T

Tufan Türenç

Tufan Türenç Biyografisi

Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından itibaren köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, 1945 yılında Bursa‘nın Yenişehir ilçesinde doğmuştur. Ailesi Bulgaristan‘ın Deliorman bölgesi Tırnova’dan Türkiye’ye göç etmiştir. Tufan Türenç’in babası ise Kilis, Urfa, Siverek, Hilvan, sonra Afyon almak üzere Anadolu’nun bir fazla uygun hizmet etmiş hekim Niyazi Türenç’tir. Annesi Necdet Bayan’dır. 5 yaşına dek babası ihtisas eğitimi için istanbul Aksaray’da Hastanede olduğundan 1950 yılına dek İstanbul’da yaşamışlar ve daha sonra Afyon’a tayin olmuştur. Çocukluğu Afyon’da geçmiştir. İlkokulu Afyon Dumlupınar ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra yatılı olarak okuduğu İstanbul’da Saint Benoit Fransız Lisesi’nden 1964 yılında mezun oldu. Hekim babasının ‘‘ağırbaşlı yapılısın oğlum, haksızlığa uğradığında beklenmeyen tepkiler gösteriyorsun, memur olamazsın’’ uyarısı üstüne SBF’yi kazanmasına rağmen Nişantaşı’ndaki özel eczacılık okuluna kayıt yaptırır. Bir yıl okuduktan sonradan vazgeçer; bu defa ‘‘Gazeteci olacağım’’ der. Fındıkzade’de Gazetecilik Okulu’na girdi. Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi.

10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ortaokul yıllarında Afyon’dan semt arkadaşıdır. Tufan Türenç, askerliğini ise Selimiye 1. Ordu Komutanlığı Muhafız Bölüğü Kışlası’nda yaptı.

Gaetecilik mesleğine 1968 yılı sonunda stajyer muhabir olarak Uyruk gazetesinde başladı. 1986 yılına dek Milliyet gazetesinde 18 yıl sürekli çalıştı. 1986 yılında Trabzonspor’un eski başkanlarından meslek adamı Mehmet Ali Yılmaz‘ın sahibi olduğu Güneş gazetesine geçti, iki sene daha sonra da 1988 yılında Çetin Emeç‘in başında bulunduğu Özgürlük gazetesine geçti. Halen Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından itibaren köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, bir ara CHP‘den siyasete girdi fakat pozitif durmadı ve siyaseti bıraktı. Tufan Türenç Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Bununla Beraber Fenerbahçe Kongre üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Turhan Kapanlı

Tufan Türenç, 1978 yılında gazeteci Pınar Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Kitapları :
Bir Gazetecinin Hayatı :28 yıl daha sonra Abdi İpekçi (Tufan Türenç – Erhan Akyıldız)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı