T

Tayfun Talipoğlu

Tayfun Talipoğlu Biyografisi

Tayfun Talipoğlu, 1962 yılında Kars’da doğmuştur. Annesi Gökçen Talipoğlu’dur. Babası Yunus Yalçın Talipoğlu şeker fabrikalarında memurdu. Malatya Şeker İlkokulunda başladığı ilkokulu Eskişehir Yunus Emre İlkokulu’nda tamamladı. Ardından ortaokulu Eskişehir’de, liseyi Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Halk Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.
Siyasi görüşleri nedeniyle kaymakam yapılmadı.Bilimler Fakültesi’nde sağcı ve solcular aralarında imza toplayarak YÖK’e aleyhinde eylem başlattığı iddiasıyla komünist damgası yemiş. geçimini sağlamak için kargoculuk, 7 yıl kadar Ankara düğün salonlarında ve pavyonlarında orkestra solistliği gibi birçok değişik iş yaptı.

Gazetecilik hayatına Uyruk Gazetesi‘nde muhabir olarak başladı, sonra Star1 televizyonunda sonra da ATV‘de haber muhabiri olarak devam etti.

1995 yılında ATV’de başladığı “Bam Teli” programını 1999 yılından sonradan NTV‘de devam ettirdi. Bam Teli programıyla yıllardan beri Anadolu’nun acı, tatlı tüm gerçeklerini ekrana yansıttı.

Yıllık, Yeni Asır, Cumhuriyet ve T.C. Resmî Gazete gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı. bununla birlikte Türkiye Unicef’in ve Unicef Türkiye Ulusal Komitesi’nin Unicef İyi Kasıt Elçisidir.

Tayfun Talipoğlu‘nun Benim Yolum, Ne Çokt Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık yayınlanmış kitaplarıdır. Seyyah ve Bam Teli Yol Müzikleri adlı şiir ve türkü kasetleri de vardır.

2008 yılının haziran ayından sonradan TRT-1 de Bam Teli programının yanı sıra “Nasılsınız” isimli bir kavga programı da yapmıştır.

2011 yılında Bam Teli programını Tv8‘de devam ettirdi.

2012 yılında Bingöl’de yapılan Şehr-i Göl isimli konutların reklam filminde rol aldı. 2007 yılında Lays cipslerinin reklam filminde oynadı.

Tayfun Talipoğlu, Filiz Talipoğlu ile evli olup Candaş adında bir oğlu vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Teodor Kasap

Tayfun Talipoğlu 2015 Genel Seçimleri’nda CHP‘nin 5. banal Okumuş Milletvekili adayıydı.

21 Mart 2017 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşıp Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Tayfun Talipoğlu 55 yaşında öldü.

Kitapları :
2004 – Benim Yolum
2004 – Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular
2004 – Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi
2006 – Çoluk Çocuk Yazıları
2006 – Eşekle Gelen Aydınlık
2016 -Yol Hikayeleri
2016 – Bir Yol Hikayesi

Filmleri :
Görünüm Yönetmeni :
2010 – Tavşanım (Kısa Film)

Oyuncu :
2016 – Fırıldak Ailesi Orta Dünya (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2014 – Kırmızı (Akil Delisi) (Sinema Filmi)
2014 – Analı Oğullu (TV Dizisi)
2013 – Süper İncir (Sinema Filmi)
2008 – Dur Gezgin (Saya Recep) (TV Dizisi)
2005 – Uyarı Şahan Çıkabilir (Kendisi) (TV Dizisi)
1998 – Sıcak Saatler (Kendisi) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı