T

Temel Kotil

Esas Kotil Biyografisi

2005 yılında Türk Hava Yolları Genel Müdürü oldu

Esas Kotil, 1959 yılının Aralık ayında Rize‘de Gündoğdu ilçesinin Araklı mahallesinde 5 kardeşin üçüncüsü olarak doğmuştur. Fatma ve Müşerref adında İki ablası, Emine adında bir kız kardeşi, Yusuf adında bir erkek kardeşi vardır. İlkokula Rize’de Gündoğdu ilçesinde 1967 yılında başladı. İki yıl sınıfta kaldıktan daha sonra 1969 yılında istanbul’a gemi ile gitti. İstanbul’da Cerrahpaşa’da Ali Paşa İlkokulunda okuyarak mezun oldu. Davutpaşa Ortaokulu bitirdi. Babası O 5 yaşında iken Almanya’ya çalışmaya gitmiş. 5 sene orada çalıştıktan sonradan dönüp istanbul’a resmileşmiş.

1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümüisansını 1986 yılında ABD‘nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi‘nin “Uçak Mühendisliği” bölümünde tamamladı. Arkasından aynı üniversitede Cihaz Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını 1987 yılında yaptı. Devam ederek tekrar Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği” bölümünde doktorasını 1991 yılında tamamladı.

1991 yılında yurda döndükten sonra 1991-93 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yaptı. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Temel Kotil, benzer fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993 -1994 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın İstanbşkanı olduğu dönemde 1994-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Araştırma, Tasarlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak tahsis yaptı. Görevi ardından Üniversiteye döndü. 2001 yılında ABD’de Illinois Üniversitesinde davetli profesör olarak tayin yaptı.

sonra New York‘ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığı görevi yaptı. Sonradan da İstanbul Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde dersler verdi. Temel Kotil’in birçok araştırma ve bilimsel yayını vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuncer Cücenoğlu

Temel Kotil, Remziye Kotil ile evlidir. Enes Seyfullah, Bilal Ali ve Kübra adlarında üç oğlu bir kızı vardır. Enes Seyfullah adındaki oğlu ABD.’de yaşamaktadır.

Mart 2003 yılında Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak THY’da göreve başladı. 2005 yılında THY Genel Müdürlüğüne atandı. 2006 yılında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Idare Heyeti Üyeliğine seçildi. 2010 yılında Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 1 Ocak 2014 itibarı ile Avrupa Havayolları Birliği’nin (AEA) Başkanlığına seçildi.

21 Ekim 2016 tarihinde THY Genel Müdürlüğünden ayrıldı. Kotil, TAI’nin takriben bir yıldır idare heyeti üyesi iken yeni görevi ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) genel müdürlüğü makamına geçti.

Ödülleri :
2009 – İstanbul Turizm Özel Ödülü
2014 – Yılın Havacılık Lideri Ödülü
2014 – Airline Strategy Ödülleri – Yılın CEO’su Ödülü

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı