Q

Quentin Tarantino

Quentin Tarantino Biyografisi

Quentin Jerome Tarantino , 1963 doğumlu Amerikalı film yönetmeni, aktör ve Oscar ödüllü senarist. Filmlerindeki şiddet sahneleri, diyalogları ve kurgusuyla sinema dünyasında öbür bir tat olmayı başaran meşhur yönetmenin bazı filmleri: “Reservoir Dogs”, “Pulp Fiction”, “Jackie Brown” ve “kill-bill” ikilemesidir.
27 Mart 1963 tarihinde, Knoxville, Tennessee’de dünyaya gelen yönetmenin babası İtalyan asıllı bir aktör ve müzisyendi. 16 yaşında oyunculuk eğitimi için James Best tiyatro grubuna katılan ünlü yönetmen, birincil senaryosunu 22 yaşında yazdı. 1984’te bir video kaset dükkanında kasiyerlik yapmaya başladığı dönemlerde senaristliğe yoğunlaştı. 1993 yılında gösterime giren, meşhur yönetmenin yazdığı “True Romance” adlı filmin senaryosu satıldığında, Tarantino dikkatleri çekmeyi başardı. 1992 yılında ortaya bol nükteli, bol şiddetli bir soygun filmi olan “Reservoir Dogs” ile çıktı. Bu film ile tarzını emin eden yönetmen Hollywood’un dikkatini çekmeyi başardı ancak o yıllarda kendisine sunulan projeleri reddederek, kendi projeleri üzerine yoğunlaştı. 1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü şampiyon “Pulp Fiction” adlı filmini çekerek egemen filmlerin de gişe başarısı gösterebileceğini kanıtladı. John Travolta’nın kariyerini de canlandıran bu film karmaşık kurgusuyla alaka çekti.

Sonrasında Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile karşılıklı yapım olan “Four Rooms” adlı filmin dördüncü öyküsünü çekti. Bir sonraki filmi ise “Jackie Brown” adında, “Rum Runch” adlı kitaptan uyarlanan bir eserdi. Arkasında, “Pulp Fiction”ın yapımı sırasında Tarantino ve başaktris Uma Thurman tarafından geliştirilen “kill-bill” adlı, Çin dövüş sanatları, Japon sineması, Spaghetti Western ve İtalyan nefret edilen şey filmi tarzlarını bünyesinde barındıran intikam filmi projesini hayata geçirdi. Ardından, bir Robert Rodriguez ile Frank Miller yapımı olan “Sin City” adlı filmde davetli yönetmen olarak yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ashton Kutcher

Zor üstüne kurduğu filmleri; parçalanmış kurgu, pop-kültür takıntısı ve oldukça çok kan içeren sahneleri barındırsa da, Tarantino çağın meşhur yönetmenleri arasına girmeyi başardı ve halen yakın tarihte çıkarmayı planladığı projeler üzerinde çalışıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı