T

Terry O’Quinn

Terry O’Quinn Biyografisi

Terry O’Quinn, 1952 doğumlu Amerika’lı sinema ve dizi oyuncusu. Emmy Ödülü’ne namzet gösterilen ünlü oyuncu, hayranlık uyandıran dizi Lost’da ‘John Locke’ karakterini canlandırıyor.

Terry O’Quinn, 15 temmuz 1952’de Newberry, Michigan’da dünyaya geldi. Mount Pleasent’daki Center Michigan Üniversitesi’ne ve Iowa City’deki Iowa Üniversitesi’ne gitti.

1970’lerde oyunculuğa başlayan O’Quinn, Kabir Taşı (Tombstone) ve Cennetin Kapısı (Heaven’s Gate) gibi filmlerde belirdi. En fazla Joseph Ruben‘in Üvey Baba (The Stepfather) filmindeki çıldırmış seri katil rolüyle aşina O’Quinn, o dönemde Earth 2, Mavi Ay (Moonlighting), Star Trek: The Next Generation, ve JAG’de oynadı. 1995’de X-Files, Harsh Realm ve Millenium adlı dizilerde ve X-Files’ın film versiyonu Fight the Future’da oynadı.

2002-2003 Her Tarafında Kod Adı (Alias) dizisinde FBI Yöneticisi Kendall’ı oynayan keza 2003 yapımı Old School adlı komedi filminde yeralan O’Quinn, televizyon yapımcısı J. J. Abrams’ın da dikkatini çekti. Alias’ın arkasında 2004’e dek Batı Kanadı (The West Wing) dizisinde oynadı ve yedi bölümden sonra Abrams’dan, test çekimine bile gerek duymadan onun yeni dizisi Lost’da oynaması için öneri aldı. O’Quinn’in ilk olarak Dr. Moreou’nun Adası’na benzettiği ve fazla tutulmayacağını düşündüğü dizi, fazla beğenildi ve O’Quinn’in oynadığı ‘John Locke’ da en takdire değer karakterlerden biri oldu ve 2005 Emmy Ödülleri’ne En İyi Yardımcı Oyuncu dalında aday oldu.

1980’de evlenen Terry O’Quinn ve eşi Lori’nin şu anda Amerika’nın batısında yaşayan Jack Convay ve Rob Wiper isimli iki çocukları var. Uzun zaman Finksburg, Maryland’de yaşamış çift ise Lost dizisinin çekimlerinin başlamasının arkasından, Hawaii’ye yerleşti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Bulut
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı