T

Tony Blair

Tony Blair Biyografisi

Anthony Charles Lynton Blair, 1953 doğumlu, İngiltere Başbakanı. Politik filozofisini “modern sosyal demokrasi” ve “üçüncü bir yol” olarak nitelendiren Blair, İşçi Partisi’ni seçimlerde 3 dönem üstüste birinci parti yaptı. Oysa dış politikada, özellikle Irak Savaşı sırasında Amerika’yı desteklemesi, bazı kesimlerden tepki toplamasına yol açtı.
Tony Blair, 6 Mayıs 1953’te Edinburgh, İngiltere’de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir kısmını Durham’da geçirdi. Annesi Hazel Blair idi ve babası Leo Blair bir avukat ve öğretmendi. William Blair isimli bir ağabeyi ve Sarah Blair adında bir kız kardeşi vardı. 14 yaşındayken Durham’dan Edinburgh’e eğitimini tamamlamak üzere döndü, Fettes College’da okudu. Lisans derecesini Oxford Üniversitesi hukuk bölümünden aldı, ve o da babası gibi avukat edinmek üzere yoluna devam etti.

Bir politikacı olarak 1975’te İşçi Partisi’ne aza olan Blair, 1983 seçimlerinde partisi başarılı olamasa da, genel seçimlerde bir koltuk sahibi olmayı başardı. Bu tarihten sonradan kariyerinde seri bir dönemece giren Başbakan, 1984’te Define’de görev olmak üzere terfi edildi. Ticaret ve endüstri sözcüsü olarak görev yaptı. 1988’de Bakanlar Kurulu’na seçildi ve enerji alanında devlet sekreteri oldu.

1992’deki seçimlerin gerisinde, İşçi Partisi’nin yeni lideri John Smith, Blair’ı sekreter olarak atadı. Fakat 1994’te Smith’in ani ölümünün peşinde Blair, partinin çoğunluğunun kararı ile parti başkanı oldu. Liderliğinin anında arkasından, başta İşçi Partisi’nin modernizasyonuyla ilgilenmeye başladı. Zafere ulaşabilmek için partiyi politik bir merkeze dürüst kaydırmak istiyordu.

İşçi Partisi, 18 yıl muhalefette kaldıktan daha sonra, 1997 genel seçimerinden birinci parti olarak çıktı. Az Önce 43 yaşında Başbakan olan Tony Blair, 1812’de Başbakan olan Lord Liverpool’un ardından “en genç başbakan” ünvanını taşıyan ikinci ad oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Taylor Momsen

Yeni hükümet, Blair’ın liderliğinde anayasal değişikliğe gitti, İskoçya ve Galler’de “yetki verme” tartışmasını sonuçlandırmak üzere referanduma gitti. başkaca devletin öncelikli kounları olan eğitim ve sağlık durumu alanlarına 42 milyar Euro’luk bir yatırım kaynağı ayırdı. 2001 yılı seçimlerinde Blair yeniden Başbakan seçildi. Görevinin bu ikinci dönemine genel anlamda dış politika ağır bastı. Bu dönemin en önemli olayları 11 Eylül saldırıları ve Irak Savaşı oldu. Politikacının bu dönem her tarafında Amerikan dış politikasına açıkça destek verdiği görüldü. 2001 Afganistan ve 2003 Irak saldırılarına yanıtları, bu durumun en açen değil, tüm dünyada bazı kesimlerden ağır eleştiriler aldı.

Mayıs 2005’te yapılan seçimler sonucunda, Blair üçüncü dönem de Başbakan olarak seçildi. Yaptığı konuşmada bu dönem onun için en kayda değer konunun “hürmet” olacağını söyledi. Okullarda, topluluklarda, köylerde, kasaba ve şehirlerde saygıyı geri getirmek istiyordu. Başbakan, 7 Eylül 2006’da yaptığı açıklamada 1 sene içinde Başbakanlık koltuğunu başkasına devredeceğini açıkladı. Bu dönem boyunca da Blair ağır eleştiriler aldı. Bu eleştiriler politikacının doğru olmadığını, otoriter olduğunu savunuyor, George W. Bush’un Orta Doğu politikalarına katıldığı için, özellikle 2006 İsrailLübnan ve İsrail-Filistin çatışmalarında onun yanında olduğu için hatalı olduğunu söylüyordu.

Blair, 1980’de bir avukat olan Cherie Booth QC ile evlendi. Dört çocukları bulunuyor. Başbakan’ın tayin sırasında sağladığı en kayda değer gelişmelerden bazıları şunlar; afiyet ve eğitime ayrılan bütçenin artması, bu alanlarda pazar bazlı reformların yapılması, asgari vergi kavramını sunması, İskoçya ve Galler’e yetki devri için anayasal değişikliğe gidilmesi ve Kuzey İrlanda ile barışma için ortaya meydana çıkan gelişmeler. Politikacının takma adı “Bambi”. Kardeşi William James Lynton Blair QC, 1991’den beri IMF ve Dünya Bankası’nın danışmanlığını üstleniyor. Çocuklarıyla süre geçirmekten, Pazen müsamaha alıyor. Manâsız zamanlarında ise yazınsal klasikleri ve biyografiler okuyor, gitar çalıyor ve tenis oynuyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tanburi Cemil Bey
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı