T

Tigran Vartanovich Petrosian

Tigran Vartanovich Petrosian Biyografisi

Tigran Vartanovich Petrosian, oyunlarındaki karakteristik ve aşılması çok zorlama savunması ile bilinen ve 19631969 yılları aralarında, Dünya Satranç Şampiyonu ünvanını kazanmış Ermeni satranç oyuncusu.

17 Haziran 1929 tarihinede, o dönemde Sovyetler Birliği‘ne emrindeki olan Gürcistan‘ın Tiflis kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Tiflis’te geçiren Petrosian, Tiflis’teki yerel bir satranç okulunda, sekiz yaşından itibaren Archil Ebralidze‘den satranç öğrenmeye başladı.

Petrosyan birincil büyük başarısını, 1945 yılında Leningrad‘da yapılan 4. Sovyetler Birliği Gençler Satranç Şampiyonası’nda üçüncü olarak elde etti. Bu şampiyonada Y. Vasilchuk ve A. Reshko ile berabere kalarak üçüncü olmayı başardı. 1946 yılında Yerevan‘da düzenlenen Ermenistan Şampiyonası’nı kazanan Petrosian, aynı sene Leningrad’da yapılan turnuvada büyük bir galibiyet gösteremedi. Aynı yıl Tiflis’te yapılan Gürcistan Şampiyonası’nda Paul Keres‘in gerisinde ikinci olmayı başardı. Bu turnuvada iki birliktelik dınan Paul Keres, berabere kaldığı oyunlardan birini Petrosian’a karşısında oynadı. 1946 yılında düzenlenen Sovyet Şampiyonası’da büyük bir galibiyet gösteremeyen Petrosian, benzer yıl Leningrad’da düzenlenen gençler şampiyonasını namalup şekilde tamamladı. 1948 yılında düzenlenen Kafkasya Şampiyonası’nda, Vladimir Makognov‘un arkasında ikinci olmayı başardı ve benzer sene düzenlenen 8. Ermenistan Şampiyonası’nda birinciliği Genrikh Kasparian ile paylaştı.

Petrosian 1949 yılında, Leningrad ve Kiev ile birlikte Sovyetler Birliği’nin en kayda değer satranç merkezlerinden biri olan Moskova‘ya taşındı ve katıldığı pek fazla turnuvayı kazanarak, satranç kariyerinde kayda değer ilerlemeler kaydetti. 1951 yılında Moskova’da düzenlenen trunuvayı kazanan Petrosian, bu tarihten itibaren daha kararlı oyunlar sergilemeye başladı. 1952 yılında Rona Yakovlevna Avinezar ile evlendi.

Petrosian, 1962 yılında Kurasao‘da düzenlenen turnuvayı kazanmasının arkasında, 1963 yılında Mikhail Botvinnik‘i yenerek Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Yaptığı istikrarlı savunma ile Botvinnik’i yenmeyi başaran Petrosian, şapmiyonluğa yenilgisiz ulaştı. 1963 yılında Los Angeles‘ta düzenlenen ve Dünya Şampiyonası’ndan sonradan katıldığı ilk turnuva olan Piatigorsky Cup‘ta Paul Keres ile birinciliği paylaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Teodor Kasap

Titiz ve sabırlı savunmayı ön planda tutan ve rakibinin gerçekleştirebileceği olası hücumları evvelden sezebilen Petrosian, oyunlarını genelde hata yapmaktan kaçarak elde ettiği ufak avantajların birikimi ile kazanmayı başardı. Petrosian’ın stratejileri günümüzde de öyle fazla satranç okulunda ders olarak gösterilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı