T

Tony Leung Chiu Wai

Tony Leung Chiu Wai Biyografisi

Hong Kong sinemasının jönü, Wong Kar-wai filmlerinin vaz geçilmez oyuncusu.

Tony Leung Chiu Wai, 27 Haziran 1962‘de Hong Kong’da doğdu. Babası kumara fazlaca düşkündü ve bu yüzden annesiyle aralarında sıkça para yüzünden kavgalar çıkıyordu. En sonunda Tony 7 yaşındayken, babası evi terk edince onu ve kız kardeşini annesi tek başına büyüttü. Fiziki zorluklar yüzünden 15 yaşında okulu bırakan Tony, ailenin sorumluluğunu üstlendi. Bir çok işte çalıştı. 1982 yılında TVB kanalının eğitim kurslarını tamamladıktan daha sonra bir çocuk programını sunmaya başladı. daha sonra da bir fazla TV serisinde rol aldı. Lu ding li (1983) ve Jue dai shuang jiao (1889) gibi TV şovlarına komedyen olarak ünü yayılmaya başladı. Kendini sadece televizyonla sınırlamayan aktör, bir çok önemli sinema filminde de rol aldı ve Wong Kar-wai gibi Asya sinemasının en büyük yönetmenleriyle çalıştı.

Wong Kar-wai filmlerinin vaz geçilmez aktörü olarak ilk ”kez Days of Being Wild”da (1991) belirdi. Onu, âmâ bir samurayı canlandırdığı ”Ashes of Time” (1994) izledi. Bu filmdeki başarısıyla bir çok ödül aldı. Lakin yeteneğinin büyüklüğünü yeniden Kar-wai imzası taşıyan ”Chungking Express” (1994)le kanıtladı. Baş rollerini Faye Wong ile paylaştığı filmde, iki kadının aşkı arasında kalmış bir polis memurunu canlandırdı. Bu başyapıt değerindeki filmde gösterdiği şahane galibiyet ona Hong Kong Film Festivali‘nde en iyi aktör ödülünü kazandırdı.

Üç sene sonradan tekrar bir Wong Kar-wai filmiyle beyaz perdeye çıkan Tony, iki eşcinselin acı doymuş aşk hikayesinin anlatıldığı ”Happy Together”(1997)la tekrar benzer ödülün sahibi oldu.

”In The Mood For Love”daki performansıyla da başarısını Cannes‘a taşıyarak en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı ve In The Mood For Love’ın devam filmi niteliğindeki ”2046” ile yeniden Asya sinemasının kraliçesi Maggie Cheung ve ressam yönetmeni Wong Kar-wai ile çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tansel Öngel

Asya’nın Clark Gable‘ı olarak görülen Leung, Hong Kong sinemasının diğer artist yönetmenleriyle de çalıştı. John Woo klasikleri olan ” Hard Boiled” ve ”Bullet In The Head”de rol aldı.

Kabiliyetli oyuncu ”Hero”da Yimou Zhang ile çalıştı.

Andy Lau ve Maggie Cheung ile 7 sinema filminde birlikte yer aldı.

Çin sinemasının yakışıklı aktörü, Hero’nun kırık kılıcı hem Çin‘de ünlü bir pop şa

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı