T

Tuna Kiremitçi

Tuna Kiremitçi Biyografisi

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın manâlı isimlerinden birisi olarak kabul edilen Türk şair ve roman yazarı. Git Kendini Fazla Sevdirmeden, Bu İşte Bir Yalnızlık Var romanları ile tanınmaktadır.
Tuna Kiremitçi, 24 Şubat 1973 tarihinde, Eskişehir’de dünyaya geldi. Yunus Emre ve Dumlupınar ilköğretim okullarında okuduktan sonradan, 10 yaşındayken ailesiyle beraber Ankara’ya taşındı. Galatasaray Lisesi’nde okuduğu yıllarda, kayda değer edebiyat dergilerinden Varlık’ta şiirleri yayınlanmaya başlayan Kiremitçi, liseden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema üzerine eğitim gördü.

Yayınlanan ilk şiir kitabı olan 1994 tarihli Ayabakanlar ile Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nü kazanan Kiremitçi, 1998 tarihinde, ikinci şiir kitabı olan Akademi‘yi piyasaya çıkarttı.

Yazara ana ününü getiren ve tanınmasını karşılayan eser ise, 2002 tarihinde tamamladığı Git Kendini Çok Sevdirmeden oldu. Büyük satışomanı, 2003 yılında Bu İşte Bir Yalnızlık Var ve 2005 yılında Yolda Üç Birey peşine düşüp takip etti. Gündelik yaşama ayna tutan romanları, Gürsel Aytaç kadar romantik ironi olarak tanımlandı.

Öbür edebiyat ve şiir dergilerinde çalışmalarını yayınlamaya devam eden Kiremitçi, ayrıca köşe yazarı olarak da gazete küpürlerinde kendisine yer edindi. Üçüncü şiir kitabı Bazı Şiirler Bir Takım Şarkılar’ı 2003 yılında tamamlayan genç yazan, 2007 yılında Dualar Kalıcıdır ve 2009 yılında Küçüğe Bir Dondurma adlı romanlarını yayınladı. Yazarın romanları, Türkçe açık havada beş öbür dile çevrilerek yurt dıştan da yayınlandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sinema eğitimi görebilen, kısa filmleri dağıtılmış festivallerde ödüller bölge Tuna Kiremitçi, 2009 yılında ilk uzun metrajlı filmi “Adını Sen Koy”un çekimlerini tamamlamıştır.

Yazarlığın dışarıya müzikle de uğraşan Kiremitçi, Kumdan Kaleler adlı rock topluluğu ile 1995 yılında Denize Içten adlı bir albüm çıkarttı, bu albümde besteci ve vokal olarak yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Turhan Çömez

Tuna Kiremitçi, 2005 yılında askere gitti.

Tuna Kiremitçi, evli olduğu Yasemin bayan’dan 2005 yılında boşandı. Can adında bir çocuğu vardır.
Tuna Kiremitçi, 2006 yılında İclal Aydın ile evlendi.2007 yılında boşandı.
Tuna Kiremitçi, pilates eğitmeni Gamze Elgin ile evlendi.

Kitapları :
Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz
Güneş`i Kıskandıran Kız
Gönül Meselesi
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Bazı Şiirler Bir Takım Şarkılar
Git Kendini Fazla Sevdirmeden
Yolda Üç Kişi
A.Ş.K. Neyin kısaltması?
Dualar Kalıcıdır
Selanik`te Güz
Küçüğe Bir Dondurma

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı