T

Tanita Tikaram

Tanita Tikaram Biyografisi

HindistanFiji asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen. Demin 19 yaşındayken çıkardığı ilk albümü Ancient Heart‘la bütün dünyada büyük başarı şampiyon Tikaram, bu albümden meydana çıkan Twist In My Sobriety isimli şarkısıyla 80’li yılların en büyük hitlerinden birine imza atmıştır.
21 Ağustos 1969‘da Almanya, Munster‘da dünyaya geldi. Ailesinin kökenleri Hindistan-Fiji ve Malezya‘ya dayanıyordu. Babası İngiliz ordusunda subay olan Tikaram’ın kardeşi Ramon, sinema oyuncusuydu. Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan şarkıcı 16 yaşında birincil şarkısını yazdı. Ailesiyle birlikte Munster’dan İngiltere‘nin Basingstoke kentindeki bir banliyöye taşınan Tikaram, Beatles, Karen Carpenter, Linda Ronstadt, Rita Coolidge ve Crystal Gayle dinleyerek büyüdü.

Beste yapmaya ve laf yazmaya devam eden şarkıcı bir demo kaset doldurabilmek için pazarlamacılık yapmaya başladı. Demosu prodüktör Paul Charles‘ın eline geçmişti ve Charles Tikaram’ın ses renginden epeyce etkilenip onu kanatları altına aldı. 1988 yılında ilk single’ı Good Tradition‘ı çıkardığında şarkıcı az önce 18 yaşındaydı. Single İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başarmıştı ve gerisinde prodüktörlüğünü Peter Van Hooke ve Rod Argent‘in yaptığı ilk albüm geldi: Ancient Heart. Albümden çıkan ikinci 45’lik Twist In My Sobriety, tüm dünyada büyük ses getirdi ve Tikaram’ın geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Yönetmenliğini Gerard de Thame’in yaptığı ödüllü video klibiyle o yılın en çok alaka gören şarkılarından biri olan Twist In My Sobriety, 80’li yılların klasikleri arasına girdi. Albüm de tüm dünyada dört milyon kopya sattı.

Ancient Heart’ın başarısı üstüne 1989‘da turneye çıkan şarkıcının, ikinci albümü The Sweet Keeper 1990‘da müzik marketlerdeki yerini aldı. Tekrar Peter Van Hooke ve Rod Argent’le çalıştığı bu albümü, İngiltere listelerinde üç numaraya değin yükseldi. Fazla geçmeden üçüncü albümü “Everybody’s Angel“ı dinleyicileriyle buluşturan Tikaram, albümde Jennifer Warnes‘un da eşlik ettiği “Only The Ones We Love” isimli şarkıya da yer verdi. Albümün çıktığı 1991 yılında ikinci dünya turnesine meydana çıkan Tikaram, 1992’de prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği “Eleven Kinds Of Loneliness” albümünü piyasaya sürdü. 1995‘te Thomas Newman‘ın prodüktörlüğünde çıkardığı Lovers in the City albümünden daha sonra Tikaram üç yıl müziğe ara verdi. Bu dönemde yolculuk eden ve birkaç dizide de oynayan şarkıcı daha önceki albümlerinden öbür olan tarzıyla uyarı çeken The Cappuccino Songs‘la 1998‘de yeniden müziğe döndü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarık Ongun

Tanita Tikaram, yedi takvim bir aradan sonra 2005‘te Sentimental isimli son albümüyle hayranlarıyla baştan buluştu. Nick Lowe‘un prodüktörlüğünü yaptığı albüm Fransız plak firması Naïve Records’tan çıktı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı