T

Turgut Özal

Turgut Özal Biyografisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı ve 8. Cumhurbaşkanıdır.
Turgut Özal, 13 Ekim 1927 tarihindeMalatya‘da doğdu. Babası Malatya/Çırmıktılı Ünlüoğulları’ndan banka memuru Mehmet Sıddık Özal, annesi ise Tunceli Çemişgezekli, ilkokul öğretmeni Hafize Hanımdır. Korkut Özal ve Yusuf Bozkurt Özal adlarında iki kardeşi vardır. 4 yaşındayken ailesi Bilecik’in Söğüt ilçesine taşındı ve ilköğrenim hayatına burada başladı. Babasının görevi sebebiyle çoğu kez il değiştirdi. Ortaokulu Mardin’de bitirdi. Mardin’de lise olmaması nedeniyle, Konya Lisesi’nde eğitimine devam etti. Kayseri Lisesi’nde lise eğitimini bitirdi. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi‘ni Elektrik Mühendisi olarak bitirdi. 1952 yılında A.B.D’ne gitgide artarak ekonomi tahsili fark etti. Türkiye’ye döndükten daha sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

1959 yılında Ankara Ordonat Okulu’nda protez subay olarak askerliğini yaptı.

1961-1962 yıllarında askerlik hizmetinin sonranlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Tasarlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi‘nde ders verdi.

Bir zaman Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971-1973 yıllarında Dünya Bankası‘nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten daha sonra farklı alanlara yönlendirilmiş sınai kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına dürüst Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Tasarlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonradan kurulan Hükümete hesaplı işlerden sorumluluk sahibi Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi‘ni kurdu ve aynı sene yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye’nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında yeniden hükümet kurdu ve başbakan olarak tayin yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Tokat

31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Ahali Meclisi göre Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 gününde bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 gününde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

1952 yılında Ayhan İnal ile evlendi. Kısa sürede boşandı.

31 Mayıs 1954 tarihinde Semra Yeyinmen ile evlendi. Bu evlilikten sonra Ahmet Özal (d. 1955), Zeynep Özal (d. 1956) ve Efe Özal (d. 1967) adında üç çocuğu oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı