastalığı geçirdi, Ankara’ya tedavi için gönderilerek iyileşti.

Abdulbaki Erol, Adıyaman ilinin Kâhta ilçesine ast bir köy Menzil’de kurulduğu için (Nakşibendi tarikatı) Menzil Tarikatı adıyla anılan Cemaat’in “şeyh”idir.

Cemaat’in kurucusu babası Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni’nin 1972 yılında ölümünden sonra abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol vaktinde genişleyen tarikatın 22 Ekim 1993 tarihinde onun da ölümü üstüne şu an fakat lideri ise, Abdülbaki Erol’dur.

Abdulbaki Erol tarikat üyeleri göre Gavs-ı Sani olarak görülüyor. Gavs-ı Sani ne çağırmak? Hz Muhammed‘i bu dünyada temsilci bilgin insanlara Kutub adı veriliyor. Kutub makamının bir adım ötesinde “gavsiyet” makamı yer alır. Gavsiyet makamı nedir? : Bütün makamları kat etmiş, makamların sonlarına yaklaşmış, asrının en büyük söz sahibi konumuna gelmiş, meded veren, insanlara manen destek makamına erişmiş zatlara bahşedilen bir unvandır. İlahi feyz ve cezbe onda bütün tecelli etmiştir. Bu makamdakilerin en büyük özelliği ise tasarruflarının öldükten daha sonra da devam etmesidir. Her gavs bir kutuptur, fakat her kutub bir gavs değildir. Bu özel bir makamdır. O makamda bulunan kimse kamil insandır.

Şeyh Abdulbaki Erol‘un yedi halifesi bulunuyor. İkisi hayatta yok. Hayatta olan 5 halifesinden 2’si beş erkek evladından olan torunları. İsimleri Seyyid Muhammed Saki ve Seyyid Muhammed Fettah.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Demircan

Seyyid Abdulbaki Erol’un halifeleri şu şekilde sıralanıyor;
1- Seyda Molla Hıdır (ks) Hz. (Vefat Etti) / Mardin
2- Seyda Molla İbrahim (ks) Hz. (Vefat Etti)
3- Seyda Molla Seyyid Mustafa (ks) Hz. / Mersin
4- Seyda Molla Abdurrahman (ks) Hz.
5- Seyda Molla Nezir (ks) Hz. / Hakkari
6- Seyda Molla Seyyid Muhammed Saki (ks) Hz. / Menzil
7- Seyda Molla Seyyid Muhammed Fettah (ks) Hz. / Menzil
8- Seyda Molla Şeyhmus Ertekin (ks) Hz. / Şanlıurfa

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı