T

Tommy Lee Jones

Tommy Lee Jones Biyografisi

1946 Texas doğumlu, Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, Emmy Ödülü ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü kazanmış Amerikalı aktör ve yönetmendir. JFK, Firari, Alıcı, Katil Doğanlar, Batman Tekrar Tekrar, Siyah Giyen Adamlar, İhtiyarlara Yer Değil gibi yapımlarda rol almış olan başarılı oyuncu, 1993 yapımı Firari (The Fugitive) filmindeki Samuel Gerard rolüyle “En İyi Yardımcı Oyuncu Oscarı“nı kazanmıştır.
Tommy Lee Jones, 15 Eylül 1946 tarihinde, San Saba, Texas’ta doğdu. Annesi Lucille Marie (kızlık soyadı Scott) ve babası, iki defa evlenmiş ve boşanmış, polis memurluğu ve okul öğretmeni yapmış bir alımlılık salonu sahibi olan Clyde C. Jones‘tu. Midland, Texas’ta oturan Tommy Lee Jones, Robert E. Lee Lisesi‘ne kaydoldu ve orta öğrenimini burada tamamladı. Lise yıllarında daha sonra Jones’un babası Libya‘daki petrol sektöründe bir meslek buldu, Jones’un ebeveynlerine gitmeleri için zorlama yapmasıyla ailesi Libya’ya taşındı. Yalnız kalan Jones, Dallas‘taki bir hazırlık kursuna yazıldı.

Burada aktörlüğü profesyonel bir meslek olarak düşünmeye başlayan Jones, sonraları okulun tiyatro programı hakkında şunları söyleyecekti;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifCidden fazla iyiydi. Oyunculuğa başlamamı sağladı. Hakiki tiyaronun ne olduğunu keşfettim ve oradaki çocuklar reel yazarların yazdığı oyunları oynuyordu. Galiba, benim için dönüm noktası bu okul oldu.

Üniversite yıllarında da tiyatroya devamlı Jones, St. Mark’s School of Texas‘tan mezun oldu. Üniversite yıllarında kaldığı yurt odasında, oda arkadaşı eski ABD Başkan adayı Al Gore idi. Mezun olmasının ardından New York şehrine taşınmaya karar verdi. Profesyoneller ile yarışıp yarışamayacağını bakmak istiyordu.

1970 yılında “Aşk Hikayesi” filmindeki rölüyle, birincil kere bir sinema filminde oynamış oldu. 1971‘de Ring Lardner Jr.‘ın kızı Kate Lardner ile evlendi. 1971 ve 1975 yılları arasında One Life to Live adlı televizyon dizisinde Dr. Mark Toland‘ı canlandırdı. 1975 yılında, Eliza’s Horoscope, 1978‘de Irvin Kershner‘ın yönettiği gerilim filmi Laura Mars’ın Gözleri‘nde başrollerde yer aldı. Yine 1978 senesinde eşinden ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuba Ünsal

1980‘de Sissy Spacek ile Coal Miner’s Daughter filmide rol aldı. Bu filmdeki performansı ile Altın Küre adayı oldu. 1981‘de San Antonio valisi Phil Hardberger‘in kızı Kimberlea Cloughley ile evlendi. Bu evliliğinden Austin Leonard ve Victoria Kafka adında iki çocuk sahibi oldu.

Kariyeri özel hayatına nazaran daha uyumlu bir şekilde ilerliyordu. Gary Mark Gilmore‘u canlandırdığı 1982 yapımı The Executioner’s Song filmi ile Emmy Ödülü adaylığı kazandı. 1991 yapımı JFK filmindeki performansı ile Yüksekokul Ödülleri ve BAFTA Ödülleri‘nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında adaylık elde etti. Film dünya çapında takriben 206 milyon dolar hasılat yaptı.

JFK filminde çalıştığı yönetmen Oliver Stone ile Heaven & Earth filminde tekrar biraraya geldi. Andrew Davis‘in yönettiği 35 milyon dolar bütçeli Abluka Aşağıda filminde Steven Seagal ile birlikte rol alıyordu. Yine Andrew Davis’in yönettiği, televizyon dizisi uyarlaması Kaçak (1993) filminde Harrison Ford‘un oynadığı hileli yere hapse atılan ama daha sonra kaçmayı başaran Dr. Richard Kimble‘ın peşine düşen polis Samuel Gerard’ı canlandırdı. Bu filmdeki rolü ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Yüksekokul Ödülü sahibi oldu.

Quentin Tarantino‘nın senaryosunun yazdığı ve daha önce iki filmde çalıştığı Oliver Stone’un yönettiği Katil Doğanlar filminde Warden Dwight McClusky‘ı canlandırdı. 34 milyon dolar bütçeli film, 65 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. 1995 yapımı The Good Old Boys ile öncelikle yönetmen koltuğunda oturdu. Benzer sene Joel Schumacher‘in Batman Defalarca filminde, yüzü yandıktan daha sonra Two-Face adlı psikopat bir katile dönüşen eski Bölge Savcısı Harvey Dent’i canlandırdı. 1996‘da ikinci evliliğini de sonlandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tarhan Erdem

1998 senesinde Kaçak filminin devamı niteliğindeki Kaçakların Peşinde adlı yapımda, bitmiş Samuel Gerard karakteriyle hayranlarının karşısına çıkıyordu. Başrollerini Wesley Snipes ile paylaştar başarılı olamadı. 2000 yapımı Uzay Kovboyları filminde Clint Eastwood, Donald Sutherland ve James Garner ile birlikte rol aldı. Aynı yıl Demokratik Ulusal Kongre toplantısında, fakültedeki oda arkadaşı, Halkçı Parti adayı Al Gore için sunum yaptı. 19 Mart 2001’de üçüncü Dawn Laurel ile üçüncü evliliğini gerçekleştirdi.

2002‘de Siyah Giyen Adamlar filminin devamı Siyah Giyen Adamlar 2’de rol aldı. Bu üretim önceki film kadar başarılı olmasa da 442 milyon dolar hasılatın sahibi oldu. 2005 senesine gelindiğinde ise ikinci yönetmenlik denemesi olan Üç Defin adlı film gösterime girdi. Jones bu filmi “yuvam” dediği Texas’ta çekti. Film, Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye adayı olurken En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Süreklilik dallarında ödül kazandı.

2007 yılında Coen Kardeşler’in İhtiyarlara Yer Yok filminde Tom Bell isimli karakteri oynadı. Josh Brolin ve Javier Bardem‘in de yer aldığı film En İyi Film kategorisinin de dahil olduğu dört dalda Akademi Ödülü kazandı ve takriben 163 milyon dolar hasılat elde etti.

Jones, San Antonio şehrine yakın bir kasaba olan Terrell Hills, Texas’ta oturmaktadır. San Saba County, Texas off Chappell Hill Road’da büyük bir çiftliğin sahibidir. Polo oynamayı çok seven Jones, her sonbahar Harvard Üniversitesi‘nin polo oyuncuları ile birlikte kendi çiftliğinde turnuvalar düzenler.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı