T

Tarkan Gözübüyük

Tarkan Gözübüyük Biyografisi

Türkiye’nin en büyük metal gruplarından birisi olan Pentagram’ın bas gitaristi olan Türk müzisyen, düzenleyen ve prodüktör.
Tarkan Gözübüyük, 15 Temmuz 1970 tarihinde, Erzurum’da dünyaya geldi. Müzikle tanışması, az önce 14 yaşındayken, bas gitarla olan Gözübüyük, lise yılları boyunca o kadar fazla öbür lokal rock grubu ile beraber sahne aldı ve de eğitim gördüğü Bursa Anadolu Lisesi’nin okul orkestrasıyla beraber karnaval ve konser etkinliklerinde yer aldı.

Üç sene baştan başa Turizm ve Otelcilik eğitimi almasına rağmen, müziğe olan aşkı dominant meydana çıkan Gözübüyük, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne geçerek dört sene her tarafında caz eğitimi aldı.

Gözübüyük, Hakan Utangaç ve Cenk Ünnü tarafından 1984 yılında, Bursa’da kurulan ve 1986 yılında adını Pentagram olarak değiştiren Thunders’ adlı metal müzik grubuna, 1987 yılında bas gitarist olarak katıldı. Türkiye’deki risi olan Pentagram, istanbul’da yer alan bir düğün salonunda verdiği ilk konserle Türkiye’de verilmiş olan ilk Speed Metal konserini gerçekleştirmiş oldu.

Pentagram, bir dizi başarılı konserin ve de 10 ay süren bir kayıt döneminin peşinde, 1990 yılında, NEPA Müzik etikeli ile ilk albümü olan Pentagram’ı piyasaya sürdü. Bütün sözlerin İngilizce olduğu bu albüm, kısa sürede 30.000’in üzerinde satış yaparak büyük bir başarıya ulaştı.

Pentagram’ın ikinci stüdyo albümü Trial Blazer 1992 yılında, üçüncü albümü olan Anatolia ise 1997 yılında piyasaya çıktı. Tarkan Gözübüyük’ün back vokal ve bas gitarda yer aldığı albüm, meşhur müzik firması Century Media Records etiketi ile yayınlandı. Anatolia, grubun içerisinde Türkçe şarkı bulunduran birincil albümü oldu.

Pentagram grubunun kadrosu yıllar içinde öyle çok büyük değişikliğe uğramış olsa da, Tarkan Gözübüyük yirmi yıldan uzun vakit grubun değişmez ismi oldu. Pentagram dışarıya öyle çok müzisyenle beraber çalışan Gözübüyük, Turgut Berkes, Teoman, Şebnem Ferah gibi o kadar fazla ismin albümlerinde prodüktör ve bas gitarist olarak yer aldı. Power metalin herzamanki yapısı ile Türk müziğinin ezgilerini birleştiren müzikal bakış açısı baştan sona yalnızca ülkemizde değil, milletlerarası alanda büyük bir başarı şampiyon Gözübüyük, yurt dışarıda sahne aldığı festival ve konserlerde ülkemizi başarıyla temsil etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Bulut

Diskografisi

Pentagram (1990)

Live At The Trail (1991) (Konser)

Trail Blazer (1992)

Anatolia (1997)

Popçular Dışarı (1998) (Konser)

Unspoken (2001)

Bir (2002)

1987 (2008) (Konser)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı