T

Tüdanya

Tüdanya Biyografisi

Arabesk sanatçısı ve sinema oyuncusu. “Seni Sevmeyen Ölsün” şarkısıyla yıllar önce büyük bir hayran kitlesi edindi.

Tüdanya, 1966 yılında İzmir iline tabi bir ilçe olan Bergama’da yoksul bir ailenin dokuz çocuğundan dördüncüsü olarak doğmuştur. Asıl adı Hatice Döngü’dür. Babası ayakkabı boyacısı, annesi ise Bergama’da üç gün süren kına gecelerinde darbuka ve def çalan bir müzisyen idi. Hatice Döngü az önce 15 yaşında iken ailesi göre kendinden 15 yaş büyük bir adamla evlendirilmiştir. O yaşta iken gelinlik giydirildiğini ve sandalyeye oturtulduğunu ben gitmeyeceğim diye ağladığını, bütün kardeşlerinin 14, 15 ve 16 yaşında evlendirildiğini en büyük kardeşinin 16 yaşında anne olduğunu anlatmıştır.

15 yaşında iken sahip olduğu ilk bebeğini yokluklar içinde kaybetti… Tüdanya’nın Sunday ismini verdiği bebeği 6 aylıkken soğuktan donarak ölmüş, Ardından iki çocuk daha oldu. Tüdanya’nın eşi bir trafik kazasında yaşamını yitirmiştir.

İkinci evliliğini ise 1985 yılında 19 yaşında iken yapan Tüdanya’nın bu evliliğinden iki oğlu vardır.

Evlendiği dönemde tarlalarda çalışmış, pamuk toplamış, konut temizliğine gitmiş ve bir şekilde geçimini sürdürmeye çalışmıştır. daha sonra temizlik için gittiği bir gazinoda keşfedilen Tüdanya’nın gönlünde müzik olduğunu söylemiş ve arkasından gazinoda provalara gitmiş, gazinoda gala gecesinde sahne almış ve sesini duyurmayı başarmıştır. Sahne çalışmaları başladığı süre “Tüdanya” adını kullanmaya başlamış.

Tüdanya, 1983 yılında İzmir’de Kibariye, Bergen, Yıldız Tilbe’in de tanınıp meşhur olduğu Cengiz Özşeker‘in Pırlanta Pavyon’unda çalışmaya başladı ve ilk yıllarda Türk Sanat Müziği söyledi. 1983’te ‘Sıra Sıra Dağlar’ albümünü çıkartmış ve 700.000 satmıştır. Arkasında gelen ‘Azap’, daha başarısız olsa da 1986’da 3. Albümü olan ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ ile korsanlar hariç 2.000.000 satmıştır. sonradan bu parçanın yüzlerce cover’ı üretilmiş, onlarca Sanatçı kadar söylenmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Bulut

Tüdanya, İzmir Fuarı‘nda 11 sene sürekli meydana çıkan tek şarkıcıdır. İzmir Fuarı’nda Bülent Ersoy, Yüksel Uzel ve İbrahim Tatlıses‘le birlikte sahne almıştır. Şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile sinema filmlerinde de oynamıştır.

Müzik kariyerinin yanı sıra 1982 yılında Sızı adlı sinema filminin yanı sıra Yıllar, Canımdan Can İste, Canımın Canısın ve Sen Yaşa isimli sinema filmlerinde rol almıştır.

1995 yılında ‘O Asker’ şarkısı ile Kral TV Video Müzik Ödülleri Arabesk en iyi kadın sanatkâr ödülü kategorisinde 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri adayı olmuştur.

16 Ekim 2007 yılında Amasya‘da verdiği konserin arkasında, Tokat‘ın Turhal ilçesinde düzenlenen bir başka konsere yeralma üzere giderken, Tüdanya yanında bulunan arkadaşları ile Aydınca mevkiinde trafik kazası geçirir. Geçirdiği kazada yaralanarak kalça kemiği kırılır ve Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak çare altına alınır

Albümleri :
2002 – Allah Kerim (İşte Tüdanya)
1999 – Canım Sağolsun
1995 – Yüreğimde Depremler (Sen Sefa Geldin)
1994 – Söyle Güzel İsmin Ne
1993 – Beklenen Tüdanya
1991 – Dön
1989 – Adın Sevgilim Olsun
1988 – Sen Yaşa
1987 – Sen Bir Ömürsün
1986 – Seni Sevmeyen Ölsün
1985 – Cefa
1983 – Sıra Sıra Dağlar

Filmleri :
1989 – Sen Yaşa (Sevda) (Sinema Filmi)
1989 – Canımın Canısın (Sinema Filmi)
1989 – Canımdan Can İste (Sinema Filmi)
1987 – Yıllar (Sinema Filmi)
1982 – Ağrı (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı