Y

Yusuf Pirhasan

Yusuf Pirhasan Biyografisi

Yusuf Pirhasan, dedesi Senarist, şair, yazar Vedat Türkali ve babası yönetmen Barışma Pirhasan’dır. Eğitimini yurtdışında tamamladı. İngiltere Londra’da sanat tarihi okudu.
Londra’da yaşamış Yusuf Pirhasan kurgu yönetmenliği ve yönetmenlik yapmaktadır.

2008 yılında Los Angeles merkezli üretim şirketi Equal için “LG15:Direniş” adlı dizi filmin yönetmenliğini yaptı. İnteractive Channel 4 için “Dubplate Drama” dizisinin montajını yaptı.

2008 yılında müzik videoları, belgeseller ve internet içerikli yapımlarda uzmanlaşan egemen “Polite Company” üretim şirketinin kurucuları aralarında yer aldı. Yaptıkları birincil belgelere dayanan olan ”Sansa Hanza : King Surfer”, Slamdance’e, Londra Milletlerarası Belgesel Festivali’ne ve Scene: Brooklyn ve Silverdocs Film Festivali’ne seçildi.

Yusuf Pirhasan, “Klaxons”, “Jack Penate”, “Pete Doherty” ve “The Bronx” gibi sanatçılarla müzik videoları ve kısa belgeseller yaptı.

2012 yılında babası Barıştırma Pirhasan’ın senaryosunu yazdığı “Kurtuluş Son Durak” adlı sinema filminin yönetmenliğini yaparak sinema hayatına başladı.

2012 yılında yönetmenliğini yaptığı “Kurtuluş Son Durak” filminde Belçim Bilgin, Demet Akbağ, Nihal Yalçın, Asuman Dabak, Ayten Soykök, Damla Sönmez, Yavuz Bingöl, Ahmet Mümtaz Taylan, Mete Horozoğlu gibi oyuncular rol aldı.

Tayfun Güneyer‘in senaryosunu yazdığı, yapımcılığını Faruk Bayhan’ın yaptığı, Yusuf Pirhasan’ın yönetmenliğini yaptığı “Baba Candır” adlı dizide Settar Tanrıöğen, Uraz Kaygılaroğlu, Eşsiz Karaman, Melis Tüzüngüç, Tülay Bursa, Berna Koraltürk, Tolga Pancaroğlu, Ertunç Tuncer, Selda Özbek, Mehmet Ulay, Dila Akbaş Bayrak ile beraber oynamıştır.

2017 yılında yönetmenliğini yaptığı “Kalp Atışı” adlı dizide başrollerde Ege Kökenli, Gökhan Alkan, Hakan Gerçek, Öykü Karayel, Fatih Dönmez, Ali Burak Ceylan ile birlikte rol almıştır.

2019 yılında Fox TV ekranlarında yayınlanmakta olan yapımcılığını Faruk Bayhan’ın yaptığı ve yönetmeni Yusuf Pirhasan olan Mucize Hekim dizisinde Taner Ölmez, Savant Sendromlu hekim asistanı Ali Vefa karakterini canlandırırken, Mucize Doktor dizinin başrollerinde Onur Tuna, Murat Aygen, Sinem Ünsal, Fırat Altunmeşe, Gökçe Akyıldız ve Reha Özcan, yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Zafer

Yönettiği Filmler :
2019 – Mucize Doktor (TV Dizisi)
2018 – Bir Umut Yeter (TV Dizisi)
2017 – Yürek Atışı (TV Dizisi)
2016 – 2017 – Seviyor Sevmiyor (TV Dizisi)
2015 – Baba Candır (TV Dizisi)
2013 – 2014 – Şampiyon Derviş (TV Dizisi) (22 bölüm)
2012 – Kurtuluş Son Durak (Sinema Filmi)
2008 – LG15: The Resistance (TV Dizisi)
2008 – Lonelygirl15 (TV Dizisi) (5 birim)
2007 – KateModern (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı