H

Hüseyin İnan

Hüseyin İnan Biyografisi

Hüseyin İnan, 1949 yılında Sivas’ın Gurun ilçesi’nin Bozüyük köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta mektep öğrenimini Sarız’da tamamladıktan daha sonra Kayseri’ye giderek lise eğitimini burada tamamladı.

1966 yılında gelindiğinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin İdari Bilimler Bölümü’ne giren İnan, bu okulda öğrenim gördüğü sıralarda Sosyalist Us Klübü ve Dev-Genç’e üye oldu. ODTÜ yurtlarında kaldığı sıralarda HERIF’e de üye olarak farklı alanlara yönlendirilmiş etkinliklerde yer aldı. Bu dönemde büyük şehirlerde yayılımcılık karşıtı eylemlere katıldı. ABD 6. Filo’suna karşısında gerçekleştirilen gösterilerde yer aldı. ODTÜ hazırlık boykotunun gerçekleştirilmesine önayak oldu.

1968 yılına gelindiğinde üyesi olduğu parti ve örgütler içinde gruplaşmalar yaratıcı İnan, gerilla yöntemini kullanarak emperyalizm karşıtı fikirlerini tatbik yöntemi geliştirmeye çalıştı. Benzer sene okuldan uzaklaştırıldı ama, yurtlarda kalmaya devam etti. 1969 yılında, üyesi olduğu grup ve partiler içinde yer almış olan bir grup ile beraber, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün aktivitelerinde önemli bir pay sahibi olan El-Fetih grubunun kamplarında yer aldı. Bu örgüt ile beraber İsrail’e karşısında uğraş verdi. 1970 yılında Türkiye dönen İnan, Diyarbakır’da yakalandı ve mahkemeye sevk edildi. Yargılama sürecinin sonunda, 1970 yılında özgür bırakıldı.

Tahliyesinin arkasından Ankara’ya dönen İnan, temellerini atmış olduğu gerilla mücadelesi fikrini paylaştığı arkadaşlarıyla THKO’yu kurdu. İçlerinde Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil ve Âlem Alptekin’in de yer aldığı THKO’nun lideri haline geldi. Bu örgütün gerçekleştirdiği bütün eylemlerde etkin rol aldı. THKO örgütü ve Hüseyin İnan, 29 Aralık 1970 tarihinde, Dev-Genç üyesi İlker Mahsunoğlu’nun öldürülmesinin peşinde gerçekleştirilen Kavaklıdere Polis Karakolu’nun kurşunlanması, 1 Ocak 1971 tarihindeki Türkiye İş Bankası Soygunu ve Amerikan askeri tesislerinden bir Amerikan askerinin kaçırılması eylemlerini gerçekleştirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hilal Altınbilek

24 Mart 1971 tarihinde, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yakalanan Hüseyin İnan, Ankara 1 No’lu Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından suçlu bulunarak, 9 Kasım 1971’de idama mahkum oldu. İdamın önlenmesi için örgüt ve kamuoyu tdından, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte 6 Mayıs 1972’de Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

Hüseyin İnan’ın idam edilmeden önceki son mektubu;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBabama, anneme, kardeşlerime ve yakın akrabalarıma, söyleyecek pozitif söz bulamıyorum. Bir insanın sonunda karşılaşacağı natürel netice, bildiğiniz sebeplerden nedeniyle erken karşıma çıktı. endişe ve acınızı tahmin ediyorum. İleride durumumu fazla daha iyi anlayacağınız inancındayım. metin olunuz. Endişe ve acılarınızı unutmaya çalışınız. tüm varlığımla hepinize kucak dolusu selamlar sevgiler! Yazılacak çok şey var, fakat keza olası değil, ayrıca de sırası değil.. içtenlikle selamlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı