Y

Yusuf Küpeli

Yusuf Küpeli Biyografisi

FKF Genel Başkanlarından ve TKHP-C kurucularından Yusuf Küpeli, İsveç’te politik sürgün olarak yaşıyor ve görüşlerini sinbad.nu adresindeki internet günlüğünde açıklamaya devam ediyor.
Yusuf Küpeli, 27 Mart 1944’de İstanbul’dan bir anne ile Giresun’un dağ köylerinden bir babanın oğlu olarak Balıkesir’de doğmuştur. 1955 yılında İstanbul Kartal’a taşındılar.

1958’de Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi olarak başlayan askerlik yaşamı 21 Mayıs 1963’te Talat Aydemir darbesi sonrasında 1459 Harp Okulu öğrencisiyle birlikte Silahlı Kuvvetler’den çıkarılmasıyla son buldu.

Yüksek öğrenimine ODTÜ ve arkasından Sosyal Bilimler Fakültesin’de devam etti. 1964’te SBF Fikir Kulübü ve TİP’e aza oldu. SBF Us Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 1968 Us Kulüpleri Federasyonu (FKF) kurultayında örgütün genel başkanlığına seçildi. 1968-69 boykot ve işgallerinde öncü rol oynadı.

Küba’ya gitme, devrimi yaşama düşleriyle 1967 yılında Paris’e gitti. O yıllarda Türkiye ile diplomatik ilişkileri olmayan Küba’nın Paris elçiliğine bir başvuru verdi ise de, herhangi bir cevap alamadan geri döndü.

1969 yazında, “ABD ile Türkiye aralarında savaş çıkartmaya girişim, komünist örgüt düzenlemek, komünist propaganda gerçekleştirmek” vs. gibi davalardan aranmaya başlandı. 1969 yazında, hakkındaki tutuklama kararı üzerine Filistin’e gitti. Dört ay dek sonradan geçici olarak döndüğü Ankara’da yakalandı. 1969 yılı Kasım ayının başından 1970 yılı Ağustos ayına dek takriben on ay Ankara Merkez Hapishane’nde tutukluluktan sonradan serbest bırakıldı.

Cezaevinden çıktıktan daha sonra Mahir Çayan‘la birlikte Mihri Belli’nin politik çizgisine karşısında muhalefet başlattı. Aydınlık Sosyalist Dergi’ye Açık Mektubu kaleme alanlardan biriydi. 12 Mart 1971 Muhtırasından sonradan Mahir Çayan, Münir Aktolga, Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı ve Ertuğrul Kürkçü‘yle THKP-C’nin kurulmasıyla sonuçlanan bu çıkışın gerisinde başlayan silahlı mücadelenin sürdürülmesine karşısında çıkınca Mahir Çayan’la yolları ayrıldı. Yusuf Küpeli Mart 1972’de yakalandı, sıkıyönetim askeri mahkemesinde müebbet hapse mahkum oldu. 1974 Affı’yla 7 sene 9 aya çevrilen cezasını 1979’da tamamladıktan daha sonra yurt dışına çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yüksel Aksu

7 Eylül 1983 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Yusuf Küpeli, takriben dört yıl dek “vatansız” yaşadıktan sonradan ani bir kararla 1988’de İsveç vatandaşlığına geçti.

Yusuf Küpeli, halen İsveç’te yaşıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı