T

Teslime Nesrin

Teslime Nesrin Biyografisi

Feminist, hekim, yazan, şair.
Teslime Nesrin; 1962 yılında Pakistan Bangladeş ‘te doğdu.( 1971 senesinde Bangladeş bağımsızlığını aldı.) Çocukluk yıllarında, şiir ve öykü yazmaya başladı. Lokal gazeteler ve edebiyat dergilerinde başlayan yazın serüveni, milli bir gazetede devam etti. 1979-1983 yillarinda tıp fakultesine bu arada, Senjuti-Karanlıktaki Işık adlı bir edebiyat dergisinin editörlüğünü yaptı. Tıp öğrenimi gördü. Kadın Doktoru doktor oldu. Doktorluk yaptığı dönemde; binlerce bebeğin doğmasına takviye ettiği günlerde bile, yazmaktan vazgeçmedi.

Kırsal bir yörede göreve başladığı günlerde, 24 yasindayken birincil şiir kitabını yayımladı. Yazıları bir takım kesimlerce sevildiyse de, bazı kesimlerde nefret duygusal uyandırdı. Çalıştığı gazete binasına saldırılar düzenlendi. Yazı işleri müdürü Nesrin’i korumasına karşın, dini yazılar yazmaması konusunda uyardı. Hindistan‘da yayınlanan bir gazetenin, “Niubachita” adlı sütünunda ancak yazılarından dolayı, “Ananda Ödülü”ne layık görüldü.

Edebi biçim ve içerik açıdan radikal bir çizgide oluşu, özellikle kadın bir yazar oluşu geniş ilgi uyandırmıştı. “Lajja” adlı romanı çıktı o dönemlerde. Hindu inancının “Krisna”dan derhal sonradan gelen Tanrısı “Visnu”yu ele almıştı. O yörede yüzlerce yıl önce yapılan “Babri” camiini ve birkaç sene once Hindu”ların saldırısıyla yıkılan bu caminin öyküsünü anlatıyordu kitabında . Kitabı çıkar çıkmaz, “varolan tüm korku fırtınasının kökeninde daima dinlerin yer aldığını” belirtmesi yüzünden, “Habibur Rahman” adlı bir öğretmen kellesini isteyen bir fetva çıkardı.

Yazılarından nedeniyle hakkında fetva (öldürülmesi için) çıkarılınca, Hindistan’dan ayrılmak zorunda kaldı. Binlerce sene önce yazılmış, kimsenin anlamadığı dinsel buyrukların çağdışı olduğunu söyleyince kıyamet kopuverdi. Anında her gün hocaların örgütlediği dar görüşlü kimse mitingleri başlayıverdi.

1994’de kuran’a yönelttiği eleştiriler nedeniyle, Bangladeş’in dönemin bayan başbakanı Begüm Halide Ziya kadar hakkında tutuklama kararı çıkarılan bangladesli yazar. İlk kitabı yayınlandığında 24 yaşındaydı, üç sene sonradan ikinci kitabının yayımlanmasıyla ünü bütün dünyaya yayıldı, köşe yazarlığı yapmaya başladı. Nesrin eserlerinde dinin geleneğin ve baskıcı kültürlerin kadınlara uyguladığı ayrımcılıktan söz ediyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tahsin Şahinkaya

1994 yılına değin kaçak, 1994-1998 arasında sürgün ( İsveç, Berlin ve Amerika Birleşmiş Devletleri‘nde ) yaşamak zorunda kaldı. Hakkında çıkartılan ölüm fermanına aldırmadan, insan hakları savunuculuğuna devam etti. Kadınların sorunlarını, yazgılarına boyun eğmeyişlerini anlatan, eserler yazdı.

Nesrin, İslam’da şeriat yasaları değişmedikçe, hiçbir reform girişiminin yardımsever olamayacağı görüşünü savunmakta ve halen İsveç’te yaşamını sürdürmektedir.

Birleşmiş Milletler Kültür Örgütü (UNESCO) Zevk Ödülü, 2004 yılında Nesrin’e verildi.

Kadınların sorunlarını, yazgılarına boyun eğmeyişlerini anlatan eserleriyle belli Bangladeşli Teslime Nesrin’e , Fransa’da ”Simone de Beauvoir Kadınlara Özgürlük” ödülü verildi. Teslime Nesrin’e ödülünü veren Fransa’nın İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Rama Yade Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törende “Bugün sizi, Voltaire’in, Hugo’nun, Zola’nın, De Gaule’ün, Simone de Beauvoir’ın, Cesaire’in Fransa’sı bağrına basıyor” dedi.Yade ödülü Nesrin’e “ifade özgürlüğünün yasayla dayatılan sınırları olamayacağını ve ölüm çağrılarının bir kabahat olduğunu düşünen tüm Fransızlar” adına verdiğini söyledi.

Dünyada açıklama özgürlüğünün simgelerinden biri olan ve Türkiye’de kitapları yayınlanmış yazarın, çoğu eseri Bangladeş’te yasaklı. Doğup büyüdüğü topraklara, Bangladeş’e hakkında çıkmış vefat fetvaları yüzünden dönemiyor.

Şimdiye dek toplam 17 kitabı yayınlandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı