T

Taylan Biraderler

Taylan Biraderler Biyografisi

Taylan Biraderler olarak tanınan sinema ve dizi film yönetmeni olan kardeşlerdir.
Yağmur Taylan, 1966 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası avukattır. Bir kız kardeşi vardır. 1990 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1 sene Gümüşhane‘de zorunlu hizmet yaptıktan daha sonra 1991-1995 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri bölümünde uzmanlık eğitimi alarak psikiyatri uzmanı oldu.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri bölümünde çalıştığı yıllarda arkadaşlarıyla birlikte Şizofrengi dergisini çıkarttı. O yıllarda Zeki Demirkubuz ile oda arkadaşlığı yaptı. Onun yardımlarıyla Akıllı Ökten‘in yönettiği bir Kemal Sunal dizisinde prodüksiyon asistanı olarak işe başladı. İhtisası bitirdi, askere gitti.

1997 yılındlarak kardeşiyle birlikte yönetmenlik ve yapımcılık yapmaya başladı. O günden bu yana çoğu televizyon dizisi, reklam filmi ve sinema filminin yönetmenliği yaptı. 1999 yılında kardeşi Durul Taylan’la birlikte ‘Sır Dosyası’ dizisiyle yönetmenliğe başladı.

Durul Taylan; 1969 yılında Bursa’da doğmuştur. Babası avukattır. Bir kız kardeşi vardır. 1991 yılında İTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991 – 1993 yıllarında Antrakt, Sinema Gazetesi, İzlenim, Yeni Gündem gibi gazete ve dergilerde sinema yazarlığı yaptı. 1995 – 1998 yılları aralarında Marmara Üniversitesi Radyo-TV Bölümünde yüksek lisans yaptı. 1999 yılında abisi Yağmur Taylan’la birlikte ‘Giz Dosyası’ dizisiyle yönetmenliğe başladı.

1999 yılında gösterime giren “Giz Dosyası” adlı ilk dizi filmlerinde Taner Birsel, Mehmet Günsür, Ayça Bingöl, Galibiyet Ergin rol aldı.

Senaryosunu yazıp yönetmenliğini Taylan Biraderlerin yaptığı, yapımcısı Sinan Çetin olan “Yıldız Tepecik” adlı ilk sinema filmlerinde Özge Özberk, Uğur Polat, Ozan Güven, Ülkü Algan başrollerde oynadı.

2003 yılında ikinci sinema filmleri olan “Okul” filminde yeniden Sinan Çetin yapımcı olurken baş rollerde Çay Erdoğan, Berk Hakman, Sinem Kobal, Cem Kılıç, Melisa Sözen, Burak Altay, Halit Ergenç, Deniz Akkaya, Hamdi Alkan, Ali Sunal, Emre Kınay, Ragga Oktay rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Teoman Koman

2006 yılında üçüncü sinema filmleri olan “Küçük Kıyamet” filminde Cansel Elçin, Başak Köklükaya, İlker Aksum, Binnur Kaya rol almışlardır.

2009 yılında dördüncü sinema filmleri olan “Vavien” filminde Senarist Engin Günaydın olurken oyuncular ise Engin Günaydın, Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen, Serra Yılmaz, Binnaz Ekren, İlker Aksum gibi isimler olmuştur.

2011 – 2014 yılları aralarında Yönetmenliğini Taylan Biraderler‘in yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, senaryosunu Meral Okay ve Meral Okay’ın ölümünden sonra Yılmaz Şahin’in yaptığı “Müthiş Yüzyıl” dizisinde; Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Gördüm, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Burak Özçivit, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç, Pelin Karahan, Merve Boluğur, Engin Öztürk, Aras Bulut İynemli, Berrak Tüzünataç, Deniz Çakır, Meltem Cumbul, Sarp Akkaya gibi oyuncular rol almıştır.

2015 yılının Ekim ayında Fransa‘da çekimlerinin başlaması planlanan ve Meryem Uzerli, Murat Şimşek ve Mehmet Aslantuğ‘un başrolünde oynadığı, yönetmenliğini Taylan Biraderler‘lerin yaptığı “Gecenin Kraliçesi” adlı dizinin adı ilk olarak “Yiğitlik” olarak, sonra da “Aşkın Kokusu” olarak duyurulmuşken son olarak “Gecenin Kraliçesi” olarak değiştirildi.

2016 yılında Ekim ayında Kanal D’de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin yönetmenliğini Taylan Biraderler yaparken baş rollerde Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Iftihar Saylak, Ölümsüz Davrak, Senan Kara, Hakan Salınmış, Şebnem Hassanisoughi oynamıştır.

Ödülleri :
2010 – 29.İstanbul Film Festivali – En İyi Film (Vavien)
2005 – 1.Beyaz İnci TV Ödülleri – En İyi Yönetmen (Komedi) (Tanıdık Olmayan Damat)

Yönetmenlik Yaptıkları Film Ve Diziler :
2016 – Vatanım Sensin (TV Dizisi)
2015 – Gecenin Kraliçesi (TV Dizisi)
2011 – 2014 – Muhteşem Asır (TV Dizisi)
2009 – Vavien (Sinema Filmi)
2008 – Ayışığı (TV Dizisi)
2007 – Kara Yılan (TV Dizisi)
2006 – Küçük Kıyamet (Sinema Filmi)
2004 – Tanıdık Olmayan Damat (TV Dizisi)
2003 – Mektep (Sinema Filmi)
2003 – Baba (TV Dizisi)
2003 – Alacakaranlık (TV Dizisi)
2002 – Vaka-i Zaptiye (TV Dizisi)
2002 – Beşik Kertmesi (TV Dizisi)
2001 – Cinlerle Periler (TV Dizisi)
2000 – Yıldız Tepecik (Sinema Filmi)
2000 – Kerem (TV Filmi)
1999 – Çarli (TV Dizisi)
1999 – 5 Maymun Çetesi (TV Dizisi)
1999 – Sır Dosyası (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Temel Karamollaoğlu

Süreklilik :
2000 – Yıldız Yığın (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1999 – Kerem (TV Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı