A

Ayşenur İslam

Ayşenur İslam Biyografisi

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan hükümet revizyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi.
Ayşenur İslam, 16 Ocak 1958 tarihinde istanbul Üsküdar’da doğmuştur. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Cahide’dir. Ortaokul ve lise tahsilinin bir bölümünü İstanbul’da Kadıköy Maarif Koleji’nde yaptı. Ardındaki Ankara’ya taşındıklarından nedeniyle liseyi TED Ankara Koleji’nde tamamladı.

Bir vakit İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi’nde okuduktan sonradan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını benzer üniversitede, doktorasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı.

Mezuniyetinden sonradan sırasıyla Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2005 yılında doçent oldu. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yaptı.

Yayımlanmış on kitabı, elli dek makalesi vardır.

Ayşenur İslam’ın eşi hekim Bahadır Celal İslam, Gazze’ye takviye götüren ve İsrail’in operasyonuyla 9 kişinin öldüğü Mavi Marmara gemisinin doktoruydu.

Ayşenur İslam, 2011 seçimlerinde Sakarya’dan AKP Milletvekili seçilmiştir.

Ayşenur İslam, doktor Bahadır Celal İslam ile evlidir. Bir çocuğu vardır. Türkiye’nin birincil başörtülü milletvekili olan Merve Kavakçı‘nın eltisidir.

25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı hükümet revizyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi. Görevi Bakan Fatma Şahin’den devraldı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. dönem Sakarya AKP insanlar vekili seçilen Ayşenur İslam, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. dönem milletvekili seçimlerinde aday olmadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amy Ryan
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı