A

Abba

Abba Biyografisi

Abba, 1972-1982 yılları aralarında popüler olmuş İsveçli bir pop müzik grubudur.
Abba’nın üyeleri :
Agnetha Fältskog (1950 doğumlu kadın)
Björn Ulvaeus (1945 doğumlu erkek)
Benny Andersson’la (1946 doğumlu erkek)
Anni-Frida Lyngstad (1945 doğumlu bayan)

Grup kurulduktan sonra, bu sırada kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandırıyorlardı. Grup 6 Nisan 1974‘teki Eurovision Şarkı Yarışması’ndan önce üyelerin adının baş harflerini alarak grubun ismini ABBA olarak oluşturmuşlardır.

Benny de İsveç‘in en iyi pop grubu “The Daima Stars”da piyano çalıyordu. Björn, dönemin popüler insanlar topluluklarından Hootenanny Şarkıcıları’nın bir üyesi idi. Haziran 1966’da tanıştılar ve bir müzik grubu kurdular. 1969 ilkbaharında, Björn ve Benny, Abba’nın diğer yarısını oluşturacak olan iki kadınla tanıştılar. Agnetha ve Björn, 1971’de evlendiler ancak 1979 yılında boşandılar. 1971 yılında nişanlanan Benny ve Frida ise 1978 yılında evlendiler ve 1981’in şubatında boşandılar.

Björn, Benny, Agnetha ve Frida, enstrümental ve vokal fon müziğinin yanısıra kendi yaptıkları solo ve düet çalışmalarla grup kariyerlerine başladılar. 1972 yılının ilkbaharında “People Need Love” adındaki birincil kırkbeşliğini kaydettiler.

Abba, 1974 yılında “Waterloo” adlı parça ile 1974 Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı ve birinci oldu. Bu birincilik grubun dünya çapında ün kazanmasını sağladı. Hem şarkı, 50 yılın en iyi Eurovision şarkısı seçilmiştir.

Bu zaferin ardındaki şarkı, bütün Avrupa ülkelerinin listelerinde zirvenin dinç ortakları arasına girdi, kısa sürede Amerika müzik piyasasında da adını duyurmayı başardı. Abba, “Sos” adlı üçüncü albümüyle ününe ün kattı. “Mamma Mia” adlı parça, Abba’yı İngiltere ve Avustralya listelerinin zirvesine yerleştirdi.

1976 yılında “Greatest Hits” ve “The Best of Abba Repectively”adındaki parçalarını, İngiltere ve Avustralya‘da piyasaya sürdüler. Tüm dünyada büyük alaka gören “Fernando” ve “Dancing Queen” gibi single çalışmaları, kısa vakit sonradan klasikler arasına girdi ve Abba adını ölümsüzleştirdi. 1976 yılı sonunda dördüncü albümleri olan “Arrival”ı piyasaya sürdüler. “Money Money Money” ve “Knowing Me, Knowing You” ilk olarak edinmek üzere tüm parçalar büyük alkış kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aylin Urgal

Peşinde 1977 yılının başlarında düzenlenen Avrupa ve Avustralya konserleriyle kendilerini gösterdiler ve sahne performanslarıyla da olumlu anekdot aldılar. 1979 yılında Kanada ve Avrupa konserleriyle devam edildi. 1980 yılının Mart ayında Abba, Japonya‘da bir konser verdi. Birkaç ay sonra, kısa sürede klasikler arasındaki yerini alan “The Winner Takes It All”u da içeren “Super Trouper” adlı albümü çıkardılar. 1981’in başında Benny ve Frida boşandı. Beklenenin tersine bu gelişme de Abba’ya hasar vermedi ve sene sonunda Abba, sekizinci stüdyo albümü ‘The Visitors’ ile piyasaya çıkarak ‘One of Us’ şarkısı ile de albümlerini duyurdu.

1982’de Björn ve Benny değişik müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu dönemde çıkan tek iş olan ‘Abba LP’, grubun, ilk on yılında kaydettiği en iyi şarkıları taşıyan bir birleştirme albüm niteliği taşırken 2 de yeni şarkı eklendi.

Ilk Önce Benny ve Frida’nın boşanmaları grubu etkilememiş gibi görünse de 1982 yılının sonunda Abba, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma kararı aldı ve bir daha birleşmedi. Müzik dünyasında bıraktıkları iz ve hit şarkıları ile tüm zamanların en iyi grupları aralarında yer aldı.

Ölümsüzleşen şarkıları ile Abba gelecek nesillerinde dinlemeye devam ettiği bir grup olarak kalacak.

Abba grubunun albümleri Beatles’tan sonradan en fazla satan ve satmaya aralıksız ikinci gruptur.

Albümleri :
1973 – Ring Ring
1974 – Waterloo
1975 – ABBA
1975 – Greatest Hits
1976 – Arrival
1977 – The Album
1979 – Voulez-Vous
1980 – Super Trouper
1981 – The Visitors
1982 – The Singles
1992 – ABBA Gold
1993 – More ABBA Gold
1999 – ABBA Oro
2003 – On and On

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Achille Emana
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı