T

Turhan Selçuk

Turhan Selçuk Biyografisi

Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından olan, Akbaba, Aydede, Istikamet gibi dergilerde ve Milliyet, Cumhuriyet gibi gazetelerde çalışmış olan Türk karikatürist. En aşina eseri Abdülcanbaz’dır.
Turhan Selçuk, 1922 yılında, Milas, Muğla’da dünyaya geldi. Demin ortaokula bu vesileyle, Adana’da çıkmakta olan Türk Sözü adlı gazetede ve istanbul’da yayınlanmakta olan Şut adlı spor dergisinde karikatürleri yayınlandı.

Turhan Selçuk, 1943 yılında, dönemim en manâlı espri dergilerinden birisi olan Akbaba’da çalışmaya başladı. Akbaba’yı Tanımlama ve Aydede takip etti. Halit Karay’ın çıkarttığı Aydede’de, başçizer olarak çalıştıktan sonra, kardeşi İlhan Selçuk ile beraber 1952 yılında 41 Buçuk ve 1956 yıllında Dolmuş adlı espri dergilerini çıkarttı.

Dağıtılmış mizah dergilerinin yanı sıra, sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Uyruk, Cumhuriyet gazetelerinde karikatürleri ahenkli olarak yayınlanan Selçuk, 1957 yılında, Uyruk gazetesinde çalışırken çizmeye başladığı Abdülcanbaz karakteri ile popülerliğini arttırdı. İlk olarak Aziz Nesin göre senaryoları yazılan ve bir süre de Rıfat Ilgaz’ın senaryolarından uyarlanan Abdülcanbaz, serinin başlamasından kısa vakit sonradan Turhan Selçuk’un mantıksal bağ yazımını da üstüne almasıyla tek kişi kadar yazılan ve çizilen bir çabuk haline geldi. 19571987 yılları aralarında aralıksız yayınlanan Abdülcanbaz, 1987 yılında yayın hayatına kısa bir ara vermiş olsa da, 1994 yılında yeniden yayınlanmaya başlandı.

Abdülcanbaz karakteri 1991 yılında PTT kadar posta pulu olarak basıldı ve tiyatro, sinema uyarlamaları yapıldı. Ünlü karikatürist, Altın Palmiye (1956) ve Gümüş Hurma (1962), İppocampo (1970), Vercelli (1975), Sedat Semavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü (1984), Cumhurbaşkanlığı Büyük Sanat Ödülü (1997) gibi yurt içinden ve dışından öyle koskocoman ödüle bedel görüldü.

Turhan Selçuk, 11 Mart 2010 perşembe günü, karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat olmasından bir gün daha sonra, yoğun bakımda bulunduğu Acıbadem Maslak Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Terry Gene Bollea
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı