T

Tobey Maguire

Tobey Maguire Biyografisi

Amerikalı aktör. Küçük yaşlarda başlayan oyunculuk kariyerinde bağımsız yapımlar da dahil almak üzere bir çok film olan Maguire, üçüncüsü de çekilen spider-man serisiyle bütün dünyanın tanıdığı bir oyuncu haline gelmiş, meşhur çizgi roman kahramanıyla özdeşleşmiştir. Maguire vejetaryendir ve yogayla ilgilenmektedir.
27 Haziran 1975’te Santa Monica, California, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Vincent Maguire aşçı, annesi Wendy Brown ise metin yazarı ve prodüktördü. Maguire doğduğunda evli olmayan anne babası, derhal evlenmelerine karşın 2 sene içinde boşanacaklardı. Çocukluğu Californiya, Oregon ve Washington eyaletleri arasında bölünerek geçen Maguire, babası gibi aşçı olmanın hayallerini kuruyordu. Ancak annesinin teşvikiyle oyunculuğa yöneldi ve 6. sınıfta oyunculuk dersleri almaya başladı. 15 yaşında Whoopi Goldberg‘ın sunduğu ve Nickelodeon’da yayınlanan Tales from the Whoop isimli programda yer aldı. Onu beyazperdeyle birincil tanıştıran film ise 1989 yapımı The Wizard oldu. Reklam filmlerinde de görülmeye başlayan oyuncu Chuck Norris, Roseanne Barr ve Tracey Ullman gibi isimlerle çalıştı.

1992 yılında Great Scott isimli sitcomda rol aldı fakat dizi beş hafta daha sonra yayından kaldırıldı. Bir sonraki yıl Robert De Niro ve Leonardo DiCaprio’yla birlikte kamera karşısına geçtiği This Tepe’s Life, Maguire’ın geniş kitlelerce tanındığı film oldu. 1994 yapımı S.F.W. de küçük bir rol olan oyuncu, hemen ardındaki benzer sene Revenge of the Red Baron‘la izleyiciyle buluştu. Film gişe başarısı elde etmedi oysa 1995 yılında Uma Thurman ile başrollerini paylaştığı The Duke of Groove isimli kısa film oskar odayı oldu. Dolayısıyla bu Maguire için önemli bir fırsattı.

Sinemaseverler için aşina bir yüz olmaya başlayan Maguire için 1997 yılı hayatında çoğu şeyin değişmesine neden olacaktı. Zira iki artist yönetmenin ses getiren yapımlarında rol alma şansı elde edecekti. Rick Moody’nin öyküsünü Kevin Kline, Sigourney Weaver, Joan Allen ve Christina Ricci gibi başarılı oyunculardan oluşan kadroyla The Ice Storm’da beyaz perdeye uyarlayan Ang Lee, Paul Hood rolü için Maguire’ı seçmişti. Bu rolle büyük övgü alan aktör, benzer sene Woody Allen’la da çalıştı. Deconstructing Harry isimli film, eleştirmenleri ikiye ayırsa da Maguire için bir Allen filminde rol edinmek manâlı bir başarıydı. Gary Ross’un yönetmenliğini yaptığı ve üç dalda oskara namzet gösterilen 1998 yapımı Pleasantville’den sonradan aktör, Terry Gilliam’ın kamera arkasında olduğu Fear and Loathing in Las Vegas’ta bu kez otostopçu rolüyle izleyicinin karşısındaydı. Usta yönetmenlerin ses getiren yapımlarında oynaması Maguire’ın şansını arttırıyor, kariyerinde belli adımlarla ilerlemesine neden oluyordu. 1999’da Lasse Hallström’ün Oscar adayı filmi The Cider House Rules ‘da başrolde yer alan oyuncu, bir sonraki sene Wonder Boys‘da Michael Douglas, Frances McDormand ve Katie Holmes ile birlikte kamera karşısına geçti. Sorunları olan akıllı ve genç yazan James Leer’ı canlandırdığı rolüyle büyük alaka gördü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tahsin Taşkın

Maguire’nin Sam Raimi’nin de dikkatini çekmesi uzun sürmeyecekti. Zira Stan Lee ve Steve Ditko’nun Marvel Comic Yayınları’ndan çıkan çizgi romanı spider-man’in beyaz perde uyarlamasında Kirsten Dunst’la başrolleri paylaştı. Film, gösterime girdiği birincil hafta sonunda 110 milyon doların üstünde gişe başarısı elde etti ve box office listelerinin üst sıralarına yerleşti. Maguire, spider-man-2 ve 2007 itibariyle vizyona giren Spider Man 3’te tekrar başroldeydi.

Oyuncu halen Universal Studios’da önemli bir görevde bulunan Ron Meyer’ın mücevher tasarımcısı kızı Jennifer Meyer’la nişanlıdır. Seabiscuit’ün çekimleri esnasında tanışan çiftin Ruby Sweetheart Maguire isimli bir kız çocukları vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı