T

Tuna Bekleviç

Tuna Bekleviç Biyografisi

Tuna Bekleviç, 23 Ocak 1977 tarihinde Edirne’de esnaf çocuğu olarak doğmuştur. İstanbul Veri Üniversitesi‘nde ekonomi bölümünde okuyarak 2002 yılında mezun oldu.

2000 yılında Ekonomistler Platformu’nu kurdu. 2005 yılında Bilgi Üniversitesi mezunlar cemiyetini kurarak birincil dönem başkanlığını yaptı. 2007 yılında başlayarak “Uluslararası Uzlaşma ve Demokrasi Forumu”nun (International Forum for Democracy and Peace) 3 sene her tarafında başkanlığını yaptı.

2005 yılında ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın konuğu olarak “International Visitor Leadership Program”a iştirak etmiştir. ABD’de New York, Washington D.C., Seattle, Chicago, Minneapolis, Austin, Dallas, Los Angeles, Cincinnatti, Atlanta, Iowa City, Boston, Miami şehirlerinde seminerler vermiştir. Hem 2005 yılında bölgede uzlaştırma ve sivil toplum örgütlerinin etkinliği üzerine incelemeler yerine getirmek için Irak seyahati yapmış, Erbil, Kerkük, Süleymaniye ve Musul’da değişik toplantılar düzenlemiş, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve devlet adamları ile görüşmüştür.

2004 yıllında “Kağızman Modeli “ve 2006 yılında “Amaç 2023”isimli kitapları yazdı.

Tuna Bekleviç’in siyaset, kamu yönetimi ve hukuk alanında Türkiye’nin en başarılı genci (JCI kadar TOYP 2003) başta almak üzere aldığı ödüllerinin yanı sıra, tenis, atletizm ve satranç dallarında da çeşitli ödülleri bulunmaktadır.

2006 yılı sonunda Zinde Türkiye Partisi’ni (GTP) kurdu. Partisi 33 şehirde trken tercih kararı alınınca seçimlere giremedi. Genel seçimlere katılamayan partinin yöneticileri ve teşkilatları 2008 yılında AK Parti saflarına dahil olmuştur. Tuna Beklevic, Türkiye gazetesi köşe yazarlığı da yaptı.

Tuna Bekleviç, 2007 yılı Türkiye genel seçimlerinde Edirne’den egemen milletvekilli adayı ve 2011 Genel Seçimlerde AK Parti’den Edirne 2. sıra milletvekili adayı olmuş lakin seçilememiştir. 20 Aralık 2011 itibari ile dönemin Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın danışmanlığına atandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Turhan Çömez

2013 yılından 2015 yılına kadar T.C. Sağlık Durumu Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun danışmanlığı görevlerini gerçekleştirdi.

2013 yılından itibaren Edirne Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini sürdürmektedir.

Tuna Beklevic, Elif Bekleviç ile evlidir. İki çocuğu vardır.

Tuna Bekleviç, Ocak 2017 ayında “Hayır Partisi” adlı yeni bir parti kurduğunu duyurdu. Henüz resmen kurulmayan, yalnızca referandum sürecinde etkinlik gösterecek olan ‘Hayır Partisi’nin referandumdan sonradan kapanacağı belirtildi. Konuyla ilgili Facebook hesabından yorumlama yapan Tuna Bekleviç, anayasa değişikliğinin “Cumhuriyetin sonu olacağını” savundu.

Kitapları :
2004 – Kağızman Modeli
2006 – Kasıt 2023

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı