A

Ali Murat Erkorkmaz

Ali Murat Erkorkmaz Biyografisi

Ali Murat Erkorkmaz, 21 Eylül 1948 tarihinde istanbul’da doğmuştur. İstanbul Moda ilkokulundan 1959 yılında mezun oldu. Sonradan İngilizce eğitim veren Kadıköy Maarif Koleji’ne girdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinden 1970 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra birincil mimarlık stüdyosunu açtı.
Bu stüdyoda mimarlığın yanı sıalanlarında çalışmıştır. Çoğu kitap, dergi ve günlük bir çocuk gazetesi yayınlamıştır.

1972 yılında, kendi ismini içeren birincil reklam ajansını kurmuştur. Daha çok çizgi reklamlarla uğraşarak Türkiye’de birincil 3 ajans arasına girmiştir. Bu dönemde 16mm bir film laboratuarı ve renkli video stüdyosunu kurmuştur. Reklamların yanı sıra “DÜNYA ÇOCUK ” isimli renkli, 16 sayfa günlük çocuk gazetesi çıkarmıştır. Üzerinde uzun bir süredir çalıştığı ESOP isimli uzun metrajlı çizgi filmini tamamladı. Bir dönemin meşhur sahne yapımcısı Etken Bostancı için bazı müzikallerde sanat yönetmenliği yapmış, TRT’nin birincil çizgi dizilerini hazırlamıştır.

50’nin üstünde Müzik aleti çalabilen Ali Murat Erkorkmaz’ın tasarladığı çizgi filmleri 60’ime girdi. 2000 yılında İngiltere‘de düzenlenen “20.Yüzyılın Çizgi film Zirvesi”nde en başarılı 10 animatörden biri seçildi. Film efektleri dalında dünya birinciliği almıştır. 4300’den artı reklam ve kısa filmi, 49 televizyon dizisi bulunmaktadır.

1980 yılında Bahreyn’e, bölgedeki birincil canlandırma stüdyosunu düzenlemek için Arap kökenli bir firmanın ortağı olarak gitmiştir. Burada, keza diziler, hem reklamlar ayrıca de uzun metrajlı filmler üretmiştir. Bunların arasında “Susam Sokağı”nın Arapçası olan “Eftah ya Semsem”, “Hazir Fazir / Hazırlanmış Yanıt”, “Jeha (Nasreddin Hocanın Maceraları)” ve “Shasha Saghira / Minik Ekran” sayılabilir. Uzun metraj bir çizgi film olan “Woody ve May” için birincil araştırmalar da burada olmuştur. “QuickEase” isimli dizi ile Annecy festivalinde büyük galibiyet kazanmış, Sri Lanka, Dubai, Bombay, Kuveyt, Ürdün, İsviçre ve İngiltere’de atölyeler açarak ülkelerarası bir çizgi çalışması başlatmıştır. Bu dönemde, Bahreyn’de Türkiye’nin fahri konsolosluğunu da üstlenmiştir. 1983-1984 yıllarında ABD ve İngiltere’de bir takım incelemeler yaptıktan sonra baştan Türkiye’ye dönüp “ARTNET”i kurmuş, Türk ve yabancı televizyonlar için dağıtılmış eğitim dizileri üretmiştir. Animasyon filmlerin haricen bilgisayar teknolojisi ile yakından ilgilenip suni akıl programları üretmeye başlamıştır. Ayrıca kendi stüdyoları ayrıca de diğer şirketler için 2500’ün üstünde yazılım üretmiştir. Bunlar ara ve insan simülasyonu için olanlardır.

Bir Takım uzay projelerinde yer almış, Compishco isimli yazılımı ile insan simülasyonu ve yapay zeka konusunu işlemiştir. Müzikle de yakından ilgilenmiş, yüzlerce çocuk şarkısının yanı sıra iki konçerto ve bir opera yazmıştır.

1985 yılında Dr. Christiaan Barnard ve Dr. Edip Kürklü ile “Bahçeköy Hastanesi” çalışmaları yapmıştır. 1994 yılında, ATV için “Babum Gösteri” dizisini üreterek birincil kez iki boyutlu canlandırmayı gerçek zamanda hareketlendirmeyi başarmıştır. Bu teknolojiden yararlanarak 1995 yılında uzun diziler üretmiş, ABD’ye gitgide artarak üretimleri için daha geniş bir pazar arayışına başlamıştır. Cartuna Corporation ve Aniventure isimli iki şirket kurarak Cartuna Show isimli çizgi TV dizisini üretmiştir. sırası gelmişken Animpression isimli yeni bir yazılım üreterek bunu pazara sunmuştur. Bu teknoloji ile “Tombik and B.B.”, “Magica and the Puzzle Plaza”, “Ezberden Hayir”, “Yuki”, “Mister Simon and Jiggy Jiggy”, “Captain Tripp and Sealy-tepe”, “Zig’n’Zag” ve “Tombik and B.B., Next Episodes” dizilerini üretmiştir. Bu dizilerin yanısıra 1999 yılında “Robolab” isimli uzun metrajlı üç boyutlu filme başlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ege (şarkıcı)

1999 yılında MARTI isimli stüdyoyu kurarak yüksek teknoloji ve iki boyutlu animasyon çalışmalarını birleştirmiştir. 2008 yılına dek 4400 den pozitif reklam ve kısa metraj, 3 uzun metrajlı film ve 49 televizyon dizisi üretmiştir. 2000 yılında, 20. yüzyılın en iyi on çizgi filmcisi aralarında gösterilerek İngiltere’deki TOONZ conference’ta yer almıştır. 15 Mart 2001’de Londra’da, Olympia’da yapılan “FX animation Karnaval”de “2000 sonrası” konusu ile dünya devleri arasında birinci sırayı almıştır. 19 Kasım 2001 de yapılması tasarlanan Barcelona zirvesine onur konuğu seçilmiş fakat bu konferans ABDAfganistan savaşı yüzünden ertelenmiştir.

2008 yılı sonu itibariyle 12 dizi ile 62 ülkede yayına girmeyi başarmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, müzikle de uğraşmaktadır. Piyano için yazdığı iki konçertosu, yüzlerce sonatı, yeniden piyano, banjo, gitar ve keman için değişik çalışmaları vardır. Yaptığı filmlerin yanısıra farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluşlara da film müzikleri yazmış ve üretmiştir. Çocuklar için yüzlerce müzik yazmış, “Bekir, Tekir ve Kuyruklar”, “Robotica” ve “the Buggies” isimli çizgi müzik grupları yanısıra “Kuklormonia” adlı kukla alışılmış orkestrasını yaratmıştır. “The Buggies” in parçaları 12 dilde dünyanın her bir tarafında söylenmektedir. Hem, “Ziyaret” isimli bir opera yazmış, bu birincil çizgi sinema-opera filminin yapımına başlamıştır. Denizle de yakın ilişkisi olmuş, çeşitli boylarda yarış ve gezi tekneleri yanı sıra bir de küçük denizaltı üretmiştir. Bu teknelerin tasarımı için yazılımlar oluşturmuştur.

1984-1988 yılları arasında havacılık ve Uzay çalışmaları için projeler üretmiş, Nasa’nın L5 dergisine kapak olmuştur. L5 noktasında kurulması tasarlanan ikâmetgâh birimleri ile uzay gemileri arasındaki koridorları ve astronotların o dönemde kullandıkları ayakkabıları tasarlamıştır. 1988-1998 yılları aralarında bir robot atölyesi kurarak bilgisayar kontrollü robotik çalışmaları başlatmıştır. Fazla hassas CNC tezgahları, fazla akslı kamera vinçleri ve deneyde kullanılan robotların açık havada, tekstil örgü makinelerinin bilgisayarla kontrolleri konusunda çalışmıştır. Bursa’da “Artteks” firmasını kurarak Türkiye’nin dokuma desen ihtiyacının büyük kısmının yapay zeka ile üretilmesini sağlamıştır. Yine tekstil için renk ayırım ve desen sistemleri üretmiş, bir fazla halı ve jakar fabrikasının bilgisayar altyapılarını kurmuştur. Elips pergeli, kontrast film banyoları, deniz suyunu temizleme, uçaklarda dikey havalanma, bilgisayarda yeni çizim formatı (pap) konularında patentleri vardır. Bilgisayarda yaptığı çalışmalar için ABD’de teknolojinin geleceğini yönlendiren devlet kuruluşu DARPA’da, “Hakiki zamanda animasyon” konusunda Electronic Cafe’de, Walt Disney, Warner Bros., Nickleodeon ve Dreamworks stüdyolarında konferanslar vermiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Gülhan

New York’ta birleşik milletler esas salonunda 23 Nisan kutlamaları organizasyonunda yer almış, dünyanın her uygun çocuklar için eğitim çalışmalarına katılmıştır. Türkiye’deki bir çok vakıf ve derneğin yanı sıra Bahreyn merkezli “Özürlü Çocuklar Vakfı” kurucularından olmuştur. Kimsesiz çocuklar için yaptığı çeşitli etkinliklerin yanı sıra Yalova Topçular’da bir tesis kurmuş fakat devletten izin alamamıştır. Hem, Internet altyapılı “Gelecek Sanatları ve Bilimleri Akademisi”ni oluşturarak dünyanın dört bir yanından katılım sağlamıştır. Akademinin geliri ile sokak çocuklarının eğitilmesi için bir altyapı oluşturmuştur. Çocukların yer sarsıntısı konusundaki eğitimleri için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile iki taraflı çalışmalar yapmış, “Depremdede” filmlerini üretmiştir. Ayrıca yeniden bu kurum ile birlikte robotiklerle eğitim veren, okulların gelip ziyaret ettiği “Deprempark” tematik eğitim parkını kurmuştur. Bir sene süreyle çıkardığı çocuk gazetesi “Dünya Çocuk” açık havada dağıtılmış kitaplar yazmış ve yayınlamıştır. “Gel Zaman Gitme Süre”, “Genç Mühendisler” , “Esop” , “Kağıtkız – Paperlady” bunlardan bazılarıdır. Yeni bilim kurgu romanı ‘Venüste bir İlkbahar Sabahı’ Activeline dergisinde yayınlanmıştır. Ali Murat Erkorkmaz, sürekli olarak Tüm Dünya ve Activeline dergilerine yazmaktadır. Bunun yanısıra bir fazla dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaktadır. Boğaziçi, Bilgi, İTÜ, Sabancı, Marmara, ODTÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitelerinin yanısıra ABD’de UCLA’de konferans ve work-shoplar yapmıştır.

2003 yılında çocuklar için esas ve yaratıcı yazılımlar üretmek için çalışmalara başlamıştır. MICRO-MACRO isimli 63 yazılımdan oluşan bir çalışmayı tamamlamıştır. 2003 yılının Eylül ayında Dünya’nın yapay akıl ile üretilen birincil dizi filmi olan ROBOLABB’ı Türkiye’de Show TV’de yayına sokmuştur. 2004 yılı başında birincil interaktif TV çalışmalarını başlatmıştır. Çocukların yayınlama sırasında çizgi karakterlerle konuşabileceği bu programı 2004 Mart ayında Cannes’de Dünya pazarına sunmuştur. İlk yapay kabiliyet yazılımı olan LUDWIG’i üreterek müziğin ve insan duygusunun bilgişlerlerce simüle edilmesini sağlamıştır. Suni zeka ile eğitim ve cep telefonlarında çizgi film ve ses konularının yanısıra “COMPISHCO” isimli, bilgişlerde suni insan tasarımı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Benzer bağlamda, “HOMEPISHCO, düşünen ve karar veren yapılar” projesine başlamıştır. İnsanın biyolojik yapısının bilgişler çipi olarak devir görebilmesi, hesaplamalar ve bilgi depolama yapabilmesi konularındaki çalışmaları hakkında çoğu ülkede konferanslar vermiştir.

2005 yılı başında, Barbaros Hayreddin Paşa ve dönemin Avrupa’sını konu alan uzun metrajlı bir film projesinin hazırlıklarına başlamıştır. Ayrıca 2005 yılı içinde “Hünkar Beğendi”, “Piko’nun adası”, “Sihirli Halı” ve “Bekir, Tekir ve Kuyruklar” isimli eğitim/gösteri dizilerini üretmiştir. Bekir, Tekir ve Kuyruklar StarTV de yayınlanmıştır.

2006 yılı başında GO-ALL isimli yazılım paketi ve Toyota için suni akıl altyapılı ve 3D bir Trafik Simulasyon Oyunu üretmiştir. 2007 yılında da Kanal1’de Nasreddin Öğretmen Yayında isimli bir canlı dizi yayınlamıştır. Türkiye’nin tarihi değerlerini taşıyan EGE’nin İncileri isimli bir dizi DVD üretmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdullah bin Abdülaziz

2008 yılında, eski Türkçe belgeleri okuyup transkript edebilen bir yapay akıl yazılımı üzerinde çalışmalara başlamıştır. İstanbul Valiliği göre yürütülen ve çocukların Zelzele konusunda eğitimlerini hedefleyen 32 film, bir bilgişler oyunu, bir kart oyunu ve benzer amaçlı kitaplar üretmiştir.

2009 yılında cep telefonlarında oyun üretebilmek amacı ile “GAME” isimli bir yazılım geliştirmiş ve bununla telefon oyunlarında yeni bir grafik altyapılar oluşturmuştur. Hem oyuncuların suni zeka içerdikleri “Football Player Online” oyununu üretmiştir.

Yeniden 2009 yılı içinde alışveriş merkezleri için gelenlerle konuşup yön belirleme yapabilen “SMARTACART” projesini oluşturmuştur. 2010 yılı Mayıs ayından itibaren D-çocuk kanalında günde 1 saat KAPTAN KRAŞ isimli etkileşimli 3D canlı çizgi yayınına başlamıştır. Aynı şekilde ALAADDİN’İN SİNİRLİ LAMBASI, CAMDA TİMSAH VAR ve AHÇIBAŞI’nın üretimleri gerçekleştirilmiştir.

2013 yılının başında USA ve Avustralya ile sözleşmeler imzalanarak Barbarossa filminin yapımına başlanmıştır.

Ali Murat Erkorkmaz, Deniz Uzunoğlu ile evli olup Kaan, Pınar ve Can’ın babalarıdır.

Erkorkmaz Doğuş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, GİT 317 “Canlandırma” dersini vermektedir.

Yönetmenliğini Yaptığı Kısa Filmler :
2013 – Barbarossa
2010 – Kaptan Kraş (Canlı Çizgi Film) (D-çocuk)
2010 – Alaaddin’in Sihirli Lambası (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2010 – Camda Timsah Var (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2010 – Ahçıbaşı (Canlı Çizgi Film (D-çocuk)
2000 – Çitlenbik
1999 – Depremdede
1999 – Robolab (Uzun Metrajlı 3D Film)
1998 – Cartuna Show (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Magica and the Puzzle Plaza (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Ezbere Hayır (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Yuki (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Mister Simon and Jiggy Jiggy (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Captain Tripp and Sealyboy (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Zig’n’Zag (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Tombik and B.B. (Çizgi TV Dizisi)
1998 – Next Episodes (Çizgi TV Dizisi)
1994 – Babum Şov (Animasyon Dizi Film) (ATV) 1994 – Vak-the Rock (Canlandırma)
1984 – Ziyaret – (İlk çizgi sinema-opera filmi)
1983 – Bekir, Tekir ve Kuyruklar – (Çizgi Müzik Grubu)
1983 – Robotica – (Çizgi Müzik Grubu)
1983 – The Buggies – (Çizgi Müzik Grubu)
1980 – Eftah ya Semsem (Susam Sokağı) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Hazir Fazir (Hazırlanmış Cevap) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Jeha (Nasrettin Hocanın Maceraları) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Shasha Saghira (Ufak Ekran) (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – Woody ve May (Uzun Metrajlı Çizgi Film)
1980 – QuickEase – 1980 …. Uzun Metrajlı Çizgi Film 1979 – Esop (Uzun Metrajlı Çizgi Film)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı