T

Tarık Mengüç

Tarık Mengüç Biyografisi

Tarık Mengüç, 17 Ocak 1974 tarihinde istanbul’un Kuştepe semtinde doğmuştur. Roman asıllı olan Mengüç, bu kültürünü şarkılarına da yansıtmıştır. Çocukluğundan beri haliyle müzikle iç içe olan Tarık Mengüç reel bir roman. Maddi sıkıntılar yüzünden beşinci sınıfa dek okuyabildi ama sonra kendini geliştirdi.
Tarık Mengüç’ün dedesi 1800 lü yıllarda Selanik’te doğup sonra Muğla Fetiye’ye sonra da istanbul’a göç etmişler. Genlerden gelen müzik ruhu ve yetenekle küçük yaşlarda klavye ve ritim çalmaya başladı. bu arada ailesinden bakımlı olarak bir kaç ses yarışmalarına katıldı.

Askerlik görevini, İzmir Ege Ordu komutanlığı ve Denizli ordu evinde yaptı.

Tarık Mengüç, müzik hayatına önce atılmadan hayatını devam ettirebilmek için; mobilya tasarımcısı ve cilacılık, Seramikçilik, çakmakçılık, düğün salonlarında şarkı bildirmek gibi işler de çalıştı.

İlk bestesi “Nazar değmesin” adlı eseridir.

Daha önce, Sibel Can’a “Hey Adamım”, Seda Sayan’a “Ben Sana Demedim mi”, Davut Güloğlu’na “Katula Katula”, Çılgın Sedat, Betül Çağlar, Ayça Tekindor’a “Degaje” gibi çoğu meşhur isme bestesini veren Tarık Mengüç ‘sanatsal’ şarkılar yaptığını söylüyor. En son bestesi “Yıkılıyor” Madonna Ayça’nın albümünde çıkış parçası olarak yer almaktadır.

Tuğrul Şan Müzik Dershanesinde 5 yıl şöhret dersi bölge Mengüç, İbrahim Tatlıses, İbrahim Erkal, Ebru Gündeş, Doğuş, Faruk K gibi isimlere de vokal yaptı.

Şahin Özer’in son keşfi olan Tarık Mengüç ilginç giyimi, kıyafeti, saçı, makyajı ve tarzı ile Şahin Özer’in yeni starı olmak istiyor.

Sözü ve Müziği kendisine ait olan albümle de benzer adı içeren 2004 yapımı “Şakşuka” isimli parçasına, yönetmen Kemal Başbuğ yönetiminde çekilen klipte kendisine yeniden 5 roman dansçı da özel koreografileriyle eşlik etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tomris İncer

Tarık Mengüç’ün dans grubu 5 kişi ve bir kendinden 5 yaş minik kardeşi Taner ve diger dört birey de mahalleden arkadaşı.

2008 yılında oynadığı “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı filmde Roman Bekir karakterini canlandırdı.

Moskova, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de birçok konserler veren Tarık Mengüç,1999dan itbaren 7 yıl Şahin Özer’de müzik yönetmeni olarak çalışan ünlü Aranjör Suat Aydoğan‘ın asistanlığını da yapmıştır.

Yolda görenler “Network”’ün mankeni zannettikleri Tarık Mengüç 1999 dan beri saçlarını Osmanbey’deki Şiva Kuaför’de yaptırdığını söylüyor.

2004 yılında Cennet Mahallesi TV dizisinde davetli oyuncu olarak rol aldı ve Şakşuka isimli albümü, 2007de Lakerda isimli albümünü çıkardı. 2009 da ise Olimpiyat Müzik etiketiyle “İnadına 35 Derece” isimli albümünü çıkardı. 4 Ekim 2011’de de Seyhan Müzik etiketiyle Tek Karakter Orduyum isimli albümü çıkardı.

Tarık Mengüç, Funda mengüç ile evli ve Baran adında oğlu ile Sevde adında bir kızı var.

21 Ocak 2017 tarihinde Dominik’de Acun Ilıcalı’nın sunumu ile Tv8 ekranlarında yayınlanmaya başlayan Survivor 2017 yarışmasına katıldı.

Survivor 2017 yarışmasında ünlüler takımında İlhan Mansız, Furkan Kızılay, Serhat Akın, Seda Demir, Berna Öztürk, Tarık Mengüç, Çılgın Sedat, Sema Apak, Pınar Saka, Adem Kılıçcı, Şahika Ercümen, Sabriye Şengül, Fatih Hürkan olacak.

Survivor 2017 yarışmasında gönüllüler takımında Eser West, Ogeday Girişken, Volkan Çetinkaya, Gökhan Gözükan, Tuğçe Melis Demir, Fulya Şahin, Denisa, Elif Şadoğlu, Burçak Tuncer, Berna Keklikler, Erdi Ünver, Anıl Karakurt, Sadin Bakır, Yiğit İzik olacak.

Tarık Mengüç, 7 Mart 2017 günü eleme gecesinde elenerek Survivor 2017 yarışmasına veda etti.

Albümleri :
2004 – Şakşuka
2007 – Lakerda
2009 – İnadına 35 Derece
2011 – Tek Karakter Orduyum
2013 – Rock’n Coke’ta Ben Niye Yokum
2014 – Sakız – 2014

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Teoman

Filmleri :
2004 – Cennet Mahallesi (Misafir oyuncu)
2008 – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
2012 – İkizler firarda

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı