T

Talat Ulussever

Talat Ulussever Biyografisi

Borsa İstanbul Idare Heyeti Başkanıdır.

Talat Ulussever, 1970 yılında Adana’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. Finansal Kaynakların Yönetimi” alanında Carnegie Mellon Üniversitesi’nden (ABD) yüksek lisans, “Türkiye’de Yapılan Parasal Reformların Hesaplı Analizi” başlıklı teziyle Kansas Üniversitesi’nden (ABD) doktora derecelerini aldı.

2004–2007 yılları aralarında Benedict College Finaamanlı Yardımcı Doçent olarak çalışan Dr. Ulussever, aynı zamanda üniversitenin iştirak ve şirketlerinde tahlilci, proje danışmanı ve finans danışmanı görevlerinde bulundu.

Lisansüstü eğitimi baştan başa Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan farklı üniversite ve kuruluşlarda araştırmacı, uzman, öğretim görevlisi ve konuk profesör olarak çalıştı.

Akademik hayatına 2007 yılından itibaren Suudi Arabistan’da Kral Fahd Petrol & Mineral Üniversitesi’nde devam eden Talat Ulussever, burada finans dersleri verdi ve araştırma projelerinde proje yürütücüsü ve danışman olarak aktif görevler aldı.

Akademik kariyeri boyunca fazla sayıda milletlerarası akademik sempozyumda sunumlar yaptı, müzakerelerde bulundu ve oturumlara başkanlık etti. Milletlerarası hakemli dergilep eleştirileri yayımlanan ve Şubat 2013’te Doçent olan Dr. Ulussever, fazla sayıda uluslararası akademik dergi ve kurumun Bilimsel Kurullarında tayin yapmaktadır.

2010-2014 yılları aralarında T.C. Başbakanlık Yatırım Takviye ve Tanıtım Ajansı’nda Baş Proje Direktörü ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunduğu sürede Ajans’da tahsis yapan uzmanlara ekonomi, finans ve yatırım alanında eğitimler vermiştir.

5 Nisan 2013’te Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Talat Ulussever, 31 Mart 2015 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısında Borsa İstanbul’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İktisat Bölümü kurucu başkanlığını da yapan Talat Ulussever, Haziran 2014’cilt beri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doçent olarak devir yapmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tolga Sarıtaş

İleri derecede İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Talat Ulussever, evli ve 4 çocuğu vardır.

Talat Ulussever, 2011 genel seçimlerinde milletvekili olmak için AKP’den namzet adayı olmuştu.

Borsa İstanbul A.Ş’nin (BİAŞ) 31 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulu’nda, Talat Ulussever Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Talat Ulussever, 31 Mart 2018‘e dek görev yapacak. Tuncay Dinç, münhal (boşta) bulunan Idare Heyeti üyeliğine seçildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı