T

Tassos Papadopoulos

Tassos Papadopoulos Biyografisi

Tassos Papadopoulos, 1934 doğumlu siyasetçi. 28 Şubat 2003‘den bu yandan Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘nin 5. Başbakanı ve DİKO‘nun (Dimokratikon Komma Demokratik Parti) başkanı.

Tassos Nikolaou Papadopoulos, 7 Ocak 1934’te Lefkoşa‘da doğdu. 19552te Londra’da aldığı hukuk eğitiminin (Gray’s Inn Avukatlık) peşinde adaya dönen Papadopoulos, Lefkoşa’da EOKA’nın (Grivas göre kurulan Kıbrıs Mücadelesi Milli Örgütü – Etniki Organosi Kipriaku Agonos) gençlik kollarında ve PEKA’da (EOKA’nın politik bölümü, Papadopoulos sonra genel başkanı olmuştur) faal rol aldı.

Papadopoulos, 1959 Londra Konferansı‘na katılan ve Londra ile Zürih antlaşmalarını reddeden iki Rum delegeden biriydi (Diğer vekil ise AKEL – Çalışan Halkın İlerici Partisi – Anorthotikon Kommo tu Ergazomenu Lau – üyesiydi).

13 Aralık 1959 seçimlerinden daha sonra kurulan Ortaklık Cumhuriyeti hükümetinde Alıştırma Bakanlığı’na getirilen Papadopoulos, 1959-1970 yılları aralarında Makarios hükümetlerinde çeşitli bakanlık görevleri üstlendi: 1959-1960 yılları arasında İçişleri Bakanlığı, 1960-1961 yılları arasında Maliye Bakanlığı, 1960-1970 yılları arasında Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığı (Diğer görevi ile birlikte) ve 1967-1969 yılları arasında Tarım Bakanlığı yaptı.

Papadopoulos, 1976 yılında da Rum Temsilciler Meclisi Başkanlığı‘na seçildi ve Glafcos Clerides Hükümeti’nde Temmuz 1978’e dek bu görevinin yanında, Güney Kıbrıs’ın toplumlararası görüşmelerde birincil danışmanı olarak görüşmecilik görevi yürüttü. Kıbrıs Rum Kesimi2ni Uluslararası Emek Organizasyonu’nun (ILO – International Labour Organisation) takvim kongreleri ilk olarak olmak üzere, birçok uluslar arası konferansta temsil eden Papadopoulos, aynı zamanda Güney Kıbrıs’ın Birleşik Milletler ve Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerinde etkili rol oynadı.

Papadopoulos 12 Kasım 1980’de Merkez Birliği Partisi‘ni kurdu, fakat bu parti uzun ömürlü olmadı. Papadopoulos 1991’de her yerde milletvekili seçildi ve 7 Ekim 2000’de Spyros Kyprianou‘nun ölümünden sonra Demokratik Birlik Partisi‘nin başına geçti. Ulusal Konsey, Bütçe ve Finansal İşler Komitesi ve Tercih Komitesi üyeliğinin yanı sıra Avrupa İşleri Daimi Parlamenter Komitesi Başkanlığı da yapan Papadopoulos, rakipleri Klerides‘in oyların yüzde 38.77‘sini, Alekos Markides‘in yüzde 6.61‘ini, Yeni Ufuklar Partisi (NEO) Başkanı Nikos Kutsu‘nun ise yüzde 2.11‘ini aldığı, 16 Şubat 2003‘teki seçimlerde yüzde 51.51 oy toplayarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘nin beşinci başbakanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Timuçin Esen

Kıbrıs sorununda izlediği sert tutumla aşina ve 2004’te Birleşik Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan‘ın Güney ve Kuzey Kıbrıs’ın tekrar birleşmesini öngören planını reddeden Papadopoulos, Anastasios Leventis‘in ailesinden olan Photini Michaelides ile evli ve çiftin Constantinos, Maria, Nicholas, Anastasia adlarında dört çocukları var.

Papadopoulos, bununla beraber Lefkoşa’nın Rum kesiminde bir hukuk bürosunun sahibi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı