T

Terrence Dashon Howard

Terrence Dashon Howard Biyografisi

Crash, Hustle & Flow, Iron Man gibi yüksek gişe başarısı göstermiş olan Holywood filmlerinin yıldızı; Amerika’lı oyuncu ve şarkıcı.
Terrence Dashon Howard, 11 Mart 1969 tarihinde, her ikisi de Afro-Amerika’lı olan Anita Williams ve Tyrone Howard çiftinin çocuğu olarak, Chicago, A.B.D.’de dünyaya geldi. Irk ayrımcılığının yüksek olduğu bir bölgede büyüyen Howard, daha üç yaşındayken babasının nefsi müdafa neticesinde kendisine saldırgan bir adamı öldürdüğünü fark etti.

16 yaşındayken ailesinden uzaklaşan ve bir zaman sosyal yardımla geçinmek zorunda kalan Howard, aktör olmak için New York’a taşındı. İlk aktörlük deneyimini The Jacksons: Lahza American Dream adını taşıyan ve ABC kanalı için çekilen bir ufak-dizi ile yapan aktör, 1995 yılında rol aldığı Mr. Holland’s Opus adlı fim sayesindeyönetmenlerin ilgisini üzerinde topladı.

19931999 yılları aralarında, T.V. ve sinema için çekilmiş farklı alanlara yönlendirilmiş yapımlarda dublör olarak rol bölge Howard, 1999 yılında vizyona giren The Best Mad adlı romantik komedi filmdeki Quentin karakteriyle NAACP ödüllerinde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazandı ve de Black Gerçek Ödülleri’nde aynı kategoride namzet gösterildi.

Craig Brewer tarafından yazılan ve yönetilen Hustle & Flow adlı egemen film, oyuncunun kariyerindeki en başarılı işlerinden birisi oldu. Djay adlı, hayatından hoşnut olmayan bir kalpazanı oynadığı filme, oyunculuğun açık havada müzikal olarak da katkıda bulunan Howard, filmin soundtrackinde yer alan üç şarkıyı kendisi yazdı ve söyledi. Bu şarkılar aralarında en fazla alaka çekeni olan It’s Hard Out Here For A Pimp, 78. Yüksekokul Ödülleri’nde En İyi Orjinal Şarkı ödülü kazandı. Film aynı zamanda oyuncuya BET, Black Hakiki ve de Satellite ödüllerinde en iyi aktör ödülü getirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tom Hanks

Hustle & Flow’dan sonradan Idlewild, Pride, The Brave One gibi sıradan gişe başarısı yakalayan filmlerde rol bölge Howard, 2008 yılında, Jon Favreau tarafından yönetilen ve de Stan Lee’nin aynı adı içeren efsanevi çizgi romanı Iron Man’in sinema uyarlamasında yer aldı. Hava kuvvetlerinde devir yapan yüzbaşı James Rhodes rolünde büyük bir başarı bildiren ve seyircilerin beğenisini şampiyon Howard, serinin devam filmi olan Iron Man 2 kadrosunda yerini Don Cheadle’a bıraktı.

Hustle & Flow’si üstüne kendi albümünü yaratmak için çalışmalara başladı. 1 Eylül 2008 tarihinde, birincil stüdyo albümü olan Shine Through It’i yayınlayan sanatkâr, albümün bütün şarkı sözlerini de kendisi yazdı.

Lori McCommas ile 14 yıllık uzun bir evliliğin arkasında boşanan Terrence Howard’ın, eski eşinden Aubrey ve Heaven adlı iki çocuğa sahip.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı