H

Hulusi Akar

Hulusi Akar Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 29. Genelkurmay Başkanı’dır.

Hulusi Akar, 1952 yılında Kayseri’de doğmuştur. Kara Harp Okulu‘nu 1972 yılında Piyade teğmen olarak bitirdi. 1973 yılında da istanbul Tuzla’daki Piyade Okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde ekip ve bölük komutanı olarak tahsis yaptı.

1980 yılında girdiği Kara Harp Akademisi‘nden kurmay yüzbaşı olarak 1982 yılında mezun oldu.

7. Piyade Alayı’nda karargâh bölük komutanlığı yaptı. daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

Hulusi Akar‘ın general rütbesindeki ilk devir yeri Tunceli‘nin Hozat ilçesi oldu. Terörle mücadelenin yoğun olduğu 1998-2000 yılları arasında Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanı olarak tayin yaptı.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Emniyet Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komdemisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2005 yılında Kara Harp Okulu komutanı olarak tümgeneral rütbesindeyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yaptı.

2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü.

2013 yılı Ağustos ayında itibaren elde etmek üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

Hulusi Akar, diyetisyen olan eşi Şule Akar İle evlidir ve bir oğlu, bir kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hilal Saral

YÜKSEK Askeri Şura’nın (YAŞ) 5 Ağustos 2015 tarihinde yapılan toplantısında 29. Genelkurmay Başkanı olarak atandı. 18 Ağustos 2015 tarihinde görevini emekli olan Necdet Özel‘den devraldı.

Arananlar:
Şule akarbiyografi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı