T

Tuğba Özay

Tuğba Özay Biyografisi

Tuğba Özay, Türkiye‘nin en tanınmış mankenlerinden. Kariyerinde modelliğin yanı sıra sunuculuk ve dizi oyunculuğu da olan Özay, tiyatro oyunlarında da rol almaktadır. Özay, 1995 Miss Model of the World dünya çekicilik yarışması ikincisidir.
10 Şubat 1978‘de istanbul’da dünyaya gelen Özay’ın Trabzon kökenli babası, ödüllü bir ders kitabı yazarı ve şair, Antalya kökenli annesi de öğretmendir.

Ailesinin tek çocuğu olan Özay, ilkokulu, İstanbul Yeşilbahar İlkokulu‘nda, ortaokul ve liseyi de Fenerbahçe Lisesi‘nde bitirdi. Gerisinde Haliç Üniversitesi Konservatuar ve Tiyatro Bölümü’ne giren Özay, bu üniversitede eğitimine devam etti.

1987‘de İstanbul Yelken Kulübü‘nde dalış ve yelken kurslarına katılan Özay, daha sonra Galatasaray Spor Kulübü‘nde 10 sene profesyonel olarak yüzücülük yaptı. Fenerbahçe klübü göre keşfedilip voleybola geçiş yaparak 5 yıl profesyonel voleybol oynayan Özay, motosiklete de alaka duymaktadır.

Mankenliğe 1994 yılında bir Vakko defilesi ile başlayan ve 1995 senesinde düzenlenen, Miss Model of Turkey yarışmasında birinci, Miss Model of the World yarışmasında da ikinci seçilen Özay, yarışmada en iyi vücutlu model ödülüne de değer görüldü.1996 yılında Paris’e gitgide artarak yaklaşık 7 ay kariyerine orada devam etti. Özay aynı yıl Avrupa‘da Yılın Modeli seçildi. Türkiye’ye döndükten daha sonra Müjde Parizien çoraplarıyla uzlaşma imzalayarak 3 yıl Parizien ayak kızı oldu.

İlk Tv dizisi deneyimini, 1994 yılında bir yüzme antrenörünü canlandırdığı “Daha Sonra Görmeler” dizisiyle yaşamış Özay sonradan 1997‘de Mahsun Kırmızıgül ile “Hemşerim” dizisinde başrolü paylaştı. Aynı yıl “Aynalı Tahir” dizisinde tezgâhtar rolde oynayan Özay, “Sensiz İki Gün” dizisinde de rol aldı. 1998‘de TGRT‘de oto magazin programı sunan Özay, 1999 senesinde “Çiçek Taksi” dizisinde rol almasının yanı sıra, 2000’de “Zehirli Çiçek“, 2001’de de “Yapayalnız“, ve “Bizim Otel” gibi TV dizilerinde de değişik roller üstlendi. “Dadı” dizisinde davetli oyuncu olarak rol bölge Özay, “Paşalı” adlı 90 dakikalık TV filminde de oynadı. “Hamdi Alkan TV” adlı programda da farklı alanlara yönlendirilmiş skeçlerde oynayan Özay’ın, Mehmet Ali Erbil ile birlikte sunduğu Çarkıfelek, kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuğçe Işınsu

2001 yılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde en iyi model seçilen Özay, Ferhan Şensoy‘un yazıp yönettiği, “Dün Gece Ormanda Çok Komik Birşey Oldu” oyunu ile tiyatro sahnelerine de adım atarak kariyerine yeni bir bölge ekledi. Ardından Abdullah Şahin tiyatrosunda adını kendisinin koyduğu ‘’Tanıştırayım Burası Türkiye’’ adlı oyunda keza oyunculuğu keza de canlı performans sergileyerek söylediği şarkılarla izleyicinin beğenisini kazandı.

Özay, “Dekolte” ve “Melekler Evi” adlı müzik ağırlama programları sunuculuklarının yanı sıra, Alçak Ses Dergisi, Zeyn Ayakkabı, Jandarma Güçlendirme Vakfı, Sabahleyin Gazetesi, Star Live Dergisi, Schlafgut, Burda Dergisi reklam filmelerinde rol aldı. Ayrıca, 1994’te Nuray Hafiftaş ve Ufuk Bigay’ın, 1995’te Alihan ve Gökhan Güney’in 1997’de Mahsun Kırmızıgül’ün 1998’de Ferhat Hoş’in kliplerinde rol alan Özay, Yaşar Günaçgün, Selami Şahin, Arto ve Demet Akalın’ın kliplerinde de oynadı.

Kariyeriyle olduğu dek özel hayatıyla da magazin basınının ilgisini çeken Özay,2003 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Tuğba Özay’la Fitness” adlı ilk Türk yapımı Aerobik VCD ve DVD’sini yaptı.

Kısa bir zaman daha sonra yina Best of Tuğba Özay katalogunu hayata geçirdi. 1 sınıf kalitedeki bu çalışması alanında ilk ve tektir. Katalogdan elde edilen gelirle Tuğba Özay Ankara Çubuk’da girdap felaketinde yıkılan köy okulunu tekrar yaptırdı ve dönemin Ulusal Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’cilt ödül alarak onurlandırıldı.

2006 yılında İsrail basını kendisine ‘Ortadoğunun Gisel’i’ manşetleriyle gazetelerinde yer verdi.

2008 yılında kariyerinin zirvesinde olduğu bir dönemde başından şanssız bir olay geçti. 5.5 ayının Paşakapısı Kadın ve Çocuk Tutukevi’de geçmesine neden oldu. Özgürlüğüne kavuştuktan daha sonra Doğan Kitap’la anlaşarak tuttuğu günlükleri “BEDEL” adlı kitabında romanlaştırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aslı Tandoğan

Müzik, Magazin, Yarışma ve Misafir Etme programları da yapan Tuğba Özay yıllardır festival ve özel gecelerinde sunuculuk görevini başarı ile sürdürmektedir.

Tuğba Özay, 12 Mayıs 2009 tarihinde İtalya‘nın Milano kentinde ihtişamlı bir düğünle İtalyan İş Adamı Ludovic Fattizzo ile evlendi. 4 sene sonradan boşanma kararı bölge Tuğba Özay, 6 yıl sonradan 2015 yılında boşanabildi.

27 Haziran 2009 da Monaco‘da Prens Albert’in ev sahipliği yaptığı gecede meşhur modacı Terrence Bray’ın Unicef ve Kanser hastaları yararına düzenlenen defilede baş manken olarak podyuma çıkması basında büyük yankı uyandırdı.

Tuğba Özay, 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve Kenya’da yapılan “Tropytürk” yarışmasına katılmıştır. 2012 yılında tv8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya‘da yapılan Trophy Türk adlı müsabaka programında yer almıştır. Burcu Çetinkaya ile birlikte Billur Kalkavan, Berksan Özer, Işık Halkası Caneroğlu, Ceyda Ersoy, Esra Ersoy, Zaza Enden, Leyla Bilginel, Şener Üşümezsoy, Ertem Şener, Serkan Tanırgan, ve Önder Bekensir ve Helin Avşar da yarışan ekip içindeydi.

Tuğba Özay, Nisan 2013 tarihinde başlayıp Show TV’de yayınlanan “Ben Burdan Atlarım” yarışmacıları aralarında oldu. Yapımcılığını Med Yapım’ın yaptığı 12 Nisan 2013’de birincil bölümü Show TV’den canlı olarak yayınlan yarışmada yarışmacılar Tuğba Özay, Asena Övünç Anlamak, Bayhan Gürhan, Gökhan Taşkın, Atilla Taş, Leyla Bilginel, Neslihan Önder, Nur Gümüşdoğrayan, Önder Bekensir, Sema Çelebi, Semih Yuvakuran, Semiha Yankı, Serkan Tanırgan, Şener Üşümezsoy, Timur Kunt, Tony Hill, Günay Musayeva, Verda Penso olmuştur. Birinciliği Önder Bekensir almıştır.

7 Şubat 2016 tarihinde başlayacak olan “Survivor 2016” yarışmasına Tuğba Özay da Ünlüler takımında katılacak.

7 Şubat 2016 tarihinde TV8 ekranlarında başlayacak olan ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı’nın oluşturacağı “Survivor 2016” yarışması gönüllüler takımında; Aylin Şallı, Damla Can, Efecan Dianzenza, Gizem Kerimoğlu, Gizem Memiç, Gülnihal Candan, İbrahim Giydirir, Semih Öztürk, Serkay Tütüncü, Başarı Mete yarışacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Merve Sevi

Ünlüler takımında ise: Çağan Atakan Arslan (Soldier), Ebru Öztürk, Eda Akkaya, Ezgi Avcı, İbrahim Yattara, Nagihan Karadere, Serkan Ercan (Ütopya), Tuğba Özay, Yılmaz Morgül, Yunus Günçe ve Seda Tetik yarışacaktır.

Ünlüler Takımında bulunan Serkan Ercan (Ütopya) muafiyet oyununda sol bacağından önemli şekilde sakatlanmıştı. MR çekilmesi için hastaneye gönderildikten daha sonra ayağında meydana gelen sakatlık sebebiyle hekim raporu ile 14 Şubat 2016 tarihinde yarışmaya veda etti.

Serkan Ercan’ın sakatlanması sonrası Survivor yarışmacı adaylarından Spartalı Mehmet Ünlüler Takımına Serkan’ın yerine dahil oldu. 14 Şubat 2016 tarihinde yapılan Dokunulmazlık Oyununu şampiyon Ünlüler Takımı tek yarışmacı adayı kalan Yağmur Özdemir‘i de takımlarına kattı.

Tuğba Özay, 26 Nisan 2016 gecesi yapılan Survivor konseyinde elenen isim oldu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Bordo Bereliler Suriye (Leyla) (Sinema Filmi)
2017 – Nefrin (Sinema Filmi)
2016 – Survivor Türkiye 2016 – Ünlüler (Yarışan – Ünlüler) (Tv Programı)
2015 – Avanak Algılayıcı (Sinema Filmi)
2012 – İşler Güçler (Nigar Tan) (TV Dizisi)
2012 – Dartonlar ve Laz Kit (Sinema Filmi)
2010 – İblis: Cadı Kanı (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2008 – Saddam’ın Askerleri: Kara Güne… (Sinema Filmi)
2007 – Vurma (Sinema Filmi)
2006 – Karanlıkta Makyaj (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2002 – Reyting Hamdi (TV Dizisi)
2002 – Dadı (Misafir oyuncu)
2002 – Paşalı (TV Dizisi)
2001 – Yapayalnız (TV Dizisi)
2001 – Bizim Otel (Natalia) (TV Dizisi)
2000 – Zehirli Çiçek (Nilgün) (TV Dizisi)
1998 – Aynalı Tahir (Sevda) (TV Dizisi)
1997 – Sensiz İki Gün
1996 – Hemşerim (Fatma) (TV Dizisi)
1996 – Sonradan Görmeler
1995 – Çiçek Taksi (Selma Güneş) (TV Dizisi)

Albümleri :
2010 – Düzen
2011 – Üç Nokta
2016 – Pes Etme

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı